Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie - ze strażnicą OSP - oficjalnie otwarte ZDJĘCIA

(J.S.)
Sam arcybiskup metropolita gdański przewodził mszy św. z okazji otwarcia nowoczesnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie. Na Placu Mariackim zebrały się poczty sztandarowe, strażacy z powiatu, samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin - Świdnicy, Wendelstein i łotewskiego miasta Balvi.

JE abp metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź podkreślił stwierdził podczas homilii:
"W tej wspaniałej scenerii, ja na Wawelu w Krakowie, jesteśmy dziś w Żukowie. Przybywamy by podziękować Panu Bogu - bo przybywamy podziękować Bogu za nową strażnicę, remizę. O tę inwestycję troszczyło się wiele osób - o lokalizację, powstanie, o pozwolenia wszelkiego rodzaju, budowę, projekty. ... Do moich obowiązków pozostaje modlitwa w Waszej intencji a także słowa homilii. A modlitwa jest piękna, bowiem przy poświęceniu padną słowa - dobry Boże racz pobłogosławić tę strażnicę, korzystając z tego obiektu zawsze pamiętali o strażackiej dewizie - Bogu na chwałę, ludziom na pożytek - i niech wracają do tego miejsca szczęśliwi po wypełnieniu misji ratowniczej.
.... Wróćmy do remizy. Tam będziecie zdobywać wiedzę teoretyczną, przechowywać i konserwować sprzęt ratowniczy, który jest coraz doskonalszy, coraz lepszy, będziecie zaprawiać się do walki z żywiołami, strażacy, wszystko czynić będą z myślą o potrzebujących ludziach. Strażnica, dom strażacki, czy remiza - obojętnie, jak ją nazywać będziemy, ma służyć strażakom a jednocześnie mieszkańcom i nie tylko. Niech to będzie miejsce, gdzie człowiek będzie doświadczał dobra i dawał dobro innym. W naszej strażackiej historii strażnice spełniały różne role. Początkowo były to zwykłe szopy, gdzie przechowywano sprzęt gaśniczy, ktoś tam użyczał kawałka ziemi, gdzie je wznoszono, z biegiem czasu powstawały okazalsze budowle. Bywałem na uroczystościach strażackich, gdzie obchodzono 100-lecie istnienia. To jest czas sięgający jeszcze i rozbiorów i jeszcze kiedy Polski nie było. Ale już zalążki państwowości otwierały się....
A historia remiz strażackich jest bardzo ciekawa. Czas II wojny światowej wiele dokonał zniszczeń i zniszczono także niezależność ruchu strażackiego, zdegradowano wielu oficerów, nie doczekali się należnego uznania... Strażacy zachowywali i utrwalali ducha patriotycznego. Remizy tętniły życiem i z pewnością ta nasza nowa remiza, którą uroczyście poświęcimy - będzie również tętniła życiem i będzie miała swoją duszę.

Przede wszystkim w remizach pielęgnuje się tradycję, idee związane z balami, w remizach wystawiano sztuki teatralne, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem społeczeństwa, zawiązywano orkiestry dęte, w niektórych parafiach sami strażacy zapraszali dzieci i młodzież na katechezę, w miejscowościach oddalonych od kościołów niejednokrotnie przez długie lata były celebrowane msze św. i nawet dzisiaj celebrowane są msze św., służąc za kaplice...
Oby stała się miejscem przyjacielskich spotkań i twórczej pracy - życzył ks abp Leszek Sławoj Głódź.

>>> Uroczyste otwarcie remizy OSP w Żukowie - ZDJĘCIA CZ. 2
>>> Otwarcie remizy OSP w Żukowie - odznaczenia dla strażaków z powiatu kartuskiego - ZDJĘCIA CZ.3

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto