Jakub Skierka szósty na Igrzyskach Europejskich w Baku na 100 m grzbietem

Jakub Skierka i Arek Zalewski w Baku
Jakub Skierka i Arek Zalewski w Baku ze zbiorów klubu
Jakub Skierka w swoim pierwszym starcie w Igrzyskach Europejskich w Baku zajął szóste miejsce. Pływak klubu Trops Kartuzy uplasował się na tej pozycji w konkurencji 100 metrów stylem grzbietowym. Na medal Kuba ma jeszcze dwie szanse, w tym na swoim koronnym dystansie.

Jakub Skierka, wielki talent kartuskiego pływania, startuje właśnie na swojej najważniejszej jak dotąd imprezie w karierze. Dzięki znakomitym wynikom, jakie notował w tym roku, wypełnił dwa minima i pojechał na I Igrzyska Europejskie w Baku. Towarzyszy mu Arkadiusz Zalewski, trener klubowy, który jest jednocześnie szkoleniowcem kadry Polski na tę imprezę.

W zawodach na 50-metrowej pływalni w stolicy Azerbejdżanu startują nie seniorzy, ale juniorzy - zawodnicy do 18 lat wśród mężczyzn i do lat 16 wśród kobiet. Kuba dopiero w październiku skończy 17 lat, więc ściga się z rywalami nawet dwa lata starszymi.

Mimo to już w pierwszej konkurencji spisał się znakomicie. Podczas wtorkowych eliminacji osiągnął rezultat 56,57, co dało mu jedenastą pozycję i awans do finału. W gronie najlepszych popłynął jeszcze szybciej, bo dwie długości basenu pokonał w czasie 55.43. Niestety, rywale byli lepsi i Kuba sklasyfikowany został na szóstej pozycji. Do najszybszego Brytyjczyka stracił blisko 0.9 sekundy, ale do brązowego medalu zabrakło niewiele, 0,27 sek.

Podopiecznego trenera Zalewskiego czekają w Baku jeszcze dwie konkurencje. W czwartek wystartuje na swoim koronnym dystansie 200 m - eliminacje odbędą się o godz. 7.16, półfinał zaplanowano na godz. 15, a finał, oby z udziałem Polaka, na godz. 15.59 w piątek.

Kartuski grzbiecista wystartuje też w polskiej sztafecie 4 x 100 m zmiennym.