Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legendy Kaszubskie okiem Eweliny i Piotra - pierwsza premiera za nami ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Kaszubskie Plenerowe Kino Letnie odbywa się w czwartki w Kajlandii, urokliwym miejscu za Sulęczynem. Organizatorem jest Fundacja Aby chciało się chcieć, której twarzami są Ewelina Karczewska-Luhm i Piotr Zatoń, doskonale znani kaszubskiej publiczności młodzi filmowcy. Tym razem podjęli się zgoła innego wyzwania - zekranizowania "Legend Kaszubskich" autorstwa Janusza Mamelskiego.

Premiera filmu "Światło" w reżyserii Eweliny Karczewskiej-Luhm, odbyła się 12 sierpnia.

Najpierw uczestnicy Letniego Kina Kaszubskiego mogli zapoznać się z muzyką kaszubską oraz instrumentami kaszubskimi. Mało tego, mieli okazję na nich zagrać! Tę część wieczoru poprowadził Maciej Rambowski.

Było to doskonałe wprowadzenie w tematykę nie tylko legend związanych z Kaszubami, ale również folkloru - muzyki i instrumentów od lat kojarzonych z naszym regionem. Kto tylko chciał, mógł zagrać na bazunie, diabelskich skrzypcach czy na burczybasie. Do tego swobodne i humorystyczne prowadzenie tej części imprezy przez pana Macieja, wspaniale wprowadziło zgromadzonych gości w klimaty Legend Kaszubskich autorstwa Janusza Mamelskiego.

Pierwsza legenda - "Światło"

Zanim doszło do projekcji tego krótkiego filmu, Ewelina Karczewska-Luhm, reżyser przedsięwzięcia, zaprosiła na scenę głównych bohaterów, czyli Joannę Gostkowską, odtwórczynię głównej roli kobiecej oraz Mańka i Tomka Makolewskich, głównych odtwórców ról męskich.

- Chciałabym też bardzo podziękować za pomoc w realizacji tego filmu Witkowi Zalewskiemu, bo długo szukaliśmy jeziora, które nadawałoby się do zdjęć. Największym problemem było odnalezienie łodzi tak... zabytkowej, żeby mogła służyć jako ważny rekwizyt w filmie - mówiła Ewelina Karczewska-Luhm. - To dzięki panu Witkowi poznaliśmy pana Lehmana, który również jest tu dzisiaj z nami.

Autorem muzyki do filmu, ale też operatorem jednej z dwóch kamer był znany już dobrze na Kaszubach filmowiec - Piotr Emanuel Dorosz. Pierwszym operatorem kamery był oczywiście Piotr Zatoń. Za kostiumy odpowiedzialna była Iwona Klinger.

Niezwykła i oryginalna rola Joanny Gostkowskiej

Joanna Gostkowska jest z wykształcenia m.in. etnografem, od lat zakochanym w kulturze i folklorze Kaszubów.

- Pieśń, którą śpiewam w filmie, to pieśń pochodząca z archiwów zbieranych po wojnie. Etnomuzykografowie jeździli po całej Polsce i po Kaszubach, zbierając stare pieśni i tak powstała rekonstrukcja tej pieśni, którą miałam przyjemność zaśpiewać - mówiła Joanna Gostkowska, odtwórczyni roli głównej kobiecej w filmie.

Joanna Gostkowska wypadła znakomicie. Po obejrzeniu filmu rodzi się wiele pytań, m.in. czy panią Joasię topili, by zrobić zdjęcia, czy też po raz kolejny Piotr Zatoń okazał się mistrzem i wszystko sfilmował tak, żeby było jak najbardziej realistyczne. Raczej to drugie, skoro pani Joanna w zdrowiu i pełnej rasie wzięła udział w premierze filmu. Ten film oparty na motywach legendy trzeba po prostu obejrzeć. Jak znam młodych, ambitnych filmowców, niedługo zekranizowana będzie kolejna legenda Janusza Mamelskiego.

"Historie z tej ziemi"

W Sulęczynie można też było obejrzeć inną produkcję. To przedsięwzięcie zrealizowane przez człowieka z zewnątrz - Sebastiana Bednarka, pochodzącego spod Poznania. Wspólnie z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym we Wieżycy nakręcił film " Historie z tej ziemi". Tu już mamy całkiem inną historię - nie legendy, a prawdę o Kaszubach. Autor rozmawia z najstarszymi Kaszubami i odkrywa małymi krokami historię i skrywane przez dziesięciolecia tajemnice związane z regionem. Ten dokument powinien obejrzeć każdy mieszkaniec Kaszub - najstarsi ku przypomnieniu, młodzież, aby poznać fakty o których nie nauczą się w szkole, a i dziadkowie niechętnie o niektórych wydarzeniach lubią opowiadać.

Wspaniałe krajobrazy i przestrzeń

Kajlandia to niezwykłe miejsce w okolicy Sulęczyna. Warto tu przyjechać latem, by poznać kolejne przedsięwzięcia Eweliny Karczewskiej-Luhm i Piotra Zatonia ze stowarzyszenia Aby chciało się chcieć oraz inne produkcje filmowe, które polecają.
Zresztą, jak widać na niektórych zdjęciach, to niezwykłe miejsce. Warto tu przyjechać, by po prostu odpocząć.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto