(© Fot. Alicja Zielińska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Parafia p.w. św Michała Archanioła w Kiełpinie z roku na rok rozrasta się i przybywa jej wiernych. Jej proboszcz, ks. Wojciech Wiśniewski, który jest w Kiełpinie już ponad 25 lat – najdłużej w dziejach tej parafii – swoją dobrocią, wyrozumiałością i umiejętnością rozmowy potrafi przyciągnąć do kościoła młodych i starszych.

To tutaj w salce katechetycznej miejsce na swoje aktorskie próby znaleźli członkowie dziecięcego teatrzyku Kiełek, słynnego nie tylko w powiecie, ale także kraju i poza jego granicami. Tutaj też parafianie skupiają się i działają w różnych kołach.
Kościół św.Michała Archanioła w Kiełpinie, dziś ceglany, jest jednym z najstarszych w powiecie kartuskim i jest zapisany w rejestrze zabytków. Pierwszy kościół w tej miejscowości powstał w XIV wieku i był budowlą drewnianą. Na ceglany został przebudowany w 1646 roku. Natomiast trzysta lat później, w roku 1926 został rozbudowany i w tej bryle służy wiernym do dzisiaj. W jego wnętrzu znajdują się cenne zabytki – są tu trzy barokowe ołtarze, barokowe krzyże, chrzcielnica z XVII wieku oraz ponad stuletnie organy.
Kościół znajduje się przy ulicy ks. Antoniego Arasmusa, postaci niezwykłej dla Kiełpina. To ksiądz, który ostatnie lata swojej kapłańskiej posługi spędził w tej parafii. Na początku września 1939 roku został aresztowany. Przebywał w więzieniu w Kartuzach. Po wstawiennictwie przyjaciela i osoby ważnej został zwolniony. Przez jakiś czas ukrywał się, ale w każda niedzielę odprawiał msze. Gdy postanowił powrócić na plebanie został ponownie aresztowany. Najpierw był przesłuchiwany i męczony w Kartuzach, a następnie wywieziony do lasy i zastrzelony.
W ostatnią niedziele września obchodzony jest odpust św. Michała Archanioła. W tym roku z tej okazji parafian odwiedził i mszę odprawił ks. biskup Jan Bernard Szlaga.

Pod parafię podlegają miejscowości: Borcz, Leszno, część Mezowa, Trątkownica
Odpusty: Świętego Józefa – 19 marca
Świętego Michała Archanioła – ostatnia niedziela wrzenia
Nabożeństwa:
•dni powszednie: 18.00
•niedziele i święta: 7.30; 9.30; 11.00
•święta zniesione: 7.30; 9.30; 18.00

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!