Orkan Ksawery nadciągnął nad Polskę. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w województwie wielkopolskim, ale również na Pomorzu możemy odczuć skutki orkanu jeszcze do piątku, 6 października.

W całym województwie, prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 55 km/h, z porywami do 100 km/h, początkowo południowo-zachodni, skręcający na zachodni.

Drugi stopień zagrożenia oznacza, że orkan Ksawery może powodować duże straty materialne (zerwane dachy, uszkodzone linie energetyczne) oraz zagrożenie życia.

IMGW zaleca ostrożność i prosi o śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej.Orkan Ksawery: co to jest orkan?

Orkany to wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (siła wiatru oznaczonego na skali Beuforta jako huragan, lecz orkan jest wiatrem o nieco innej strukturze), dawniej występowały w Polsce sporadycznie lub były zjawiskiem w ogóle nienotowanym.

Powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Orkany są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją. Orkan Ksawery to pierwszy orkan w Polsce w tym sezonie.

RADAR POGODOWY. Sprawdź gdzie jest orkan Ksawery


Poprzednio orkan o tym samym imieniu przeszedł przez Polskę w grudniu 2013 roku. Strażacy musieli interweniować aż 11 tysięcy razy. W całym kraju zginęło wtedy 5 osób, a 53 były ranne.

Pogoda

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!