Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwas glikolowy na piękną skórę

abcZdrowie.pl
by tommerton2010 / CC BY 2.0 (flickr)
Większość kobiet musi radzić sobie z różnymi problemami skórnymi. Czasem nie wystarczy zastosowanie kremu czy domowego peelingu. Zawsze jednak można udać się do kosmetyczki, która fachowo poradzi sobie z naszymi problemami.

Czy zdarza wam się przeglądać oferty gabinetów kosmetycznych? Jeśli tak, to na pewno zwróciliście uwagę na to, że są one coraz obszerniejsze. Pojawiają się w nich dziwne, obcobrzmiące nazwy zabiegów. Czasem nie jesteśmy pewne, na co się zdecydować, aby poprawić stan swojej skóry. Jedną z takich tajemniczych propozycji jest zabieg kwasem glikolowym. Pod tą nazwą kryje się niezwykła moc odmładzająca i odżywcza dla naszej skóry.

Na czym polega zabieg kwasem glikolowym?

Zabieg kwasem glikolowym to nic innego jak chemiczne złuszczanie martwego naskórka, czyli po prostu peeling. Do zabiegu wykorzystywany jest kwas glikolowy o różnym stężeniu – 15, 30 lub 50% (odpowiednie stężenie dobierane jest po rozmowie z kosmetyczką). Nie wystarczy jednak tylko raz poddać się temu zabiegowi, ale wskazane jest powtarzanie go od 4 do 6 razy. Peeling kwasem glikolowym można wykonać u kosmetyczki. Zabieg jest łagodny, nie jest bolesny. Cena zabiegu waha się w granicach od około 100 do 150 zł. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, mogą pojawić się niewielkie strupki. Jednak z czasem to znika. Czasem odnosi się wrażanie, że skóra jest ściągnięta. W trakcie zabiegu pacjentka może odczuwać pieczenie. Zanim przystąpimy do zabiegu, otrzymamy polecenie smarowania skóry żelem od 7 do 10 dni. Oczywiście, robimy to samodzielnie w domu.

Kwas glikolowy zaliczany jest do grupy alfa-hydroksykwasów, czyli kwasów AHA. Można pozyskać go z trzciny cukrowej.

Kto powinien zdecydować się na zabieg kwasem glikolowym?

Zabieg kwasem glikolowym jest polecany osobom, które zmagają się z różnymi problemami skórnymi. Jeśli mamy trądzik młodzieńczy i mocno rozszerzone pory, to taki rodzaj peelingu może okazać się pomocny. Ponadto temu zabiegowi mogą poddać się osoby z różnymi zmianami skórnymi, łojotokiem, przebarwieniami skórnymi, keratozą. Zabieg ten jest z kolei odradzany, gdy ktoś zmaga się z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry, bądź cierpi z powodu ropnych zmian skórnych. Nie jest on wykonywany u kobiet, które karmią piersią lub są w ciąży.

Wpływ kwasu glikolowego na skórę

Dlaczego kwas glikolowy używany jest do złuszczania naskórka? Ponieważ substancja ta wpływa rozluźniająco na łączenia międzykomórkowe znajdujące się w martwym naskórku. W efekcie można w prosty sposób pozbyć się niepotrzebnych złogów naskórka, dogłębnie oczyścić pory. To jednak nie wszystko. Kwas glikolowy pobudza krążenie krwi, co przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny. Skóra jest wtedy bardziej napięta i sprężysta. Substancja ta sprawia również, że komórki szybciej się regenerują.

Skóra po zabiegu kwasem glikolowym jest zdrowa, świeża i promienista. Pory są zwężone, nie ma już tylu niedoskonałości. Twarz wygląda na młodszą, zmarszczki nie są tak widoczne. Jest też znacznie lepiej nawilżona.

Wskazania po zabiegu kwasem glikolowym

Aby utrzymać taki stan skóry, warto włożyć nieco trudu w odpowiednią pielęgnację. Po usunięciu martwego naskórka dobrze jest zastosować terapię odżywiającą i nawilżającą – cenne składniki znacznie lepiej się wchłoną. Ponadto należy traktować swoja skórę ze szczególną delikatnością – używajmy miękkiego ręcznika, odstawmy żele do mycia twarzy. W krótkim czasie po zabiegu niewskazane jest nakładanie mocnego makijażu. Chrońmy skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlatego tak ważne jest używanie kosmetyków z filtrem – nawet jeśli to będzie jesień. Ponadto przez 2 dni po poddaniu się zabiegowi zrezygnujmy z basenu. Pamiętajmy również o tym, by równocześnie z zabiegiem kwasem glikolowym nie poddawać się innym zabiegom kosmetycznym.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto