Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztandar dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach - ZDJĘCIA cz. 1 WIDEO

Janina Stefanowska
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w roku swojego 25-lecia otrzymała sztandar - wyraz społecznego uznania i szacunku dla wykonywanej misji ratowania zdrowia i życia ludzkiego oraz dobytku. Uroczystości towarzyszyła defilada strażackiego sprzętu.

Jubileuszowe święto 25-lecia PSP i 55-lecia istnienia zawodowej straży pożarnej w Kartuzach rozpoczęto mszą św. w kościele św. Kazimierza. Przewodniczył jej ks. bp Wiesław Śmigiel. W słowach skierowanych do strażaków pokreślił, że są przykładem ofiarności a ich postawa wierności Bogu i Kościołowi są godne podziwu.

W uroczystościach uczestniczyli nadbryg. Marek Jasiński, zastępca komendanta głównego PS,
st. bryg. Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzki PSP, poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, władze samorządowe, p.o. komendanta powiatowego policji kom. Andrzej Kiełkowski, przedstawiciele instytucji współpracujących ze strażą oraz szkół kształcących młode pokolenia strażackie z powiatu kartuskiego.
>>> Odznaczenia i awanse dla strażaków - zdjęcia cz.2
Historia zawodowej straży pożarnej w Kartuzach - przemowa Edmunda Kwidzińskiego
Mija 55 lat funkcjonowania zawodowej straży pożarnej w Kartuzach. To również 25-lecie ustawowego powołania Państwowej Straży Pożarnej. To wielkie święto dla strażaków i osób związanych z ochroną przeciwpożarową w powiecie kartuskim.
Zawodowa straż pożarna w Kartuzach powstała 55 lat temu. Natomiast początki zorganizowanej ochrony przeciwpożarowej w naszym mieście sięgają czasów Zaboru Pruskiego.
W 1888 roku z inicjatywy adwokata Stachowicza założono Ochotniczą Straż Pożarną w Kartuzach. Początki jej działalności to wiele trudności w pozyskaniu sprzętu, odpowiedniej bazy lokalowej i utrzymania właściwego stanu organizacyjnego. Raz było lepiej, raz gorzej. Na pewno jej działania ułatwiło założenie sieci hydrantowej z hydrantami nadziemnych w 1903 r., a bezsprzecznym osiągnięciem było wybudowanie czterobramowej remizy z dwupiętrową wspinalnią, którą oddano do użytku 24 lutego 1907 roku. Ta część obiektu nie tylko istnieje, ale do niej wielokrotnie dobudowano kolejne obiekty. Powstała jednostka kontynuowała swoją działalność po odzyskaniu niepodległości, kartuska straż przystąpiła do Pomorskiego Związku Straży Pożarnych w Grudziądzu. Przed rozpoczęciem II wojny światowej jednostka liczyła 35 członków czynnych, 2 honorowych, była w miarę dobrze wyposażona w sprzęt i przygotowana i wyszkolona do prowadzenia akcji gaśniczych.
W okresie okupacji hitlerowskiej działalność straży ograniczono i podporządkowały ją sobie władze niemieckie. Straż w Kartuzach została reaktywowana i wznowiła działalność w 1946 r. W 1951 r. Powiatowa Rada Narodowa zatrudniła dla OSP 3 kierowców, którzy tworzyli pogotowie kierowców. Pracę na etacie wykonywał jedynie Komendant Powiatowy Straży Pożarnych. Rozwój gospodarczy i społeczny, rosnący ruch turystyczny oraz duże obszary leśne powodowały, że zaczęła rosnąc liczba pożarów. Ochotnicza Straż Pożarna w Kartuzach wspierana przez słabo wyposażone jednostki OSP w Powiecie nie była wstanie podołać rosnącym obowiązkom. Momentem przełomowym był pożar kamienicy w centrum miasta, w którym zanotowano ofiarę śmiertelną. Zdarzenie to wywołało burzliwą dyskusję na temat bezpieczeństwa pożarowego w mieście. Podjęto inicjatywę utworzenia Zawodowej Straży Pożarnej.
16 czerwca 1961 r. na podstawie uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kartuzach rozpoczęła działalność Zawodowa Straż Pożarna. Komendantem straży został inicjator powołania zawodowej służby - por. Andrzej Sowiński. Nowej jednostce przyznano 15 etatów oraz środki finansowe na rozpoczęcie działalności. Bazę lokalową i sprzęt jednostka zawodowa przejęła od kartuskiej OSP. Także trzon kadry zawodowej rekrutował się z doświadczonych członków OSP.
Z chwilą powołania zawodowej straży pożarnej niezwłocznie przystąpiono do rozbudowy i nadbudowy bazy lokalowej. Prace prowadzono systemem gospodarczym przez zatrudnionych w jednostce strażaków.
Kolejny etap rozbudowy strażnicy rozpoczął się w 1971 r., powstała kotłownia, magazyny, warsztat naprawczy z zapleczem i świetlica, a w 1978 r. - pobudowano dwa boksy garażowe.
Kolejny przełom w naszej służbie nastąpił w 1992 r. - z dniem 1 lipca tego roku powołano Państwową Straż Pożarną. W Kartuzach Komendę Rejonową Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą. Komendantem został bryg. Zbigniew Basiński, dowódcą jednostki kpt. Edmund Kwidziński. Z dniem 1 października 1993 r. dotychczasowy komendant przeszedł na emeryturę, a na komendanta powołano st. kpt. Edmunda Kwidzińskiego, który tę funkcję pełni do dziś.
W okresie swej 55 letniej działalności komenda wielokrotnie zmieniała swój sprzęt, pojazdy ratownicze i wyposażenie. W latach 2002 - 2009 dokonano kompleksowej rozbudowy i modernizacji obiektu naszej strażnicy oraz terenu przyległego, stworzono właściwe warunki przechowywania i garażowania sprzętu i socjalno bytowe pełnienia służby.

Akt nadania sztandaru
Starosta Janina Kwiecień w imieniu Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru odczytała akt nadania sztandaru. Po wbiciu symbolicznych gwoździ w drzewiec sztandaru, przekazała go na ręce zastępcy komendanta głównego PSP, Marka Jasińskiego. Ten oddał go w ręce st. bryg. Edmunda Kwidzińskiego. Po uroczystej prezentacji komendant powiatowy PSP przekazał pocztowi nowy sztandar.

Okazała uroczystość była też okazją do wręczenia awansów, wyróżnień i nagród strażakom. W ich imieniu podziękowania złożył Kazimierz Gliniecki.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto