Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartuzy. Jedynka rozpoczęła obchody jubileuszu 100-lecia swojego istnienia [ZDJĘCIA,WIDEO]

Magdalena Damps
Inauguracja obchodów stulecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach
Inauguracja obchodów stulecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach Magdalena Damps
Najstarsza z kartuskich szkół podstawowych w tym roku świętuje 100-lecie. Urodzinowe obchody będą trwały przez cały rok, a zainaugurowano je w dniu św. Kazimierza, patrona szkoły. Wśród absolwentów Jedynki jest wiele znamienitych osób m.in. Wiesław Mering, biskup włocławski i Tadeusz Fiszbach.

Uroczyste obchody rozpoczęto od mszy św. pod przewodnictwem bpa Wiesława Meringa. Po niej odbyła się uroczysta akademia w szkole. Uczestniczyli w niej byli pracownicy szkoły, absolwenci, przedstawiciele władz samorządowych, szkół i organizacji współpracujących ze szkołą, sympatycy i przyjaciele szkoły. Były życzenia, gratulacje, podziękowania i łzy wzruszenia. Dyrektor przybliżył też historię szkoły.

W budynku szkoły podstawowej pierwotnie mieściła się szkoła męska i żeńska. 3 września 1936 r., szkoła żeńska przyjęła nazwę św. Kazimierza a jej sztandar został poświęcony 7 marca 1937 r. Wybuch wojny spowodował zawieszenie działalności polskiej szkoły.

- W czasie okupacji zorganizowano tu uczenie w języku niemieckim, a budynek służył m.in. jako szpital wojskowy - przybliżał historię dyrektor Dariusz Zelewski. - Po wojnie przywrócono naukę w szkole polskiej. Nie było to jednak łatwe - łączono roczniki, zajęcia odbywały się bez książek, zeszytów i pomocy naukowych. W latach 50. sukcesywnie zmodernizowano warunki do nauki.

Szkołę rozbudowano w latach 70-80, powstała sala gimnastyczna z łącznikiem, a pomieszczenia piwnicy zaadaptowano na stołówkę i szatnie. 10 marca 1980 r. szkole nadano imię gen. Karola Świerczewskiego, które na prośbę dyrekcji, Kuratorium Oświaty w Gdańsku z upoważnienia Ministerstwa Edukacji Narodowej zniosło 1 czerwca 1992 r. W 2005 roku patronem szkoły ponownie został św. Kazimierz.

Wśród absolwentów Jedynki byli m.in. Tadeusz Fiszbach i Wiesław Mering, biskup włocławski.

Program artystyczny opowiadający o minionych stu latach przygotowali pod kierunkiem nauczycieli uczniowie.

Na akademię zaproszono około 170 osób.

- Drodzy uczniowie, symbolem stulecia są mury, ale to nie one są najważniejsze - mówił dyrektor. - To ludzie, którzy uczyli w tej szkole 70,80 lat temu, budowali fundamenty wolnej Polski. Dzięki odważnym Polakom udało się nie tylko przetrwać czasy okupacji, ale i zniewolenia powojennego ze strony Związku radzieckiego. Tymi odważnymi ludźmi byli wasi pradziadkowie i dziadkowie, którzy chodzili do tej szkoły.
Dyrektor przybliżył też sukcesy uczniów na polach naukowym, sportowym i artystycznym i nakreślił, jak dziś funkcjonuje Jedynka.

- W 22 oddziałach uczy się ponad 450 uczniów, prawie wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w dostęp do Internetu, jako pierwsza szkoła w gminie Kartuzy, kilka lat temu wprowadziliśmy dziennik elektroniczny - mówił Dariusz Zelewski. - Każdy uczeń posiada szafkę na ubrania, a najmłodsi dodatkową szafkę w sali lekcyjnej na książki i przybory szkolne, by ich plecaki były lżejsze. W szkole realizujemy programy edukacyjne we współpracy z instytucjami pozaszkolnymi. Dzieci uczestniczą w projektach profilaktycznych i promujących zdrowy tryb życia.

Przy szkole działa Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki, które realizuje liczne projekty edukacyjno -wychowawcze. Do największych należą Szkółka Piłkarska Jedyneczka, zajęcia szachowe, językowe i sportowe. Organizowane są liczne konkursy i obozy dla dzieci. Stowarzyszenie wspiera też zespół regionalny Krosniata.

Z życzeniami dla stulatki przybyli też przedstawiciele władz samorządowych.
- Jesteście kartuską alma mater - mówił burmistrz Mieczysław Gołuński. - Z dumą stajemy w tej szkole, spoglądając na sto lat. które przeżyliśmy, przeżywamy i będziemy przeżywać. To wiele pokoleń wspaniałych ludzi, którzy w tej szkole się uczyli, wyszli nie tylko w Polskę ale i za granicę. Wielu spośród uczniów tej szkoły mówi o niej z dumą.

Urodzinowe obchody Jedynki będą trwały przez cały 2015 rok.

W trakcie uroczystości uhonorowano też zasłużonych i wieloletnich pracowników szkoły. Decyzją Prezydenta RP na wniosek Ministra Edukacji Narodowej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali Elżbieta Kwidzińska, Honorata Malc, Dorota Ostoja-Lniska. Medalami Srebrnymi odznaczono Beata Formela, Gabriela Werochowska. Medale zostaną wręczone 14 października 2015 roku podczas wojewódzkich obchodów Dnia Nauczyciela.
Medalami Komisji Edukacji Narodowej wyróżniono również Grzegorza Cerowskiego, Magdalenę Izdebską, Barbarę Kurędę i Beatę Przybicką.

Nagrody Burmistrza Kartuz otrzymali - Dariusz Zelewski, Tadeusz Zawada i Elżbieta Kwidzińska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto