Kartuzy były gospodarzem oficjalnej części obchodów drugiego Święta Flagi Kaszubskiej organizowanego przez Stowarzyszenie Kaszebsko Jednota. Wciągnięcie flagi na maszt obserwowało blisko 30 osób, a pomysłodawcy zachęcają wszystkich do eksponowania w tym dniu symbolu regionu.

Swiãto Kaszëbsczi Fanë, czyli Święto Flagi Kaszubskiej, to inicjatywa Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszebsko Jednota. Pierwsze odbyło się przed rokiem, gdy główne obchody miały miejsce w Wejherowie. W tym roku uroczyste wciągnięcie na maszt czarno - żółtej flagi oraz odśpiewanie hymnu „Zemia Rodnô” miało miejsce w Kartuzach.

Uczestnicy mieli ze sobą flagę z gryfem, która niegdyś należała do Aleksandra Majkowskiego. Z nią to udali się na grób wielkiego kaszubskiego działacza i pisarza.

Po południu obchody przenoszą się do Luzina, gdzie od godz. 15 zaplanowano m.in. odwiedzenie grobu Gerarda Labudy, spotkanie w harcówce i zawody frisbee.

Święto Flagi Kaszubskiej obchodzone jest 18 sierpnia na pamiątkę historycznej daty - właśnie tego dnia 1929 roku w Kartuzach, podczas spotkania założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, po raz pierwszy publicznie wywieszono czarno - złotą flagę.

Więcej w jutrzejszym "Dzienniku Bałtyckim".

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!