Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd Absolwentów - 90 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
9 września odbył się Zjazd Absolwentów z okazji 90-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach.
9 września odbył się Zjazd Absolwentów z okazji 90-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach. Lucyna Puzdrowska
9 września swoje święto mieli absolwenci kartuskiego Ogólniaka. Park naprzeciw szkoły nosi od dziś imię Teodora Elasa, wieloletniego nauczyciela i dyrektora szkoły, niezapomnianego pedagoga. W sali gimnastycznej spotkało się kilka pokoleń uczniów liceum.

Historia w pigułce

A wszystko zaczęło się 1 września 1927 roku, kiedy naukę w Gimnazjum przy ulicy Klasztornej rozpoczęło 120 uczniów. W roku 1939 liczba absolwentów szkoły wynosiła 94 osoby. Do roku 1948, kiedy gimnazjum przestało istnieć, 258 absolwentów ukończyło szkołę. Liceum Ogólnokształcące, istniejące od 1948 r., wypuściło w świat przeszło 9 tysięcy absolwentów, ludzi nauki, aktywnych uczestników życia społecznego i gospodarczego. Szkoła do dzisiaj utrzymuje wysoki poziom. Może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w nauce, wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych, sukcesami w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Przeszło 90 proc. absolwentów podejmuje naukę na wyższych uczelniach w kraju i zagranicą.

Tablica pamiątkowa i park im. Teodora Elasa

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kartuskiej kolegiacie. Zaraz potem goście - absolwenci, nauczyciele, parlamentarzyści i samorządowcy, udali się pod szkołę. Tu powitali zebranych dyrektor szkoły Maria Mejer-Kobiela i jej zastępca, Witold Wojewódka, który przewodniczył komitetowi organizującemu Zjazd Absolwentów 2017. Odsłonięto tablicę pamiątkową, która przyszłym pokoleniom będzie mówić o tym, że kiedyś był w liceum taki nauczyciel, dyrektor, pedagog, którego uwielbiali wszyscy. Człowiek jedyny w swoim rodzaju, zawsze uśmiechnięty, otwarty, kochający uczniów i szkołę, a jednocześnie pełen zasad i żelaznej wręcz woli. Nigdy nie ugiął się pod presją zwierzchników, żeby wstąpić do partii (PZPR). Nawet po wielu latach na ulicy witał swoich byłych uczniów po imieniu. Miał fenomenalną wręcz pamięć do imion. Spotkanie z panem profesorem odbywało się zawsze tak, jakby wcześniejsze miało miejsce tydzień, a nie lata temu. Kartuski samorząd podjął decyzję, przypieczętowując ją stosowną uchwałą rady miejskiej, aby park naprzeciwko liceum nazwać imieniem tego niezapomnianego pedagoga.

"Dumą szkoły jej absolwenci"
W trzeciej części uroczystych obchodów 90-lecia szkoły, na sali gimnastycznej gości powitała ponownie Maria Mejer-Kobiela.
- Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w naszej szkole najważniejszy zawsze był uczeń, duszą szkoły - nauczyciel, a dumą jej absolwenci - mówiła dyrektor. - Dlatego dziękuję wam za okazany związek uczuciowy ze szkołą, bo wracacie po latach na kolejny zjazd koleżeński, by jeszcze raz w tym miejscu, wśród bliskich sercu osób odświeżyć wspomnienia i zabrać je ze sobą w nieznaną przyszłość.

Najstarsi absolwenci

Podczas uroczystej gali uhonorowano najstarszych absolwentów, którzy zdali maturę 65 lat temu, w roku 1952. Na scenie stanęli: Gertruda Bladowska, Elżbieta Kurek, Tadeusz Fiszbach, Stanisław Fox, Teofil Klein, Kazimierz Knapiński i Roman Apolinary Regliński. Nagrodzono ich owacją na stojąco.

Byli dyrektorzy, ich zasługi wciąż w pamięci

Maria Mejer-Kobiela w swoim wystąpieniu poświęciła sporo uwagi swoim poprzednikom: Teodorowi Elasowi, Alojzemu Plichcie, Rajmundowi Kupperowi i Zdzisławowi Sokołowi, któremu szkoła zawdzięcza nowy budynek i salę gimnastyczną. Podziękowała też swojemu zastępcy, Witoldowi Wojewódce za organizację jubileuszowego zjazdu.
- Jak byliśmy tu wczoraj wieczorem to pan dyrektor był, jak wróciliśmy rano, też był, więc nie wiem, czy w ogóle kładł się spać - mówiła Maria Mejer-Kobiela. - Jestem przekonana, że dzisiejszy dzień będzie świętem wspomnień absolwentów, przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, ale także świętem wzruszeń. Powrót do szkoły to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia.

Wśród dumnych absolwentów Danuta Stenka

Kartuskie liceum może się poszczycić długą listą absolwentów, którzy znani są w kraju i zagranicą. W pierwszych rzędach siedzieli dziś m.in. Danuta Stenka - wybitna aktorka, gwiazda polskiej sceny, filmu i małego ekranu oraz ks. prof. Wojciech Cichosz. Jest kierownikiem Katedry Pedagogiki, Katolickiej Nauki Społecznej i Prawa Kanonicznego na niwersytecie Mikołaja Kopernika (Wydział Teologiczny) w Toruniu oraz profesorem zwyczajnym w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej (Wydział Nauk Społecznych) w Gdyni. Wykłada w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz Gdańskim Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym. Jest radcą do spraw formacji w Zespole Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni. Jest też archidiecezjalnym asystentem szkół katolickich oraz archidiecezjalnym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców oraz ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. awansu zawodowego nauczycieli, a także egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku w zakresie egzaminu maturalnego z filozofii. Pochodzi z Węsior w gminie Sulęczyno. Kartuskie liceum ukończył w 1987 r. Był też misjonarz, o. Marek Walkusz, rodem z Hopowa czy Stanisław Apolinary Regliński, autor wielu książek traktujących o Kartuzach.

Zwieńczeniem zjazdu był bal

Nie podglądaliśmy co dzieje się na balu. Wciąż trwa i trwał będzie do białego rana. Za 10 lat kolejny jubileusz. Wypada tylko życzyć, żeby ci co byli na 90-leciu szkoły, spotkali się w dobrym zdrowiu na jej 100-leciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto