Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach [ZDJĘCIA, WIDEO]

(J.S.)
Mija 50 lat, jak w mury dzisiejszego Zespołu Szkół Technicznych wchodzili pierwsi uczniowie. Było ich 164. Obecny ZST jest nowoczesną placówka, z pożądanymi na rynku pracy kierunkami kształcenia i nowoczesnym zapleczem do nauki zawodów. Uroczystość rozpoczęła msza św. sprawowana przez bpa pelplińskiego Ryszarda Kasynę.

Jubileuszowa uroczystość zgromadziła dawnych i obecnych pracowników oraz uczniów. Razem z nimi jubileusz przeżywali przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwa, zakłady pracy współpracujące i zaprzyjaźnione ze szkołą, absolwenci.
Popłynęły słowa wspomnień, wdzięczności, radości.
Gości witała Alicja Bieńczyk, obecna dyrektor szkoły. Serdecznie dziękowała swoim poprzednikom - Stanisławowi Roszkowskiemu, Eugeniuszowi Wiatrowskiemu, Eugenii Jakubowskiej, Grzegorzowi Halaszowi, Henrykowi Grablowskiemu i Krzysztofowi Kocińskiemu.
W części artystycznej, przygotowanej przez Hannę Labudę, z muzyczną oprawą, uczniowie zaprezentowali historię swojej szkoły.

Przypomnieli, że w 1963 r. został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej szkoły - pierwszej tego typu w powiecie kartuskim. Technik Mechaniczne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 przyjęły 1.09.1966 roku 164 uczniów, głównie chłopców. To byli przyszli technicy mechanicy o specjalności obróbka z skrawaniem, tokarz, spawacz i ślusarz.
W 1972 r. placówka wzbogaciła się o kompleks boisk, wykonany w czynie społecznym dzięki wysiłkowi nauczycieli i uczniów.
Przez kolejne lata szkoła rozwijała się, poszerzając ofertę kształcenia. Coraz głośniej było o sportowych osiągnięciach uczniów.
Od 1 września 2002 szkoła przybrała nową nazwę - Zespołu Szkół Technicznych, a jednym z kierunków stało się budownictwo. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło wiele dobrych zmian - jest nowoczesna biblioteka, budynek warsztatów przeszedł generalny remont. Pracownie dydaktyczne zostały wyposażone w najnowszy sprzęt.

Placówka wydała przynajmniej dziesięciu duchownych - tych doliczono się po absolwentach technikum, którzy bezpośrednio wstąpili do wyższego seminarium duchownego.
Na finał uczniowie z nauczycielami zaśpiewali piosenkę "Po pięćdziesiątce jeszcze bardziej mi się chce..."

Jubileusz 50-lecia upamiętnia obelisk ufundowany przez firmę kamieniarsko - budowlaną Leona Czerwińskiego oraz dąb Florian, noszący imię po patronie szkoły - Florianie Ceynowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto