Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe doświadczenia Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach

Lucyna Puzdrowska
W ramach programu Ersmus i współpracy ze szkołami zagranicznymi, Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach odwiedzili nauczyciele i uczniowie partnerskich szkół w Grecji i Niemczech.
W ramach programu Ersmus i współpracy ze szkołami zagranicznymi, Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach odwiedzili nauczyciele i uczniowie partnerskich szkół w Grecji i Niemczech. Nadesłane/ZST Kartuzy
16 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach rozpoczęła się wizyta uczniów i nauczycieli z Niemiec i Grecji, realizujących wspólnie ze szkołą projekt pt. „Interdyscyplinarne projektowanie inteligentnego domu pasywnego sposobem na oszczędzanie energii i redukcję zanieczyszczeń środowiska” w ramach programu ERASMUS+ K2.

Wszystko zaczęło się w 2016 roku

Starania o grantplacówka rozpoczęła w 2016 roku, w roku 2017 znalazła się w gronie trzydziestu beneficjentów konkursu ERASMUS+ K2. Konkurencja była bardzo duża. Aplikowało 130 różnego typu instytucji, wyższych uczelni, ośrodków badawczych, organizacji pozarządowych i szkół.
- Celem naszego przedsięwzięcia jest przede wszystkim współpraca partnerska ze szkołami z Grecji i z Niemiec na rzecz wymiany dobrych praktyk w obszarze kształcenia zawodowego - mówi Małgorzata Bieńkowska, koordynator projektu. - W tym zakresie postanowiliśmy zaprojektować inteligentny dom pasywny w oparciu o wiedzę z zakresu trzech kluczowych branż: budowlanej, energetycznej i mechatronicznej. Tym samym naszym zadaniem jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska i konieczność redukcji zanieczyszczeń.

Spotkanie inauguracyjne

Przedstawiciele poszczególnych krajów zaprezentowali swoje szkoły, a następnie omówiono założenia i cele projektu oraz zadania związane z pobytem w kartuskim technikum. Kolejny etap obejmował zajęcia warsztatowe dla uczniów, dotyczące projektu domu pasywnego i panel dyskusyjny dla nauczycieli na temat systemów szkolnictwa i kształcenia zawodowego w poszczególnych krajach partnerskich. W inauguracyjnym spotkaniu wzięli udział goście ze Starostwa Powiatowego w Kartuzach z Jolantą Tersą, dyrektorem Wydziału Edukacji na czele.

Drugiego dnia przystąpiono do realizacji konkretnych zadań

Najpierw dla uczniów odbył się wykład na temat izolacji budynków, a następnie młodzi technicy mieli za zadanie wybrać najlepszy izolator i narysować w specjalistycznym programie (AUTOCAD) zarys izolacji na budynku. Z kolei pedagodzy uczestniczyli w spotkaniu dyskusyjnym na temat metod pracy i narzędzi wykorzystywanych w kształceniu zawodowym. Przedstawiono również koncepcje dotyczące interdyscyplinarnego programu nauczania przedmiotów zawodowych. 

Czas na zwiedzanie

Po południu uczestnicy projektu udali się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku i odwiedzili kompleks energooszczędnych domów - „ Danielową Dolinę” w Nowych Czaplach, gdzie przeszłość splata się z przyszłością. Kryte strzechą chaty posiadają wewnątrz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Była to również doskonała okazja do pokazania urokliwych zakątków Szwajcarii Kaszubskiej.

Międzynarodowy Turniej Szkół Technicznych

W turnieju oprócz gospodarzy oraz gości z Niemiec i Grecji, uczestniczyły drużyny z PSB w Gdańsku i PZS nr 2 w Kościerzynie. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami i wiedzą z zakresu budownictwa i energetyki, ale również sprawnością fizyczną i umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. W celu lepszej integracji młodzieży, rywalizujące ze sobą zespoły składały się z reprezentantów różnych krajów. Na zakończenie turnieju wszyscy mieli możliwość zapoznania się z firmą Legalett Polska, specjalizującą się w technologii fundamentowych płyt grzewczych. Uczestnikom projektu zostały zaprezentowane najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w budownictwie energooszczędnym.

Wizyta w Trójmieście

Uczniowie i nauczyciele zwiedzili laboratoria na Politechnice Gdańskiej, zapoznali się z ofertą uczelni oraz poznali wykładowców. Później przyszedł czas na zwiedzania Gdańska, w tym Muzeum II Wojny Światowej i Starówki. Poza Gdańskiem goście zwiedzili też Sopot. Pogoda tego dnia była wyśmienita i sprzyjała spacerom po molo.

Podsumowania

W ostatnim dniu wizyty przyszedł czas na podsumowanie pierwszego etapu projektu. Uczestnicy otrzymali z rąk Alicji Bieńczyk, dyrektor ZST w Kartuzach oraz koordynatorów z Grecji i Niemiec certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Przedstawiono również sprawozdanie z realizacji celów nakreślonych w pierwszym dniu wizyty. Był to również czas na osobiste refleksje Greków i Niemców związane z ich pobytem w Kartuzach. Po południu zorganizowano wspólne wyjście do kartuskiej kolegiaty.
- Wszyscy zgodnie przyznawali, że pobyt w Kartuzach minął w miłej i serdecznej atmosferze - dodaje Małgorzata Bieńkowska. - Projekt trwa nadal i już teraz każdy czeka na kolejne spotkanie, tym razem w Grecji, które odbędzie się w październiku 2018 roku.

W projekcie biorą udział uczniowie:

Wśród uczniów reprezentujących w projekcie ZST w Kartuzach znaleźli się laureaci olimpiady mechatronicznej zorganizowanej przez Wydział Robotyki i Automatyki i Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej Jakub Formela i Kamil Gorlikowski z III klasy Technikum Mechatronicznego. 7 kwietnia 2018 roku zdobyli indeksy tej prestiżowej, warszawskiej uczelni. Również w marcu tego roku zajęli II miejsce w trzeciej edycji konkursu Razem do zawodu, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Regionalną Izbę Gospodarczą.
Natomiast Łukasz Hinc i Robert Kuczkowski ( także uczestnicy projektu), uczniowie Technikum Energii Odnawialnych, reprezentowali ZST w Kartuzach w kwietniu 2018 roku w trzecim ogólnopolskim konkursie „Technik OZE wszystko może”, zorganizowanym pod patronatem Politechniki Koszalińskiej.

Inne projekty

To nie jedyny projekt unijny ZST realizowany w ramach międzynarodowej współpracy. W marcu uczniowie kształcący się w zawodach fryzjer i elektryk odbywali miesięczne praktyki w Schkeuditz w Niemczech. Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa była dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pt. „Praktyka zagraniczna szansą na dobry start w zawodzie”. Koordynatorem tego projektu jest Danuta Dymek.
W dniach od 5 do 30 marca przyszłe fryzjerki doskonaliły swoje umiejętności pod okiem mistrzyni fryzjerstwa, Angeliki Schur, a przyszli elektrycy pod opieką pochodzącego z Hiszpanii Arana Louisa Talboy’a. Do zadań fryzjerek należało oczywiście m.in. strzyżenie, koloryzacja i ćwiczenie różnorakich upięć, ale zajmowały się również stylizacją i kosmetyką. Elektrycy prócz zadań stricte związanych z montażem i obsługą instalacji elektrycznych, mieli również okazję do pracy z programem AutoCad, w którym musieli zaprojektować energooszczędny dom, umieszczając w nim wszystkie niezbędne instalacje.
Oprócz umiejętności zawodowych, które młodzież codziennie nabywała i doskonaliła, uczniowie mieli także możliwość zwiedzenia najważniejszych miejsc w regionie. W ramach programu kulturowego odbyły się wycieczki – do Lipska, Drezna i Berlina. W ramach wyjazdów młodzież miała okazję zapoznać się z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami tych miast. Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie z przewodnikami manufaktury Volkswagena w Dreźnie oraz fabryki samochodów BMW w Lipsku
Wśród uczestników tego projektu jest laureat 13. edycji wojewódzkiego konkursu „Najlepszy w zawodzie” w branży elektrycznej. Stanisław Ciepliński z klasy 3 Technikum Elektrycznego wykazał się ogromną wiedzą i umiejętnościami sprawdzanymi egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie.
Więcej informacji o projektach i ich przebiegu można znaleźć na stronie internetowej szkoły: www.zst.kartuzy.pl lub szkolnym profilu na facebooku.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto