Media 2018 - Święto Ryby Jeziornej w Ostrzycach już za nami. ZDJĘCIA, WIDEO

Łącznie 100 wędkarzy chwyciło za wędki z okazji Święta Ryby Jeziornej 2018 w Ostrzycach. Po raz... czwarty(!) na przestrzeni lat rower od redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego" wyłowił sobie Zdzisław Kurzawa, wygrywając w konkurencji Spinning z łodzi. Jak powiedział, dotychczas używał na przemian wszystkich trzech rowerów, a teraz zacznie korzystać z tego nowego.

100 wędkarzy, w tym 11 pań łowiło ryby na Zawodach Wędkarskich Media 2018 - Święto Ryby Jeziornej w Ostrzycach. W konkurencji Spławik z brzegu wystartowało 59 osób, natomiast ze Spiningiem z łodzi zmierzyło się 19 wędkarzy. Tradycyjnie zorganizowano też zawody dla dzieci i młodzieży. W tym roku w tej kategorii wystąpiło 22 młodszych i nieco starszych obywateli. Wśród nich najmłodszy był 3,5-letni Staś Wójtowicz, prywatnie syn pana Adama, ichtiologa w firmie Radbur, która od 1995 roku jest dzierżawcą, według nowego nazewnictwa, użytkownikiem Jezior Raduńskich.

W imprezie udział wzięło wielu gości, m.in. poseł Stanisław Lamczyk, który od wielu lat jest fundatorem jednej z nagród i zawsze, mimo obowiązków parlamentarnych, stara się być na zawodach Media obecny. Byli też nasi radni Sejmiku Województwa Pomorskiego: Hubert Lewna, Dariusz Męczykowski i Piotr Karczewski, były wojewoda pomorski. Obecny był też ks.dr Maciej Kwiecień, kanonik honorowy Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej, redaktor naczelny Radio Plus. W ostatniej chwili do grona gości dołączył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Był oczywiście wójt Marian Kryszewski, gospodarz gminy Somonino, w której od 22 lat odbywają się zawody Media - Święto Ryby Jeziornej. Nie sposób tu wymienić wszystkich gości, wystarczy powiedzieć, że wszyscy, którzy przybyli do Ostrzyc, uczynili tak przez szacunek dla pana Jana Czapiewskiego, który konsekwentnie od lat walczy o to, by jeziora były bogate w rybę. A żeby faktycznie tak się stało, muszą być czyste oraz wolne od kormoranów i innych drapieżników. Jak mówi pan Jan, mimo iż samorządy budują kanalizacje sanitarne nad brzegami jezior, wciąż dostają się do nich nieczystości, zwłaszcza z niektórych ośrodków wczasowych i domków letniskowych.

Rozmowa z Janem Czapiewskim

Od wielu już lat „Dziennik Bałtycki”, towarzyszy firmie Radbur w walce o czystość akwenów jeziornych, walce z kłusownikami i szkodnikami, które skutecznie utrudniają naturalny proces, aby wpuszczany do jezior narybek mógł dojrzeć i zamienić się w dorodne okazy. Zawsze Pan podkreślał, że właśnie zawody wędkarskie Media są jednym ze sposobów walki o te słuszne cele.
Bo to prawda. Kółko Jezior Raduńskich stanowi 12 jezior o łącznej powierzchni około 2 tys. hektarów i linii brzegowej długości 100 kilometrów. Kiedyś zarządzało się tymi jeziorami pięknie, ale tak było, zanim zbudowano wokół ponad 5 tysięcy domków letniskowych i ponad 40 ośrodków wczasowych. Niestety, nie ma kontroli nad tym, co z tych obiektów spływa do jezior. Ponadto w Polsce obowiązuje powszechny dostęp do wód jeziornych i niedopuszczalne są sytuacje, kiedy wędkarze czy mieszkańcy nie mogą podejść do brzegu jeziora, bo są wręcz szczuci napisami: „Teren prywatny, zakaz wstępu”, albo nawet: „Wejście na teren grozi porażeniem prądem”. Wędkarze często meldują nam o takich przypadkach. To prawda, że samorządy kładą w ostatnich latach duży nacisk na budowę sieci kanalizacyjnych i chwała im za to, ale nad niektórymi bzdurnymi przepisami wciąż nie ma kontroli.
Ilu wędkarzy obecnie korzysta z Jezior Raduńskich?
Mamy corocznie ponad pięć tysięcy legalnych wędkarzy i to nas cieszy. Jednak co z tego, skoro mamy też kłusowników i tysiące szkodników jeziornych, jak kormorany, wydry i piżmaki chronione, których jest coraz więcej. Tak, trzeba w końcu głośno o tym mówić, bo nie tyle wędkarze korzystają z jezior, ile właśnie kormorany i inne drapieżniki. Nasi wędkarze i współpracownicy często mają nam za złe, że nie mówimy o problemach, o tym, co sprawia, że nie ma tyle ryb, ile chciałoby się złowić, że jakoś dotąd nie ma silnych, aby uniemożliwić niektórym ośrodkom wczasowym stosowanie praktyk, które oficjalnie, według polskiego prawa, są nielegalne. Trzeba o tym mówić i trzeba szukać wyjścia z tej sytuacji. Zawody Media temu również służą.
Jak długo Radbur zarządza Jeziorami Raduńskimi?
Jeziora przyjęliśmy w 1995 roku w drodze przetargu. Otrzymaliśmy wówczas dotację do narybku, którą potem zlikwidowano, ale niestety, czynszu nie zmniejszono. Czynsz za użytkowanie w wymiarze rocznym wynosi 12-18 ton ryb. Gdyby objęto nas aktualnymi czynszami, wynosiłby 1 tonę ryb. Mamy nadzieję, że za sześć lat podpiszemy umowę użytkowania na nowych zasadach, co pozwoli nam zgromadzić większe środki na inwestycje i bardziej efektywny sprzęt. Póki co, wciąż szereg norm prawnych nie jest w praktyce w pełni realizowanych.
A sukcesy? Które pan osobiście uważa za największe?
Na pewno wybudowanie wylęgarni, gdzie od ośmiu lat produkujemy od 8 do 10 mln koregonidów sielawy czy 1-2 mln wylęgu szczupaka. Jednak głównym powodem do radości jest rozpowszechnienie wędkarstwa na naszym terenie. W pierwszym roku działalności sprzedaliśmy 500 licencji, a po 23 latach sprzedajemy ich 5 tysięcy rocznie. Odnowiliśmy też sprzęt, zakupiliśmy samochód rybacki, łodzie i sieci. To wszystko cieszy, ale cieszyłoby bardziej, gdyby nie problemy, o których wspomniałem. Mówi się, że nasz czynsz za użytkowanie jezior jest wykorzystywany na ich ochronę, ale ja to widzę inaczej. Są budowane piękne ścieżki rowerowe, a nie ma kanalizacji, powstają domki letniskowe o wysokim standardzie, ale szamba są przepuszczalne. Można by tu wymieniać bez końca. Młodzież szkolna pobrała niedawno sześć próbek wody z ośrodków wczasowych i we wszystkich były związki azotowe i azotanowe. Niech to starczy za komentarz.

Media 2018 - Święto Ryby Jeziornej - wyniki zawodów wędkarskich

Dzieci i młodzież
1. Puchar posła Stanisława Lamczyka - Zbigniew Wójtowicz
2. Puchar przewodniczącego Rady Gminy Somonino, Andrzeja Sołtyska - Oliwier Arendt
3. Puchar sołtysa Somonina, Gerarda Trepczyka - Mateusz Litwic
Stanisław Wójtowicz, najmłodszy uczestnik zawodów, otrzymał Puchar Romana Czerwińskiego - Zakład Usług Komunalnych Wejherowo.

Drużyny pań
1. Puchar oraz nagrody starosty kartuskiego, Janiny Kwiecień - Restauracja Checz Kaszebe
2. Puchar burmistrza Kartuz - Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
3. Puchar wójta gminy Somonino, Mariana Kryszewskiego - Radbur Somonino

Spławik z brzegu
1. Puchar i nagrody dyrektora TVP Gdańsk, Joanny Strzemiecznej-Rozen - Żuk Wejherowo
2. Puchar prezesa Radia Gdańsk, Dariusza Wasielewskiego - Koło 62
3. Puchar i nagrody dyrektora Radia Plus, ks. Macieja Kwietnia - Gryf 82 Żukowo

Spinning z łodzi
1. Puchar posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Wałęsy i rower od redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego" Mariusza Szmidki - Zdzisław Kurzawa
2. Puchar i nagroda przewodniczącego Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysława Woźniaka - Tadeusz Lehmann
3. Puchar radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego Piotra Karczewskiego oraz nagrody dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Karola Narlocha - Andrzej Jagmin
Nagrodę za największego szczupaka - puchar dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Andrzeja Dolnego, otrzymał Tadeusz Lehmann, natomiast puchar za największego złowionego okonia - puchar prezesa Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby, Stanisława Klimowicza - Andrzej Jagmin.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia

Najlepsze Gospodarstwo Rybackie - Andrzej Sosiński, Charzykowy
Najefektywniejsza inwestycja nadjeziorna - Czesław Gostomski, użytkownik jezior i zakładu z gastronomią rybacką Borowa Ciotka w Lipuszu
Bardzo dobra kuchnia rybacka - Małgorzata Sikorska, Checz u Kaszebe w Chmielnie
Najlepsza drużyna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - ZKP Oddział Kartuzy
Medialne popularyzowanie wędkarstwa na Kaszubach - dr Michał Antoniszyn, redaktor naczelny Wieczór Pomorze
Dyplomy marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka otrzymali:
Sławomir Skierka, kierownik Zespołu Stacji Limnologicznej w Borucinie - za systematyczne badania wód Jezior Raduńskich
Katarzyna Hering, dyrektor biura LGR Kaszuby - za promocję ekologii jezior
Elżbieta Świętoń, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie - za za promocję tematyki jeziornej wśród młodzieży
Czesław Gostomski, użytkownik jezior i zakładu z gastronomią rybacką w Lipuszu - za trafne inwestycje nadjeziorne
Kazimierz Gruenholz, artysta ludowy - za organizowanie kapeli rybackiej

Medale za organizację XXII Zawodów Wędkarskich Media 2018 - Święto Ryby Jeziornej:
Magdalena Klonowska, Anna Kwidzińska, Kazimierz Labuda, Włodzimierz Siemieniuk i Adam Wójtowicz.

Zawody Media 2018 - Święto Ryby Jeziornej w Ostrzycach

już za nami. W tym roku w roli konferansjera po raz kolejny wystąpił Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego". W całkiem nowej roli natomiast pokazał się Eugeniusz Pryczkowski. Tym razem nie jako działacz kaszubski, historyk czy autor tekstów piosenek i książek, ale jako... wykonawca piosenek kaszubskich. Choć nie do końca to panu Eugeniuszowi wyszło, bo zaczął śpiewać w całkiem innej tonacji niż grała kapela, to ważne są dobre chęci. Nieistotne, że fatalnie rozpoczął, ale ważne, że fantastycznie swój śpiew zakończył. Finisz był bezbłędny - tonacja w jakiej zaśpiewał, dopasowała się idealnie do tej, w której grała kapela. Brawo za odwagę!
Za rok kolejne, XXIII już Zawody Wędkarskie Media - Święto Ryby Jeziornej.

Wideo

Lucyna Puzdrowska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3