(© fot. NM)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Synoptycy ostrzegają przed wiatrem na Pomorzu - zwłaszcza w subregionie nadmorskim. Łowcy Burz prognozują silne, a punktowo bardzo silne porywy wiatru, mogące powodować lokalne zniszczenia. Nie wykluczają nawet wystąpienia trąby powietrznej. Dla Pomorza Wschodniego, Żuław oraz pasa Wybrzeża wydali 1 stopień zagrożenia, obowiązujący od środowego wieczora do czwartku do godz. 8.

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu - informują synoptycy Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. - Ostrzeżenie obowiązuje od środy 4.10.2017 r. od godz. 17. do czwartku do godz. 8.

Ostrzeżenie dla Polski PółnocnejJak informuje portal lowcyburz.pl, wieczorem nad Polskę Północną (zwłaszcza nad Pomorze Wschodnie i Wybrzeże) nasuną się zachmurzenie frontowe i opady deszczu. Na tyłach tej strefy prognozowany jest rozwój głębszej wilgotnej konwekcji z potencjałem do generowania ośrodków burzowych, lokalnie silniejszych. Prognozy numeryczne wskazują na możliwość uformowania się liniowego układu konwekcyjnego nad południowym Bałtykiem, który wkroczy nad omawiany obszar.

W związku z brakiem energii CAPE w głębi Polski, linia ta po kilkudziesięciu minutach od wkroczenia nad ląd zacznie stopniowo tracić swoją intensywność. W związku z silnym przepływem powietrza w pionowym profilu troposfery i znacznym pionowym ścinaniem wiatru, podczas przechodzenia linii prognozuje się silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru mogące powodować lokalne zniszczenia. Im dalej od morza, tym ryzyko gwałtownych zjawisk będzie mniejsze - czytamy na portalu lowcyburz.pl.

W związku z podwyższoną wartością wskaźnika SRH 0-1 km AGL, nie wyklucza się wystąpienia nawet trąby powietrznej, jednak dominujący uniesiony tryb konwekcji, zwłaszcza na obszarach położonych dalej od Morza Bałtyckiego, powinien bardzo mocno ograniczyć szanse na rozwój takiego zjawiska.

Prognozuje się silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru mogące powodować lokalne zniszczenia. Im dalej od morza, tym ryzyko gwałtownych zjawisk będzie mniejsze. Nie wyklucza się wystąpienia nawet trąby powietrznej


Prognoza pogody dla Pomorza na środę 4.10.2017 r.

[x-news]

Prognoza pogody dla Pomorza 4/5.10.2017 r.W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Opady deszczu, na północy województwa okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 15 mm. Temperatura minimalna od 9°C do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, w strefie nadmorskiej silny i bardzo silny od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W czwartek w dzień zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, rano w strefie nadmorskiej okresami silny od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni, przejściowo skręcający na północno-zachodni.

Pogoda

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!