Wielkie emocje towarzyszyły wizycie potomków Kaszubów z Kanady. Wizyta w Szkole Podstawowej w Baninie im. ks. prałata Józefa Bigusa była pierwszym punktem dwutygodniowego pobytu gości na Kaszubach. Kaszubi zza oceanu przenieśli nową tradycję: David Shulist wraz z burmistrzem Wojciechem Kankowskim mianowali Beatę Bach - księżniczką Kaszub, a Patryka Szleję - Księciem Kaszub - za dokonania na niwie haftu kaszubskiego.

Prosto z lotniska im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie do Szkoły Podstawowej im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie przyjechała grupa 19 Kaszubów z Kanady. Kaszubi pozostaną w ojczyźnie przodków do 6 lipca. Ich bazą jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. 5 lipca w Sianowie na mszy św. o godz. 11 otrzymają dar od Kaszubów - replikę figurki Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub. Mają napięty program.

Kaszubi z Kanady, choć zmęczeni lotem, zawitali do szkoły w Baninie, by tam uhonorować - wzorem swojej tradycji - uczniów wyróżniających się w podtrzymywaniu kaszubskiego haftu. A ponieważ w Kanadzie wyróżnieniem jest korona i tytuły księcia oraz księżniczki Kaszub - tak i w Baninie wręczono tytuły wraz z symbolicznymi koronami Beacie Bach - księżniczce Kaszub oraz Patrykowi Szlei - księciu Kaszub. Dzięki sponsorowi do tych honorów dołączono tablety.

Burmistrz Wojciech Kankowski serdecznie witał gości i gratulował najlepszym hafciarzom z gminy Żukowo, którzy w wojewódzkim konkursie haftu kaszubskiego w Lini zajęli czołowe lokaty. Oklaskiwali ich nauczyciele języka kaszubskiego, panie hafciarki - instruktorki - Bernadeta Reglińska, Marysia Płotka.

Patryk haftuje od roku. Zapewnia, że po skończeniu gimnazjum - dalej będzie się zajmować haftem. Na konkurs w Lini przygotował poduszkę oraz dwie serwetki.
Beata Bach jest gimnazjalistką z Żukowa, wychowanką Kingi Kołeckiej, nauczycielki prac ręcznych. Na konkurs przygotowała serwetkę, co zajęło jej około 3 miesięcy.

Na powitanie gości zza oceanu przybyły poczty sztandarowe oddziałów ZKP w Żukowie i Baninie. Wystąpiła też 5-letnia Ola Biłanicz.

Rozmaitości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!