Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja historyczna dla młodzieży szkół podstawowych z Sierakowic

Maciej Krajewski
W SP nr 2 w Sierakowicach odbyło się specjalne spotkanie, powiązane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wydarzenia uczniowie ze szkół całej gminy słuchali stosunkowo krótkich prelekcji o tematyce historycznej, którym towarzyszyły pieśni patriotyczne, w wykonaniu szkolnego chóru.

8 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach odbyła się konferencja o tematyce historycznej. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas siódmych ze szkół w całej gminie.

- Uczniowie klas VII mają w podstawie programowej historię Polski. Postanowiliśmy jakoś wzmocnić naukę historii poprzez właśnie to spotkanie - mówi Krzysztof Andryskowski, dyrektor SP nr 2 w Sierakowicach.

Zebrani na auli mieli okazję wysłuchać specjalnie przygotowanej prelekcji dr. hab. Piotra Niwińskiego, profesora UG. Wygłosił on mowę nie tyle opisującą konkretne wydarzenia historyczne, co bardziej odwołującą się do sytuacji, jaka panowała w Polsce na przestrzeni lat. Dużo czasu poświęcił także na podkreślenie pojęcia wolności, twierdząc, iż właściwie nikt na sali, nawet on sam, nie wie, czym wolność jest, bo ją wszyscy mają.

Dr hab. Niwiński przybliżył uczniom także warunki, w jakich Polacy musieli walczyć o wolność, zarówno w kontekście Józefa Piłsudskiego, jak i w przypadku ludzi w trakcie oraz po II wojnie światowej.

Historia regionu

Na konferencji wystąpił także dr Mirosław Kuczkowski, skupiając się już bardziej na wydarzeniach i osobach w regionu Kaszub. Przedstawił m. in. sylwetkę księdza Bernarda Łosińskiego, którego pomnik władze gminy Sierakowice odsłonią w trakcie niedzielnych obchodów 100-lecia niepodległości.

Obaj prelegenci nie pomijali trudnych tematów, niekiedy używali bardzo dosadnych sformułowań czy opisów zbrodni wojennych.

- Gdy robimy to z pewnym gustem, zachowujemy pewne granice, to pozwala wzmóc motywację - tłumaczy dyrektor Andryskowski. - Trzeba zdawać sobie sprawę, że młodzi ludzie codziennie obcują z Internetem, z wielkim szumem informacyjnym, a my musimy w ten szum jakoś wchodzić.

W ramach spotkania obecny był również szkolny chór. Pieśni patriotyczne w jego wykonaniu rozpoczęły i zakończyły konferencję, a także stanowiły punkt oddzielający od siebie prelekcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto