Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody 75. rocznicy śmierci kapitana Józefa Dambka - ZDJĘCIA, WIDEO

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W Gołubiu miały miejsce obchody 75. rocznicy śmierci kpt. Józefa Dambka. Na niedzielnych uroczystości obecni byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz posłowie na sejm RP, odczytano też list premiera Mateusza Morawieckiego.

W niedzielę 10 marca w Gołubiu miały miejsce uroczystości, upamiętniające 75. rocznicę śmierci kapitana Józefa Dambka, założyciela i komendanta Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Niedzielne obchody rozpoczęła msza w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Gołubiu, po której, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, zebrani ruszyli ulicami do miejsca śmierci kpt. Józefa Dambka, upamiętnionego krzyżem i pomnikiem nad brzegiem Jeziora Dąbrowskiego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, w tym Bogdan Łapa, starosta powiatu kartuskiego, oraz gospodarz obchodów Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca. Obecni byli też m.in. posłowie na sejm RP i sam Roman Dambek, założyciel i prezes zarządu Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, a także główny organizator uroczystości, upamiętniających kpt. Józefa Dambka.

- Spotykamy się jak co roku, aby oddać hołd i cześć żołnierzom Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Robimy to w rocznicę śmierci ich dowódcy, kapitana Józefa Dambka. Ale ten rok jest szczególny, bo i okrągła, 75. rocznica śmierci dowódcy i po wielu latach doczekaliśmy się uznania od sejmu RP - zaznaczał Roman Dambek. - Przez całe lata głównym przesłaniem tych, jak i poprzednich uroczystości było i jest jeszcze mocniejsze ukorzenienie Kaszubów i Kociewiaków w Polsce, w polskiej historii.

Uznani przez ministrów i sejm

Listy do uczestników niedzielnych obchodów wystosowali również Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów i Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Ich słowa, przede wszystkim podkreślające zasługi kpt. Józefa Dambka oraz wszystkich działaczy „Gryfa Pomorskiego”, przeczytali odpowiednio Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i komandor Mirosław Jurkowlaniec, Dowódca 3. Flotylli Okrętów.

W liście słowa do zebranych wystosował także Antoni Macierewicz, poseł na sejm RP i były Minister Obrony Narodowej, który w 2017 roku pośmiertnie przyznał Józefowi Dambkowi stopień kapitana. Krótką wiadomość Antoniego Macierewicza odczytał Tomasz Gieszcz, dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego.

Głos na mównicy zabrali też obecni w Gołubiu posłowie Kazimierz Smoliński i Dorota Arciszewska-Mielewczyk, podobnie podkreślając wagę tych uroczystości.

- Truizmem jest twierdzenie, że spotykamy się dzisiaj w tym symbolicznym miejscu, aby wspólnie uczcić 75. rocznicę legendarnego twórcy (...) „Gryfa Pomorskiego”. Wszak każdy z nas tu obecnych doskonale wie, kim dla Polski i pomorza był Józef Dambek - mówiła poseł Arciszewska Mielewczyk, wspominając też, że sama niekiedy wraca do biografii kapitana w poszukiwaniu inspiracji do dalszej walki.

Uroczyste uhonorowanie poległych

Zwieńczeniem obchodów w Gołubiu był apel poległych, po którym nastąpiła salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Dalej obecne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, upamiętniającym kpt. Józefa Dambka. Uroczystości zamknęło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i przyjęcie meldunku przez komandora Mirosława Jurkowlańca.

- Daliśmy radę, ale (...) przypomnijmy sobie, że część tych żołnierzy sześć lat tak musiała dac radę. O słodzie, o chłodzie, w zimnie, w deszczu, w bunkrach i w lesie - mówił pod koniec Roman Dambek, zwracając uwagę na wietrzną i mroźną pogodę tego dnia. - Daliśmy radę i damy radę, bo będziemy dalej walczyć o to, żebyśmy o nich nigdy nie zapomnieli.

Później w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku miała jeszcze miejsce druga część obchodów, w ramach której zebrani m.in. mogli liczyć na posiłek partyzancki. Z racji 80-lecia wybuchu II wojny światowej i 80-lecia powołania „Gryfa Pomorskiego” odbyły się też rekonstrukcja historyczna i biesiada patriotyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto