Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nalewki Kaszubskiej w Kartuzach - Grand Prix dla Doroty Wolskiej za nalewkę ziołową

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Ze zbiorów Muzeum Kaszubskiego
W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się V Festiwal Nalewki Kaszubskiej. W tym roku jury konkursu oceniało produkty w dwóch kategoriach: najbardziej wykwintna nalewka oraz opakowanie nalewki i sposób jej prezentacji. Po raz pierwszy wręczono też Grand Prix dla nalewki "najlepszej z najlepszych" w obu kategoriach. W pierwszej Grand Prix zdobyła Dorota Wolska za nalewkę ziołową, zaś za sposób prezentacji nagrodę Grand Prix festiwalu przyznano Janinie Sikora za "Pestkówkę".

Komisja konkursowa

Nalewki oceniało jury w składzie: Czesław Maszczyk, mistrz nalewkarski, wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów nalewek, Bolesława Ciachowska i Edyta Słomczyńska.

Nagrodzeni

Najbardziej wykwintna nalewka
Grand Prix - Dorota Wolska za nalewkę ziołową
1. Ewa Kreft za nalewkę pomarańczową
2. Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka
3. Wojciech Myślisz za nalewkę owocową
Wyróżnienia: Janina Sikora za nalewkę z pestek jabłek, Marzena Korzeniewska za nalewkę z pestek dyni

Najlepsze opakowanie i prezentacja nalewki
Grand Prix – Janina Sikora za nalewkę Pestkówkę
1. Ewa Kreft za nalewkę pomarańczową
2. Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka
3. Teresa Pytka za nalewkę Słodka Aroniówka
Wyróżnienie: Elżbieta Zielińska za likier jajeczny.
W trakcie festiwalu można było degustować wszystkie nalewki, które wzięły udział w konkursie a także tradycyjnie, pozakonkursową kartuzjankę sprezentowaną przez Dariusza Wolskiego.

Dużo się też działo poza konkursem

Poza częścią konkursową i możliwością degustacji ziołowych i owocowych nalewek, tego dnia dużo działo się w Muzeum Kaszubskim. Z minirecitalem wystąpił dawno nie widziany Mateusz Pawelczyk, który skutecznie potrafi wokalem zaczarować publiczność. Na scenie zagrała też Kapela Kazimierza z Borzestowa.
W ogrodzie muzeum swoje stoiska prezentowali twórcy ludowi, tacy jak Jan i Mirosława Kazana, Teresa Pytka, Irena Brzeska, Zbigniew Wolak oraz członkinie kół gospodyń wiejskich, które przygotowały na tą okazję liczne wyroby: ciasta, miody, lecznicze nalewki i wiele innych. Dla najmłodszych i nie tylko, przygotowano wiele zajęć, zabaw i warsztatów. Uczestnicy festiwalu z Bożeną Kupper- Krzyżanowską malowali wzory kaszubskie na ozdobnych butelkach, z artystką Anną Skuczyńską filcowali na mokro, zaś z Kamilą Szelągowicz, szczególnie seniorzy, projektowali woreczki na zioła. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia z Jolantą Wolską-Mielewczyk, pod której okiem można było spróbować swoich sił na kole garncarskim.

Z atrakcji korzystali goście

Festiwal Nalewki Kaszubskiej przez cały czas trwania imprezy odwiedzali mieszkańcy Kartuz, okolic i turyści, którzy korzystali z udostępnionych przez muzeum atrakcji. Nie zabrakło również gości. Tradycyjnie przybył Mieczysław Grzegorz Gołuński, gospodarz miasta i gminy Kartuzy. Byli Danuta Rek i Piotr Karczewski, radni Sejmiku Pomorskiego, a także Andrzej Bystroń i Andrzej Leyk, radni powiatowi. Swoją obecnością zaszczycili też festiwal: prezes gdyńskiego oddziału ZKP Andrzej Busler wraz z małżonką oraz prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Alicja Serkowska.
- Chciałabym serdecznie podziękować za udział i wsparcie wszystkim wystawcom, wykonawcom, twórcom, animatorom, artystom i sponsorom - mówiła Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego.
Kolejne święto kaszubskiej nalewki już za rok.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto