Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala promocyjna podręczników do nauki języka kaszubskiego i historii regionu odbyła się w Żukowie

Lucyna Puzdrowska
Nowy podręcznik dla gimnazjalistów „W jantarowi krôjnie”, autorstwa Elżbiety Pryczkowskiej i Jadwigi Hewelt oraz poradnik dla nauczycieli „Kaszuby przez wieki” autorstwa Michała Kargula i Krzysztofa Kordy, już przed promocją cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i wykładowców.

Ten drugi był książką szczególnie pożądaną, gdyż do tej pory nauczyciele w ogóle nie mieli pomocy do nauki nowego przedmiotu „Własna historia i kultura”.
- Nie było to łatwe zadanie, gdyż nie mamy jeszcze podstawy programowej do tego przedmiotu – mówił podczas gali dr Michał Kargul. - Musieliśmy sami często decydować, jakie tematy ująć w tej książce.
Obie pozycje prezentowaliśmy na łamach Dziennika Bałtyckiego. Elżbieta Pryczkowska w rozmowie z Dziennikiem odkryła czym się kierowały autorki podczas pracy nad podręcznikiem i na jakie aspekty kładły szczególny nacisk.
- Stawiałyśmy na nowoczesność, na to, żeby podręcznik był kompatybilny z tym czym się zajmuje i jakie ma zainteresowania współczesna młodzież – mówiła autorka. - To dlatego w podręczniku pojawiają się telefony komórkowe, gwiazdy sportu i muzyki rozrywkowej, zwłaszcza wywodzące się z Kaszub i podkreślające w mediach swoją kaszubską tożsamość.
Wanda Lew-Kiedrowska, recenzentka publikacji, wśród wielu jej walorów wyróżniła wyeksponowany w podręczniku aspekt wartości rodziny na Kaszubach, natomiast obecna na promocji Elżbieta Wasilenko, pomorski kurator oświaty, zwróciła uwagę, że proces nauczania kaszubskiego w szkołach się stale rozwija.
- Aktualnie liczba uczniów sięga 20 tysięcy. Te nowe podręczniki są najlepszym świadectwem dobrego kierunku działań w tym obszarze – mówiła kurator.
Okrasą wieczoru był występ młodych uzdolnionych wokalistek: Marceliny Szroeder, Weroniki Pryczkowskiej i Marty Okrój, które nie tylko wykonały kilka współczesnych kaszubskich piosenek, ale też poprowadziły wieczorną galę.
- Właśnie edukacja, zwłaszcza nauka języka kaszubskiego, decydować będzie, czy w niedalekiej już przyszłości będzie się rozwijał regionalizm kaszubski i czy w ogóle będzie można mówić o tożsamości kaszubskiej, czy po prostu świadomość przynależności do wspólnoty tego regionu z ponadtysiącletnią historią i przebogatą tradycją zaniknie na zawsze – mówi Eugeniusz Pryczkowski, znany działacz kaszubski, poeta i pisarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto