W obecności przedstawicieli samorządu gminnego, powiatowego, wojewódzkiego, posła Stanisław Lamczyka, władz Państwowej Straży Pożarnej i Związku Wojewódzkiego OSP RP oraz mieszkańców świętowano 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołubiu. Wójt Tomasz Brzoskowski wspomniał, ze nieprzypadkowo na miejsce uroczystości wybrano boisko sportowe. Tam bowiem planowana jest budowa nowej strażnicy.

Strażacki jubileusz 100-lecia OSP w Gołubiu rozpoczął się mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Sprawował ją ks. Wacław Mielewczyk, pochodzący z Pierszczewa, z terenu parafii.
Prezes jednostki, dh Zbigniew Breska odebrał wiele gratulacji i życzeń. Odczytano list od posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk. Goście z uznaniem wypowiadali się o służbie i zaangażowaniu strażaków na rzecz lokalnej społeczności. Dh Grzegorz Pladzyk, sekretarz zarządu oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP w Gdańsku przypomniał, że podczas zjazdu jednostek OSP obchodzących 100-lecie istnienia, sztandar jednostki został odznaczony Złotym Znakiem Związku.


Jak przypomniał prezes, Ochotnicza Straż Pożarna w Gołubiu istnieje od 1918 roku, od odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak już wcześniej znajdował się w Gołubiu sprzęt strażacki - była to sikawka konna z osprzętem oraz drobny sprzęt do walki z ogniem. Wspomniana sikawka służyła ochotnikom z Gołubia do 1959 roku, kiedy to jednostka otrzymała motopompę. Sikawka trafiła do Nowych Czapel.

W 1918 roku wybudowano w centrum wsi drewnianą strażnicę, która służyła mieszkańcom do 1969 roku. Była to mała szopa spełniająca rolę magazynu sprzętu pożarniczego. W 1969 roku postanowiono wybudować remizę z prawdziwego zdarzenia z miejscem na świetlicę wiejską. Wybudowano ją przy znacznym zaangażowaniu społecznym mieszkańców, nie tylko członków OSP.
Szczególnie wyróżnili się Stanisław Chrapkowski, Kazimierz, Dera, Marci szczypior i Władysław Wensierski, wieloletni naczelnik OSP Gołubie, który pełni nieprzerwanie swą funkcję przez 33 lata, od 1952 do 1985 roku.
Budynek oddawano do użytku etapami, aby w 1985 roku w całości mógł służyć mieszkańcom Gołubia i okolic. Pod jednym dachem mieścili się strażacy, koło gospodyń wiejskich, harcerze, Poczta Polska z centralą telefoniczną.

Stopniowo jednostka była doposażana. W 1991 roku strażacy otrzymali samochód - żuka, dzięki czemu stali się jednostką typu S-1. Rok później otrzymali sztandar. W 2004 roku oddali żuka do OSP Zgorzałe a otrzymali mercedesa. Własnymi siłami odremontowali strażnicę. W 2009 roku otrzymali nowy samochód pożarniczy - ford.

- Dzięki zrozumieniu potrzeb strażaków-ochotników przez władze samorządowe gminy Stężyca, ale również dzięki wsparciu rzeczowemu i finansowemu ze strony sympatyków - członków wspierających naszej jednostki, możemy dziś szybko i skutecznie walczyć z żywiołami, nieść pomoc ludziom, a jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy liczyć na wsparcie ze strony Państwowej Straży Pożarnej oraz sąsiednich OSP z naszej gminy - mówił dh Breska. - Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Gołubiu liczy 36 członków czynnych. Działa też żeńska i męska młodzieżowa drużyna młodzieżowa licząca 16 osób - mówił Zbigniew Breska, prezes OSP Gołubie.

(wideo wkrótce)

Zasłużonym strażakom wręczono odznaczenia i wyróżnienia.

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:
Mirosław Dzionk

Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:
Jarosław Sadowski

Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:
Maksymilian Pozański
Fabian Turzyński
Piotr Pobłocki

Odznaka Strażak Wzorowy:
Marek Jereczek
Przemysław Płotka
Nikodem Rompa
Tomasz Mielewczyk
Dominik Jereczek
Łukasz Trybowski
Seweryn Jereczek

Strażacy

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!