Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu kartuskiego opracowali „Instruktaż obsługi Jezior Kaszubskich” - ZDJĘCIA

Maciej Krajewski
Od września do listopada 2018r. mieszkańcy powiatu kartuskiego uczestniczyli w warsztatach „Instruktaż obsługi Jezior Kaszubskich”. Celem warsztatów była edukacja ekologiczna użytkowników Jezior Kaszubskich, zamieszkujących leżące nad nimi miejscowości, oraz zaangażowanie ludzi do działań na rzecz ochrony tychże jezior.

Spotkania warsztatowe odbywały się w siedzibie Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby we wrześniu, październiku i listopadzie 2018r. Uczestniczyli w nich mieszkańcy Chmielna, Sierakowic, Maksa, Kartuz, Żukowa, Miechucina, Banina, Gdańska, Miszewa, Garcza, Leszna, Sławek, Grzebieńca, miejscowości Nowe Czyste, Borzestowskiej Huty, a także Kamienicy Szlacheckiej.

Kropla dla ochrony jezior

W oparciu o opracowane materiały, wsparte wykładami specjalistów i naukowców, grupy warsztatowe tworzyły pomysły na ulotki, mającej określać zasady właściwego użytkowania jezior. Wewnętrzna strona ostatecznie przygotowanego projektu zawierała „Instrukcję dla rolników” i „Poradnik wzorowego użytkownika jezior”, czyli jak należy właściwie korzystać z jezior i czego nie wolno robić. Na stronie tytułowej zamieszczono z kolei dużą kroplę wody, w którą wpisany jest zarys Kółka Raduńskiego. Uczestnicy uzasadniają ten wybór stwierdzeniem, iż jest to symbol kropli, która drąży w skale świadomości ekologicznej użytkowników jezior. Ulotka została też poddana analizie, w której uczestnicy warsztatów określili moce i słabe strony projektu oraz wskazali, do kogo on najlepiej przemówi.

- Warsztaty „Instruktaż obsługi Jezior Kaszubskich” to historia powstania jednej ulotki w której tworzenie zaangażowali się mieszkańcy powiatu kartuskiego - komentuje mgr Teresa Dyl-Sosnowska, jedna z prowadzących warsztaty, która zajmowała się także spotkaniami roboczymi. - Tworząc ulotkę nauczyli się jak właściwie korzystać z Jezior Kaszubskich i wiedzę tę przekazują odbiorcom.

Same warsztaty prowadzili: dr Anna Bychowska, mgr Izabela Bystron, mgr Stanisław Klimowicz, dr Włodzimierz Golus oraz mgr Teresa Dyl-Sosnowska. Całe przedsięwzięcie realizowała Fundacja ,,Ocalić Źródło” im. bł. Salomei, a współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Info: nadesłane/Teresa Dyl-Sosnowska

Zobacz też: Święto Ryby Jeziornej, Ostrzyce 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto