Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci I edycji konkursu „Dziennika Bałtyckiego” - Gmina na „6” [zdjęcia, wideo]

Ewa Andruszkiewicz
Tytuł gminy przyjaznej mieszkańcom otrzymała gmina Cedry Wielkie, tytuł gminy przyjaznej inwestorom wywalczyła gmina Rumia, tytuł gminy przyjaznej turystom przyznano gminie Malbork, a tytuł gminy przyjaznej środowisku otrzymała gmina Tuchomie.
Tytuł gminy przyjaznej mieszkańcom otrzymała gmina Cedry Wielkie, tytuł gminy przyjaznej inwestorom wywalczyła gmina Rumia, tytuł gminy przyjaznej turystom przyznano gminie Malbork, a tytuł gminy przyjaznej środowisku otrzymała gmina Tuchomie.
W nieprzypadkowym miejscu, bo w historycznej sali BHP, gdzie narodziła się solidarność i gdzie rozpoczął się polski marsz ku wolności, odbyła się uroczysta gala zakończenia pierwszej edycji konkursu „Dziennika Bałtyckiego” - Gmina na „6”.

- Ze wszystkich reform, z którymi mieliśmy do czynienia po roku '90, reforma samorządowa, w mojej opinii, udała się najlepiej. Demokracja lokalna jest fundamentem naszej wolności. W tym miejscu, tutaj, w historycznej sali BHP w Gdańsku powinno to wybrzmieć w sposób szczególny – mówił w trakcie gali Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, witając tłumnie zgromadzonych gości. - Poprzez nasz konkurs chcieliśmy wyłonić najlepsze na Pomorzu gminy - najbardziej przyjazne mieszkańcom, turystom, inwestorom i środowisku. Zależało nam, żeby pokazać, umocnić i budować pozytywny wizerunek gmin z Trójmiasta, Kaszub, Kociewia, Powiśla i Ziemi Słupskiej. A więc tych, które są w zasięgu działania „Dziennik Bałtyckiego”, który na rynku wydawniczym jest już od 72 lat – dodawał.

Jeszcze przed odczytaniem werdyktu kapituły konkursowej, głos zabrał także wicemarszałek województwa pomorskiego, Krzysztof Trawicki.

- Rzeczywiście, reforma, która w Polsce udała się w 100 proc., to reforma samorządowa. Dlatego z niepokojem patrzymy dziś na to, co dzieje się na scenie politycznej – przyznał wicemarszałek Trawicki. - Każda gmina w naszym województwie jest inna. Mamy Kaszuby, Kociewie, Żuławy. Rzadko się zdarza w naszym kraju, aby jedno województwo miało i walory turystyczne i gospodarcze. My to mamy – zapewniał.

Do udziału w pierwszej edycji konkursu Gmina na „6” zgłosiło się 23 pomorskich gmin: Borzytuchom, Bytów, Cedry Wielkie, Chmielno, Gniewino, Kaliska, Karsin, Kartuzy, Kępice, Kolbudy, Kościerzyna, Łeba, Malbork, Nowy Staw, Pruszcz Gdański, Przodkowo, Rumia Somonino, Stara Kiszewa, Szemud, Tczew, Tuchomie, Żukowo.

Spośród nich kapituła konkursowa, złożona z ekspertów od infrastruktury, rozwoju turystycznego, rozwoju gospodarczego, ochrony środowiska, Europejskiego Funduszu Społecznego, czy rozwoju gospodarstw wiejskich wyłoniła zwycięzców w czterech kategoriach.

Tytuł gminy przyjaznej mieszkańcom otrzymała gmina Cedry Wielkie, tytuł gminy przyjaznej inwestorom wywalczyła gmina Rumia, tytuł gminy przyjaznej turystom przyznano gminie Malbork, a tytuł gminy przyjaznej środowisku otrzymała gmina Tuchomie.

- Startowaliśmy we wszystkich kategoriach konkursu. Każda z nich odnosi się bowiem do naszych mieszkańców. Skoro jesteśmy przyjaźni środowisku np. poprzez budowę kanalizacji czy program usuwania azbestu, to robimy to z myślą o mieszkańcach. Skoro otwieramy się na turystów – tu warto wspomnieć o naszej sztandarowej marinie w Błotniku, to przecież korzystają z niej także mieszkańcy. Przyjazny mieszkańcom jest także Urząd – mówiła w trakcie odbierania nagrody Elżbieta Prymaczek, sekretarz gminy Cedry Wielkie.
Atrakcyjne miejsca i tereny inwestycyjne, a także bliskość Trójmiasta – to czynniki, które zdecydowały o przyznaniu przez kapitułę konkursową tytułu gminy przyjaznej inwestorom gminie Rumia.

- Myślę, że najistotniejszą kwestią jest współpraca z sąsiadami, ze starostwem, z województwem. Bardzo sobie to cenimy. Niezmiernie cieszymy się z przyznanego nam tytułu – mówił Marcin Kurkowski, z-ca burmistrza gminy Rumia.

Każdego roku gminę Malbork – najbardziej przyjazną gminę dla turystów – odwiedza blisko 1 mln gości.

- Zamek w Malborku to największy zamek gotycki na świecie. Ten magnes działa. Dodatkowo organizujemy liczne imprezy, które sprzyjają, aby do Malborka przyjeżdżać nie tylko na jeden dzień. Wymienić tu należy inscenizację oblężenia Malborka czy przedstawienie świetlne Magic Malbork – mówił Zbigniew Charmułowicz, doradca burmistrza Malborka ds. gospodarczych.
Gminą przyjazną środowisku została gmina Tuchomie.

- Korzystamy z natury, żyjemy w zgodzie ze środowiskiem. Zrealizowaliśmy kilka projektów w tym zakresie, poczynając od fotowoltaiki, poprzez solary, aż po 98 proc. stopień skanalizowania całej gminy. Wkrótce będziemy także wymieniać oświetlenie uliczne na energooszczędne, ledowe – wyliczał w trakcie gali Jerzy Lewi Kiedrowski, wójt gminy Tuchomie.

Patronat nad konkursem Gmina na „6” objęli marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

Nagrodą dla zwycięzców będzie nagranie przez ekipę „Dziennika Bałtyckiego” filmu wideo 360, prezentującego atrakcyjność każdej z gmin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto