Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Florian Ceynowa urodził się 200 lat temu. Uroczystości w Sianowie i Staniszewie FOTO

Lucyna Puzdrowska
Florian Ceynowa, nazywany budzicielem kaszubskości, urodził się przed dwustu laty, 4 maja. Z tej okazji odbyła się msza św. w sianowskim sanktuarium i odsłonięto obelisk upamiętniający tę wielką postać.
Florian Ceynowa, nazywany budzicielem kaszubskości, urodził się przed dwustu laty, 4 maja. Z tej okazji odbyła się msza św. w sianowskim sanktuarium i odsłonięto obelisk upamiętniający tę wielką postać. Lucyna Puzdrowska
200. urodziny Floriana Ceynowy – twórcy kaszubskiego regionalizmu i piśmiennictwa, uczczono mszą św. w sianowskim sanktuarium, odsłonięciem i poświęceniem obelisku, prezentacją książki „Kaszëbskô młodëch rewòlucjô”.

Uroczystą mszę świętą z okazji 200. urodzin Floriana Ceynowy, w sanktuarium Królowej Kaszub odprawił ks. Leszek Kryża z Warszawy, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Modlił się nie tylko za Kaszubów stąd, ale również wszystkich innych, rozproszonych po całym świecie.

Odsłonięcie obelisku

Po uroczystości w kościele, poczty sztandarowe oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, goście i pozostali uczestnicy obchodów 200. urodzin Floriana Ceynowy, udali się w towarzystwie orkiestry strażackiej OSP Kartuzy w miejsce usytuowania obelisku upamiętniającego tego wielkiego Kaszubę. Poświęcenia pamiątkowego kamienia dokonał ks. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Sianowie. Okolicznościową wstęgę przecięli m.in.: senator Kazimierz Kleina, starosta Janina Kwiecień, wiceburmistrz Kartuz Wojciech Jaworowski, Eugeniusz Pryczkowski i Jan Pryczkowski, prezes ZKP w Sianowie,
- W tym roku, dokładnie 4 maja, w dniu św. Floriana, przypadały 200. urodziny Floriana Ceynowy, budziciela ruchu kaszubskiego - mówił senator Kleina. - Tak się stało w dziejach, że pod Sianowem został on aresztowany przez pruskich żandarmów. Zależało nam, żeby właśnie w tym miejscu odsłonić obelisk, upamiętniający to wydarzenie i tę wielką postać.
Na kamieniu widnieje napis: „Òjc kaszëbsczi rësznotë i lëteraturë kaszëbsczi” oraz kaszubski gryf.

Uroczystość w Gimnazjum w Staniszewie

Prezentacja książki pt. "Kaszebsko Młodych Rewolucjo” a także poplenerowa wystawa obrazów z życia Floriana Ceynowy towarzyszyły oficjalnej uroczystości staniszewskim gimnazjum.
Eugeniusz Pryczkowski, w imieniu organizatorów podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania obelisku upamiętniającego Floriana Ceynowę. Autorem projektu był Ludwik Breza, a wykonawcą Leon Czerwiński - firma Murkam.

Florian Ceynowa

Florian Ceynowa urodził się 4 maja 1817 r. we wsi Sławoszyno w powiecie puckim. Ukończył Królewskie Gimnazjum Katolickie w Chojnicach, studiował m.in. filozofię oraz medycynę we Wrocławiu. Wydał tam swoją pierwszą publikację - „O stanie teraźniejszym germanizacji Kaszub”, podpisaną „Kaszuba”. Ukazały się także dwa jego artykuły dotyczące obyczajów kaszubskich. Kształcenie kontynuował na Uniwersytecie w Królewcu. Był dowódcą kaszubskich i kociewskich powstańców w 1846 r. Za swoją działalność został aresztowany i skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dożywocie. W wyniku Rewolucji Marcowej 20 marca 1848 r. więźniów objęła amnestia. Po Wiośnie Ludów pozostał w Berlinie, gdzie kontynuował i ukończył studia medyczne i obronił pracę doktorską. W marcu 1850 r. w chełmińskim tygodniku „Szkoła Narodowa” opublikował artykuł „Kaszebji do Pólochov”, podpisawszy go pseudonimem „Wójkasin”. Później ukazały się jego kolejne cztery publikacje, m.in. „Wó narodowosce a wó mówie”. W tekście tym nazywa Kaszubów narodem, a ich mowę – językiem, co spotkało się z krytyką, zwłaszcza ze strony ks. Szczepana Kellera, publicysty i wydawcy z Pelplina, ukrytego pod pseudonimem „Chłop z ziemi Mirachowskiej”. Założył, w całości napisał i wydał dwa roczniki czasopisma „Skôrb Kaszébsko-słovjnskjè mòvé”, które uważane jest za pierwsze kaszubskie czasopismo. W 1879 r. wydał w Poznaniu „Zarés do Grammatikj Kaŝébsko-Słovjnskjè Mòvé”, czyli napisaną po niemiecku, prawdopodobnie w latach 50. XIX w, gramatykę języka kaszubskiego.
Zmarł na zawał serca 26 marca 1881 r. w Bukowcu, a 31 marca 1881 r. spoczął na cmentarzu w pobliskim Przysiersku.
Imię Floriana Ceynowy noszą m.in. Szkoła Podstawowa w Sierakowicach, Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach, I Liceum Ogólnokształcące w Świeciu, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, Dom Kultury w Sławoszynie, Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku i Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. Na jego cześć nazwano też statek pełnomorski oraz ulice w m.in. Bojanie, Brusach, Bukowcu, Bydgoszczy, Bytowie, Chojnicach, Chwaszczynie, Gdańsku, Gdyni, Jastarni, Kartuzach, Kościerzynie, Lęborku, Luzinie, Orlu, Pucku, Redzie, Rumi, Sierakowicach, Sopocie, Tucholi, Wejherowie i we Władysławowie.

Uroczystości organizuje tutejszy oddział Zrzeszenia-Kaszubsko-Pomorskiego, ZKP o/Banino, Kluby Młodych Kaszubów: „Cassubia” i „Òska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto