Zakaz trzymania psów na łańcuchach (zamiast nich mają być odpowiednio duże kojce), zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, obowiązkowe oznakowanie psów czy zakaz hodowli zwierząt na futra - między innymi takie zapisy zawiera projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który wreszcie trafił do Sejmu. Czy naprawdę poprawi los zwierząt?

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę - tak zaczyna się Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Ustawa ma już 20 lat. Nie odniosła spodziewanego skutku. Potwierdza to raport pozarządowej organizacji Czarna Owca. Trzy lata temu przedstawiła raport „Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami” na podstawie analizy pracy sądów, prokuratury i policji.

Dane z raportu są przerażające: w latach 2012-2014 spośród wszystkich zgłoszonych przypadków znęcania się nad zwierzętami, aktem oskarżenia skończyło się 19,2 proc. zgłoszeń, ale w 31,5 proc. przypadków prokuratura w ogóle odmówiła wszczęcia postępowania. W 42,6 proc. spraw sąd sprawę umorzył.Nowelizacja ustawy jest więc konieczna. Prace nad nią podjęły Ministerstwo Sprawiedliwości i Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Przewiduje m.in. zaostrzeniem kar za niewłaściwe traktowanie zwierząt, wprowadzeniem zakazu trzymania psów na uwięzi oraz hodowlą zwierząt futerkowych, a także ukazywaniu się czworonogów w cyrkach. W kwietniu projekt trafił do Sejmu. Trwa jego czytanie.

Projekt przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego czynu ze szczególnym okrucieństwem kara wzrośnie nawet do 5 lat. Obligatoryjne też, a więc nieuchronne dla sprawcy, ma będzie orzekanie przez sąd nawiązki w wysokości od 1000 do 100 tysięcy złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Precyzyjnie określone są też warunki trzymania zwierząt domowych na uwięzi. Obecnie dopuszczalne jest trzymanie psa na minimum 3-metrowej uwięzi do 12 godzin dziennie. Zmiany w projekcie zakazują trzymania czworonogów na uwięzi dłużej niż jedną godzinę w ciągu doby. W sumie to zakaz trzymania psów na łańcuchach.

W projekcie czytamy, że „długotrwałe trzymanie psa na uwięzi prowadzi do zmian zdrowotnych, w tym psychologicznych. Pies od młodości trzymany na uwięzi ma większe skłonności do agresji, nie ufa ludziom, także właścicielowi. W okresie zimowym łańcuch przymarza do sierści, powodując jej wyrywanie, w okresie letnim obroża prowadzi do odparzeń. Długotrwałe trzymanie psa na uwięzi prowadzi do odkształcenia kręgów szyjnych, a przez to do zmian neurologicznych i dysplastycznych. Ograniczona możliwość poruszania się prowadzi do uszkodzeń narządów ruchu czy wrastania pazurów”.

Zwierzęta

Komentarze (33)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Czas na reformy Kościoła (gość)

Myslę że trochę rozumiem Pana Karonia. Chodzi mu o to chyba że nie wolno niszczyć zdrowego rdzenia Katolicyzmu(wierni i księża, infrastruktura) .Trzeba go zreformować i pozbyć się wysoko siedzących zdrajców wiary i zastąpić ich biblijnymi przywódcami!!!!!Nie róbmy powtórki z powstania Miecława tylko zróbmy to jak cywilizowane państwa to zrobiły.​Poza KRK istnieje np. KPK. Zreformujmy na ich przykładzie KRK ale bez straty wiernych, porządnych księży i kościołów.


KS

psia ciotka (gość)

No nareszcie ktos sie za to bierze ! Nasz wielgachny brytan, amstafik kochany, wylegiwal sie na przescieradle na kanapie w salonie. A ze nie dawal sie kapac, to co drugi dzien czarne przescieradlo ladowalo w pralce, a on brudzil nastepne. Zycie bez psow i ew. kotow byloby smutne i bez sensu ... Pozdro dla tych, co je kochaja !!!

Krzysztof (gość) (HandelGruntamiWarszawy)

Kolejny pełen empatii ktoś. To dzięki takim ignorantom jak ty nie wprowadza się rozwiązań bo albo tylko potraficie narzekać albo radykalizować. Angielskiego ni w ząb nie znam, przepisałem z google i patrz jeszcze takiego byka zrobiłem :) A co to znaczy być trollem???

HandelGruntamiWarszawy (gość) (Krzysztof)

Jak sobie chcesz to wydawaj miliony na kundelki jak masz duzo pieniedzy?!! Co jeszcze? Moze przedszkola dla kundelkow darmowy weterynarz z budżetu państwa i 200+ na kazdego kundla!!
Tak na marginesie to jestes trollem teraz Krzysztofem? Angelskiego troche załapałeś ?czy z google przepisałeś Krzysztof...o a zapomiałeś

Krzysztof (gość) (precz z kundlami )

Człowieku jaki ty jesteś sfrustrowany :)))) To nie z psami trzeba walczyć a trzeba nauczać i uświadamiać ludzi jak chować zwierzęta. Psy rejestrować i chipować, za psy płacić podatek żeby z tych podatków były śmietniki dla psów i miejsca gdzie można z nimi spokojnie spacerować, szkolenie psów i właścicieli powinno być obowiązkowe. A twój język przypomina ujadanie psa którego nikt nie rozumie. I nie mów do mnie synku bo nie jestem twoim synem, brak ci empatii i kultury. A tak na marginesie... Zawsze podpisujesz się: precz z kundlami? Dziwny pseudonim :))) Have nice day

Mela (gość)

A u nas kodziarze, na demonstracjach noszą futra z biednych futrzaków. I co? Czy ktoś im powiedział, że mają krew na barkach? A za Odrą zjedli naszego żubra na grillu. I co? To jest dopiero barbarzyństwo hipokrytów.

precz z bezmózgami (gość)

Nazwać cię kundlem do byłby dla takiej mendy jak ty komplement. Kundle mają to co najlepsze z każdej rasy, a ty masz hemoroidy zamiast mózgu, więc najlepszym komentarzem będzie zacytowanie klasyka:
"Próżnoś repliki się spodziewał
Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
Nie powiem nawet "Pies cię .ebał",
bo to mezalians byłby dla psa."!!!

precz z kundlami (gość) (Krzysztof)

Coś mi się wydaje że masz nie równo pod sufitem synku.... W POlsce solimarnej i nie udanej 80% tych tzw. psów to kundle różnej maści. Czyli zasrańce i zaszczańce psa co najwyżej przypominające wyglądem. Ja już pomijam, że to są nie wychowane sierście, (ale czego tu wymagać od ich właścicieli skoro sami niczego nie potrafią), to jeszcze szczają i srają gdzie popadnie i jeszcze nie widziałem aby któryś z ich właścicieli posprzątał po swoim sierściu !!!! A co do zakazu zamieszkiwania z kundlem w bloku to taki zakaz powinien być ustanowiony jak najszybciej !!!! Koniec z kundlami w blokach !! Będziesz mieć swój dom to bierz kundla. Mieszkasz w bloku zero kundli !!!!

Fastfoody niszczą zdrowie dzieciom!!!!! (gość)

Mój syn wyladował w poniedziałek w szpitalu z silnym bólem żołądak,. Okazało się że to silny nieżyt. W kale miał tłuszcz. Lekarz powiedzaiał że absolutnie żadnych fastfoodów a i tak mało z nich korzystamy!!!!

40latek (gość)

Grubasy bądzcie mądrzy póki nie jest za późno!!!
Ja ostatnio schudłem 14 kilo i czuje się świetnie. Nie jem żadnych świństw i cieszę się ruchem

Kiedy Szwedzi oddadzą zrabowane dzieła i księgi???? (gość)

Kiedy Szwedzi oddadzą zrabowane dzieła i księgi????