Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kaszubski w Zespole Szkół w Kiełpinie FOTO

Lucyna Puzdrowska
Przez cały tydzień w Kiełpinie dzieci i młodzież poznawali swoją tożsamość, uczyli się o regionie i o znanych Kaszubach.
Przez cały tydzień w Kiełpinie dzieci i młodzież poznawali swoją tożsamość, uczyli się o regionie i o znanych Kaszubach. Nadesłane/ZS Kiełpino
W Zespole Szkół w Kiełpinie już po raz 8. odbył się Tydzień Kaszubski. Tym razem przyświecało mu hasło ,,Jak to piérwi bëło”. Jak mówi Jolanta Czerwińska, organizatorka przedsięwzięcia, w tym roku celem imprezy był powrót do korzeni, czyli próba przyjrzenia się historii Kaszubów i postaci z nią związanymi.

Przez cały Tydzień Kaszubski w Kiełpinie młodzież podejmowała różne działania mające na celu rozwijanie poczucia przynależności do regionu Kaszub.

Pierwszego dnia
najmłodsi uczniowie mogli zobaczyć wystawę starych sprzętów kaszubskich, które były wykorzystywane przez gospodynie podczas codziennych czynności. Znalazły się tu: stara balia do kąpieli, tara do prania, drewniana maślniczka do ubijania masła a także żelazko. Wielkim zainteresowaniem cieszył się gramofon, z którego można było usłyszeć kaszubskie regionalne melodie. Uczniowie byli także świadkami przędzenia wełny, które zaprezentowała pani Stefania Czapp, mieszkanka Kiełpina. Opowiedziała też jak kiedyś wyrabiało się ser, masło czy piekło chleb. Ponadto uczniowie klas I –III mieli okazje wykazać się w różnych konkursach. Klasy pierwsze tworzyły ilustracje przedstawiające wybrane sceny z legend kaszubskich, klasy drugie zaśpiewały znane kaszubskie piosenki, a klasy trzecie musiały ułożyć wzór haftu kaszubskiego z wybranych elementów.

Dla klas IV-VI wtorek był dniem kaszubskim
Mieli okazję posłuchać o niezwykle ważnej dla Kaszubów postaci Franciszku Trederze. O ciekawych wydarzeniach z jego życia opowiadała Barbara Kąkol, kustosz Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.
Piątoklasiści bili rekord w tworzeniu kaszubskiej flagi. Udało im się wykleić 33 metry.Uczniowie klas szóstych opowiedzieli o duszkach, które zamieszkiwały na Kaszubach i nierozerwalnie są związane z naszym regionem. Podsumowaniem okazał się konkurs wiedzy o naszym regionie.

W środę
gimnazjaliści realizowali różne zadania nawiązujące do historii regionu. Najpierw Jolanta Czerwińska opowiedziała o historii życia Gerarda Labudy, a potem była prezentacja multimedialna.
Uczniowie klas pierwszych wystąpili w pokazie mody kaszubskiej, natomiast drugoklasiści tworzyli portrety i życiorysy zasłużonych Kaszubów. Klasy trzecie przygotowały scenki humorystyczne nawiązujące do wydarzeń z życia Kaszubów.

Czwartek
był dniem wycieczek. Najmłodsi odwiedzili Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, uczniowie klas IV-VI odwiedzili skansen we Wdzydzach, natomiast gimnazjaliści dotarli do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie, o którym Aleksander Majkowski napisał: ,,Chcemy zachować skarby; nagromadzone przez Ojców; dla przyszłych pokoleń, i jednych i drugich łączyć pasmem tradycji".

W piątek
nastąpiło podsumowanie VIII Tygodnia Kaszubskiego. Część artystyczną przygotowały nauczycielki Grażyna Magulska-Plichta i Anna Iwanowska. Zebrani obejrzeli m.in. występ Szkolnego Zespołu Regionalnego „Wesołe Ludki”, inscenizację pt. ,,Ostatnia bitwa stolemów” oraz wysłuchali repertuaru Szkolnego Zespołu „School Life”. Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto