18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próchnica u dzieci - cierpi na nią coraz więcej maluchów

MD
Aż 63 proc. trzylatków w powiecie kartuskim ma próchnicę i tylko kilku procent dzieci z grupy sześciolatków.To najgorszy wynik w województwie pomorskim.

- Problem próchnicy u dzieci jest, niestety, często spotykany - mówi Monika Zamojska, lekarz stomatolog. - Bywa, że już małe dzieci - roczne czy dwulatki, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie mleczaki, mają mocno zniszczone próchnicą zęby i niekiedy bardzo cierpią z powodu jej następstw. Z wiekiem liczba zębów z próchnicą u małych pacjentów wzrasta. Wskaźniki dla dzieci w wieku 6-7 lat, kiedy w jamie ustnej  pojawiają się pierwsze zęby stałe, są alarmujące, bo blisko 100 procent z nich choruje na próchnicę.

Samorząd powiatu kartuskiego przystępuje do realizacji programu profilaktycznego, który ma na celu zapobieganie chorobie próchnicowej u najmłodszych. Obejmie on bezpłatne badania stomatologiczne dla maluchów do 3 roku życia i szczegółowy instruktaż dla rodziców, jak ustrzec kilkulatki przed próchnicą. Program nosi tytuł “Zapobieganie chorobie próchnicowej u dzieci w wieku 1-3 lata”. Planuje objąć nim nawet pięć tysięcy dzieci. Ich liczba zależy od tego, czy w przedsięwzięcie włączą się gminy. Pierwsze badania mają rozpocząć się wiosną.

Próchnica pojawia się u maluchów coraz wcześniej.
- Moja córeczka niestety ma początki próchnicy - mówi pani Marta, mama dwuipólteniej Zuzi. - Trudno powiedzieć jaka jest przyczyna jej powstania. Mała nie je słodyczy, myjemy jej z mężem ząbki kilka razy dziennie. Dbamy o higienę jej jamy ustnej od początku, gdy pojawiły się pierwsze ząbki czyściłam je specjalną nakładką silikonową. Regularnie odwiedzamy stomatologa, uprzedzamy o tym małą kilka dni wcześnie, tłumaczymy jak będzie wyglądała wizyta dzięki czemu córka nie boi się ich.

**Jak zminimalizować ryzyko próchnicy?
Radzi Monika Zamojska, stomatolog z gabinetu w Kartuzach:**

Trzeba dbać o higienę jamy ustnej dziecka. U maluchów, które nie mają jeszcze zębów, należy po posiłku przecierać jamę ustną zwilżonym gazikiem. U starszych dzieci trzeba myć zęby minimum dwa razy dziennie -  po śniadaniu i przed pójściem spać, a najlepiej także po słodkim posiłku. Często spotykam rodziców 2, 3, 4 - latków, którzy mówią, że dziecko samo myje zęby, a oni tego nie kontrolują, uważając, że maluch sam sobie poradzi. Nic bardziej mylnego. Aby mieć pewność, że zęby są dobrze oczyszczone, trzeba sprawdzić, jak dziecko je umyło i często po nim poprawić. Warto przyjrzeć się też diecie malucha - ograniczyć słodycze oraz klejące pokarmy, a do picia podawać wodę zamiast słodkich soków. Na rozwój próchnicy mają wpływ też takie czynniki jak oblizywanie przez dorosłego smoczka i podawanie go dziecku czy karmienie dziecka i siebie tą samą łyżeczką. Rodzic z chorymi zębami w ten sposób zaraża dziecko chorobotwórczymi bakteriami. Istotne w dbaniu o zęby malucha są regularne kontrole u stomatologa oraz zabiegi profilaktyczne wzmacniające zęby.

A Wy co sądzicie o tym problemie i pomyśle samorządu na jego zminimalizowanie? Dotknął Wasze pociechy? Jak chronicie je przed próchnicą? Komentujcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto