Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proboszcz Roku 2013 diecezji pelplińskiej - kandydat ks.Bogdan Drozdowski z Wygody Łączyńskiej

(J.S.)
(arch.)
Ks. kanonik Bogdan Drozdowski od 20 lat przewodzi parafii św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej.

Skąd Ksiądz pochodzi?
Moją rodzinną wspólnotą parafialną jest Parafia Świętej Trójcy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie, z którą jestem związany w sposób sakramentalny. To tutaj przyjąłem sakrament chrztu świętego, przystąpiłem do I Komunii świętej i sakramentu bierzmowania. Potem po powstaniu nowej Parafii administracyjnie należałem do parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie, gdzie odprawiłem mszę świętą prymicyjną.

Jak potoczyła się dalsza droga kapłańska?
Jestem kapłanem od 31 lat. Mój staż proboszczowski wynosi 23 lata. Obecna parafia jest drugą, jako pierwsza była parafia Św. Rocha w Kaliszu Kaszubskim. Jestem od 2003 roku wicedziekanem dekanatu stężyckiego oraz kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Kartuskiej.

Czy z objęciem probostwa wiążą się jakieś wspomnienia?
Z pierwszych wspomnień przeżytych 20 lat temu po przybyciu do parafii św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej pamiętam przede wszystkim wielką serdeczność i życzliwość parafian oraz miłe powitanie w pierwszą niedzielę lipca 1994 roku. Potem pierwsze zorganizowanie Festynu parafialnego, który miał miejsce 28 sierpnia 1994 r. w Szkole Podstawowej w Borzestowie i to dzięki wielkiej życzliwości ówczesnego dyrektora szkoły Zygmunta Dułaka. Festyn zgromadził wielkie tłumy parafian i gości. Dlatego festyny weszły do stałego kalendarza imprez związanych z odpustem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obecnie są również w stałym kalendarzu gminy Stężyca.

Co ważnego dzieje się w parafii?
W parafii najliczniejsze są grupy Róż Różańcowych: istnieje obecnie 43 róż różańcowych, bardzo prężnie działa Franciszkański Zakon Świeckich, tzw. III Zakon Świętego Franciszka, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Bractwo Eucharystyczne, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Zespół wokalno-instrumentalny Cantus Angeli, Mała Schola liturgiczna, Caritas - koło szkolne przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej. Mamy służbę liturgiczną – są to lektorzy i ministranci, ceremoniarze, duszpasterstwo ludzi chorych, którzy są odwiedzani z posługą sakramentalną w każdy pierwszy piątek miesiąca lub na każde wezwanie. Jest wprowadzone duszpasterstwo dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej i sakramentu bierzmowania. Jest prowadzona regularna katecheza dla dorosłych. Udało się pobudzić uczestnictwo w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - odprawiane są w każdą środę w kościele parafialnym i filialnym przy bardzo licznym udziale wiernych. W pierwszy piątek miesiąca udaje się zgromadzić bardzo wielu chętnych do skorzystania z sakramentu pojednania. Wprowadzono stały termin Adoracji Najświętszego Sakramentu w każdy pierwszy piątek miesiąca od godz. 14.30 do 16.00 i każdego 30 dnia miesiąca od godz. 18.00 - 19.00.

Jak wygląda aktywność pielgrzymkowa parafii?
W parafii istnieje tradycja pielgrzymki pieszej do Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej, której kult w parafii jest bardzo duży, oraz pielgrzymka autokarowa dzieci komunijnych do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie, do tego Sanktuarium co roku pielgrzymują członkowie Róż Różańcowych. Są ponadto organizowane pielgrzymki do sanktuariów maryjnych zachodniej Europy, do Ziemi Świętej i Włoch oraz sanktuariów w naszej ojczyźnie.

Czym wyróżnia się parafia w Wygodzie Łączyńskiej?
Udało się w ostatnich latach sprowadzić relikwie Błogosławionego Jana Pawła II i Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, które są bardzo czczone przez naszą rodzinę parafialną. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca jest odprawiana msza święta z liturgią słowa w języku kaszubskim. Trzeba podkreślić, że chyba parafia w Wygodzie jest jedyną parafią, w której dzieci komunijne przystępują w strojach kaszubskich, co budzi podziw i wiele pięknych recenzji w mediach.

Jakie są dokonania materialne w parafii za czasów księdza proboszcza?
Jeżeli chodzi o dokonania materialne parafii to zawsze wiąże się z wielkim zaangażowaniem duszpasterzy ale również parafian i samorządów gminnych czy powiatu, dzięki których życzliwości można dokonać wielkich inwestycji.
I tak w kościele parafialnym zostały wymienione wszystkie okna zewnętrzne. Zostały przeprowadzone prace remontowe przy ogrodzeniu wokół kościoła z całym wiązaniem drutami zbrojeniowymi, fugowaniem i osadzeniem na ławach fundamentowych. Została zainstalowana podziemna instalacja elektryczna wokół kościoła tak samo w alejce prowadzącej z kościoła do plebanii. Zostały założone reflektory oświetlające wieżę kościoła a miało to miejsce w 1998 roku. Zostały wymienione wszystkie rynny wraz z opierzeniem kościoła i z nałożeniem nowego tynku na gzymsie pod rynnami wokół całego kościoła. W 2000 roku powstały nowe sanitariaty na parkingu kościoła. Ponadto wyłożono chodnik z możliwością dojazdu dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano nowe tarcze zegarowe na wieży kościoła. Zostało podniesione prezbiterium i zostało wyłożone granitem. Powstał nowy ołtarz z piaskowca i ambonka również z piaskowca. Przywrócono pierwotny wygląd wieżyczce nad witrażami na zewnątrz kościoła tuż przy zakrystii. Dziedziniec przed kościołem o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych został wyłożony kostką brukową.
Kościół zyskał nowe dębowe drzwi wejściowe. Odnowiono chrzcielnicę, cztery kandelabry i lichtarze ołtarzowe. Dokonano wymiany wiatrownic na wieży kościoła. Nastąpiła całkowita renowacja bocznych ołtarzy wraz ze złoceniem oraz ołtarza głównego przedsoborowego wraz z całym złoceniem. W zakrystii zainstalowano nową rozdzielnię energii elektrycznej. Na cmentarzu parafialnym aleje wyłożono kostką brukową. Na kościele parafialnym wymieniono  zniszczone elementy więźby dachowej. Cały dach został pokryty dachówką karpiówką ceramiczną. Cała sygnaturka została pokryta blachą miedzianą, zamontowano okna dachowe tzw. świetliki. Wymieniono instalację odgromową oraz założono automatyczną wentylację kościoła. Została wymieniona cała instalacja elektryczna i oświetleniowa. Dokonano renowacji obrazu Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem w prezbiterium. Dokonano prac konserwatorskich sklepienia kościoła z przywróceniem zamalowanego Oka Opatrzności Bożej. Wymieniono podłogę na chórze kościoła. Dokonano kapitalnego remontu organów. Cały kościół jest odmalowany i przywrócono mu pierwotną kolorystykę. Ostatnio odnowiliśmy stacje Drogi Krzyżowej, dzięki sponsorom z parafii oraz spoza niej.
Ponadto w Kamienicy Szlacheckiej powstał nowy kościół filialny pod wezwaniem Św. Antoniego, co jest przede wszystkim zasługą mieszkańców Kamienicy Szlacheckiej i okolic.
Do tego wszystkiego trzeba dodać całkowitą wymianę dachu wraz z deskowaniem na plebanii, przez co budynek zyskał pierwotny blask.

Jakie są plany na najbliższy czas?
W roku 2014 planowana jest renowacja wraz ze złoceniem starej ambony oraz loży kolatorskiej w prezbiterium kościoła. Oczywiście te wszystkie prace są wykonane dzięki pomocy samorządów, parafian moich współpracowników - księży wikariuszy - i ludzi dobrej woli.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Proboszcz Roku 2013 diecezji pelplińskiej - kandydat ks.Bogdan Drozdowski z Wygody Łączyńskiej - Kartuzy Nasze Miasto

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto