Szymon Sajnok piąty w wyścigu Paryż - Roubaix i inne starty kolarzy Cartusii Kartuzy

Bartosz Cirocki
Ostatnie starty kolarzy Cartusii Kartuzy
Ostatnie starty kolarzy Cartusii Kartuzy ze zbiorów klubu
Szymon Sajnok zajął najwyższe miejsce w historii startów reprezentantów Polski w słynnym wyścigu Paryż - Roubaix w kategorii juniorów, Adrian Kaiser był drugi w kryterium w Dzierżonowie, Kacper Hoppa wygrał rywalizację w wyścigu Mały Tour Bikerów - te i inne udane starty notowali w ostatnich dniach kolarze Cartusii Kartuzy. A już w środę zapraszają do Gaju Świętopełka na inaugurację Kartuskiej Próby Kolarskiej 2015.

Ściganie w Polsce i na świecie rozpoczęło się na dobre. Prawdziwe ściganie rozpoczęli również zawodnicy sekcji kolarskiej z Cartusii Kartuzy. Niewątpliwie największym wydarzeniem tego weekendu było powołanie do kadry Polski i start Szymona Sajnoka w słynnym francuskim wyścigu po brukach Paryż - Roubaix dla juniorów, zaliczonym do Pucharu Narodów.

Szymon, prezentujący od kilku tygodni wysoką i stale rosnącą formę, przed startem był jednym z liderów drużyny. Nasz zawodnik nie zawiódł i walczył o najwyższą lokatę z najlepszymi zawodnikami na świecie. Szymon jechał bardzo aktywnie i czujnie. Na 40 kilometrów przed metą znajdował się w czteroosobowym odjeździe, który miał ponad 1,5 min przewagi. Niestety, na 10 kilometrów przed metą odjazd został doścignięty. Pomimo tego Szymon zdołał jeszcze nawiązać walkę w końcówce i wywalczył rewelacyjne 5.miejsce. Jest to najwyższe dotychczas zdobyte miejsce przez Polskiego zawodnika w tym słynnym wyścigu.

Również w Polsce kartuzianie ścigali się z sukcesami. W sobotę udali się do Dzierżoniowa, doroczne kryterium uliczne. Najlepiej tego dnia spisali się juniorzy, prezentujący bardzo ładną i przemyślaną jazdę. Przez większość wyścigu jechali bardzo czujnie i nie pozwalali na odjazd, aby Remigiusz Komisarek mógł powalczyć na „tłustych” finiszach o punkty. Robił to dosyć skutecznie, raz zwyciężając i raz będąc raz czwartym.

Prawdziwy pokaz dał jednak Adrian Kaiser. Najpierw, pomagając wraz z pozostałymi kolegami Remkowi, zdobył kilka pojedynczych, a cztery rundy przed końcem zdecydował się na samotny odjazd. Próba okazała się skuteczna, Adrian przekroczył linię mety jako pierwszy i zdobył podwójną liczę punktów. Dorobek pozwolił mu zająć drugą pozycję ze stratą zaledwie punktu do zwycięzcy. Remigiuszowi ostatecznie udało się wywalczyć 8 lokatę, pozostali zawodnicy Cartusii nie nawiązali walki o wysokie miejsca.

Kolejnego dnia rozegrane zostały wyścigi ze startu wspólnego w Sobótce, które od lat traktowane są jako oficjalne otwarcie sezonu szosowego w Polsce. Podobnie jak dzień wcześniej, najlepszą lokatę wywalczyli juniorzy – dzięki czujnej i skutecznej pracy, podczas finiszu z grupy jako czwarty linię mety minął Remigiusz Komisarek.

Siedmioosobowa grupa kartuskich dzieci wystartowała z kolei w zawodach Mały Tour Bikerów w Gdańsku, punktowanym do Ligii MTB Pomorskiego Związku Kolarskiego.

Najlepsze miejsce zajął Kacper Hoppa, deklasując swoich rywali w kategorii dzieci 11-12 lat. W tej samej kategorii wystartował Jakub Skrzypkowski, który niestety musiał zejść z trasy z powodu defektu. Na dalszej pozycji do mety dojechał Hubert Słupecki.

W kategorii 9-10 lat bardzo dobry start zaliczyła Zuzanna Kroll, która zajęła wśród dziewcząt piąte miejsce. W kategorii chłopców dobrze pojechał Dominik Król oraz Janek Polomski.

Sekcja kolarska Cartusii oraz współorganizatorzy - Gmina Kartuzy, Pomorski Związek Kolarski i I LO w Kartuzach - już w środę 15 kwietnia zapraszają na pierwszą serię II Kartuskiej Próby Kolarskiej. Zawody, jak przed rokiem, rozgrywane będą na terenie Gaju Świętopełka w Kartuzach. Uczestnicy rywalizować będą na różnych dystansach w dziesięciu kategoriach wiekowych, od rocznika 1997 do 2008.

Zgłoszenia przyjmowane będą w godz. 16.30 - 17.40, pierwszy wyścig wystartuje o godz. 18. Start jest bezpłatny. Organizatorzy przypominają o obowiązku posiadania pisemnej zgody rodzica na start oraz kasku.

Inauguracja odbędzie się wyjątkowo w środę, gdyż w natłoku najbliższych wydarzeń kolarskich w Polsce, trudno było o inny termin. Daty kolejnych wyścigów, zgodnie z sugestiami z ubiegłego roku, udało się zarezerwować w weekend.