Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubska Droga Krzyżowa w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie odbyła się XVI już Kaszubska Droga Krzyżowa. Tym razem przewodniczył nabożeństwu ks. Tomasz Syldatk z Pelplina.
W Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie odbyła się XVI już Kaszubska Droga Krzyżowa. Tym razem przewodniczył nabożeństwu ks. Tomasz Syldatk z Pelplina. Lucyna Puzdrowska
W Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie odbyła się doroczna, XVI już Kaszubska Droga Krzyżowa. Organizatorami tego modlitewnego spotkania byli: Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Kaszub w Sianowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - oddziały w Baninie i Sianowie. W drodze krzyżowej udział wzięła i w modlitewnym skupieniu uczestniczyła rowerowa pielgrzymka ze Szkoły Podstawowej w Szopie z Przemysławem Łagoszem, opiekunem grupy i dyrektorem szkoły. Nie zabrakło gości, z Jarosławem Sellinem, wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na czele.Nabożeństwu przewodniczył ks. Tomasz Syldatk, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Pelplinie. Uroczystość uświetni chór "Polifonia" z Przodkowa

Kaszubska Droga Krzyżowa w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie odbyła się dziś po raz 16.
Najpierw w kościele wiernych powitał ks. Eugeniusz Grzędzicki, proboszcz i kustosz sianowskiego sanktuarium. Ewangelię w języku kaszubskim, a następnie homilię wygłosił ks. Tomasz Syldatk, który przewodniczył też całej tegorocznej Kaszubskiej Drodze Krzyżowej w Sianowie.

Lektorzy

Tegoroczne rozważania, przygotowane przez dr Ludmiłę Modzelewską, były wyjątkowo przejmujące, bardzo nawiązujące do realiów w których żyjemy - nie tylko my Kaszubi, ale wszyscy Polacy. Dodatkowo ekspresyjne czytanie w wykonaniu tegorocznych lektorów prowokowały wręcz do tego, by zastanowić się nad swoim życiem, nad swoimi wyborami, które przecież nie zawsze są zgodne z tym, czego nauczał Chrystus.
W tym roku lektorami w Sianowie byli: Mariusz Szmidka - red. nacz. "Dziennika Bałtyckiego", Hanna Pionk - dyrektor SP w Mirachowie, ZKP Kartuzy, Gracjan Fopke - Etnofilologia Kaszubska, prezes "Cassubii", Marta Melibruda - uczennica z Miechucina, Robert Groth - Radio Gdańsk, ZKP Banino, Hanna Neubauer - uczennica Szkoły Podstawowej w Szopie, Grażyna Recław - nauczyciel języka kaszubskiego w Kartuzach, Piotr Małszycki - Kartuzy, Iwona Kwidzińska - Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Oddział Kościerzyna, Jan Pryczkowski - prezes ZKP Sianowo, Magdalena Kropidłowska - kaszubski dziennikarz, Grzegorz Skrzypkowski - Kaszubski Park Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie, Róża Rzeszewicz - prezes ZKP Przodkowo, Iwona Makurat - ZKP Kościerzyna, Kazimierz Klawiter - radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Spotkanie w sprawie upamiętnienia Jana Trepczyka, wielkiego Kaszuby

Po zakończonym nabożeństwie działacze kaszubscy wraz z gościem wiceministrem Jarosławem Sellinem spotkali się w sali Domu Pielgrzyma w Sianowie. Przewodniczący temu spotkaniu Eugeniusz Pryczkowski przypomniał, że w tym roku Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie pochyla się w sposób szczególny nad postacią Jana Trepczyka. To jego rok, to o nim, jego zasługach, powinno się w roku 2019 mówić szczególnie głośno. Zebrani mieli możliwość obejrzeć unikatowy materiał z Koronacji Najświętszej Maryi Panny na Królową Kaszub w 1966 roku, kiedy jednym z głosów kaszubskiego ludu był Jan Trepczyk.
Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie szykuje w tym roku jeszcze jedną niespodziankę związaną z uhonorowaniem tego wielkiego Kaszuby. 8 września, w dniu odpustu sianowskiego Matki Boskiej Siewnej, w Kaszubskim Parku Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie, odbędzie się uroczystość odsłonięcia obelisku upamiętniającego Jana Trepczyka.
- Mamy nadzieję, że przewodniczący sianowskim uroczystościom odpustowym ks. biskup Arkadiusz Okroj, weźmie udział również i w tej uroczystości w Stryszej Budzie, miejscu narodzin tego wielkiego Kaszuby - mówił Eugeniusz Pryczkowski.
Fundatorem pamiątkowego obelisku jest Grzegorz Skrzypkowski, właściciel Kaszubskiego Parku Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie, a inicjatorami upamiętnienia w ten sposób Jana Trepczyka są obok Skrzypkowskiego - Mariusz Szmidka, redator naczelny "Dziennika Bałtyckiego" i Eugeniusz Pryczkowski - obaj wywodzący się z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sianowie.
- Chodzi nam o upamiętnienie współparafianina, współziomka, wielkiego Zrzeszińca w 30. rocznicę jego śmierci - mówi Mariusz Szmidka. - Chcemy udokumentować tę postać dla potomnych. Miejsce przed Kaszubskim Parkiem Miniatur w Stryszej Budzie jest kluczowe. Bo nie chodzi o to, żeby gdzieś postawić kamień z piękną tablicą. Chodzi o to, żeby znajdowała się ona w miejscu odwiedzanym przez ludzi. Wtedy ma to sens nie tylko dokumentacyjny i poznawyczy, ale też edukacyjny. Ludzie z różnych stron dowiedzą się, że byli tacy ludzie, ważni dla naszej kaszubskiej tożsamości. Uważam, że kamień jest najbardziej odpowiedni. Bo kamienie nas przeżyją, są niemymi świadkami historii - dodaje Mariusz Szmidka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto