MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konsultacje w sprawie nazw ulic i parków w Kartuzach przedłużone

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Początkowo miały zakończyć się już w czwartek, ale decyzją burmistrza jeszcze przez dwa tygodnie można zabrać głos w konsultacjach społecznych co do nazw ulic i parków w Kartuzach. Dotyczy to głośnej od początku roku sprawy proponowanych zmian nazw fragmentów ul. Wzgórze Wolności i Kolejowej.

Od środy 21 kwietnia mieszkańcy mogą się włączyć do konsultacji społecznych na temat nazw ulic oraz parków w Kartuzach. Wstępnie głos można było zabrać do czwartku 20 maja, jednak burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński zadecydował o wydłużeniu tego terminu. Jeszcze w zeszłym tygodniu, jak opowiadał sam burmistrz, z możliwości wzięcia udziału w dyskusji skorzystało kilkadziesiąt osób. Zdecydowana większość przedłożonych ankiet wskazywała wtedy na jedną z opcji.

Zgodnie z najnowszym zarządzeniem konsultacje zakończą się w piątek 4 czerwca. Formularze dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego (tutaj), a także w Biurze Obsługi Klienta, gdzie należy oddać wypełnione ankiety.

Wyniki będą opublikowane nie później, niż 30 dni po zakończeniu konsultacji. Jak zaznacza Urząd Miejski uzyskane wyniki konsultacji mają charakter opiniotwórczy.

O jakie ulice chodzi?

Przypomnijmy, że cała sprawa toczy się wokół proponowanych zmian, zawartych w dwóch wnioskach mieszkańców. Wedle owych pism ul. Kolejowa w dużej części przemianowana by była na ul. Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z kolei fragment ul. Wzgórze Wolności miałby nosić imię św. Jana Pawła II. Warto w tym miejscu uściślić, że w przy drugim z wymienionych tu fragmentów nie znajdują się żadne budynki mieszkalne, jedynie dom pogrzebowy (formalnie pod adresem Plac św. Brunona) oraz Szkoła Podstawowa nr 2.

W drugiej połowie stycznia Komisja Skarg, Wniosków i Petycji kartuskiej Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowała oba wnioski. Pomysły jednak błyskawicznie przerodziły się w zagorzałą dyskusje, do której włączali się radni powiatowi, organizacje pozarządowe, a nawet przedstawiciele Pomorskiej Lewicy i reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości na powiat kartuski, o samych mieszkańcach nie wspominając.

W trakcie rozmów pojawiły się też alternatywne rozwiązania, aby imieniem św. Jana Pawła II nazwać tzw. małą obwodnicę Kartuz, z kolei imię kardynała Wyszyńskiego miałby nosić niedawno odnowiony park pomiędzy ulicami Ceynowy i Majkowskiego. Ostatecznie jednak na sesji 3 marca radni zadecydowali o wyłączeniu z porządku obrad projektów uchwał, dotyczących kontrowersyjnych zmian nazw ulic.

W konsultacjach społecznych, prowadzonych jeszcze przez dwa tygodnie, można zarówno opowiedzieć się za oryginalnymi pomysłami, jak i alternatywnymi sugestiami.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto