Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga św. Jakuba

Karolina Matuszewska
Drogi Św. Jakuba przecinają całą Europę
Drogi Św. Jakuba przecinają całą Europę Archiwum
Powiat szamotulski jest częścią szlaku zwanego Lubuską Drogą Św. Jakuba, prowadzącą przez Ziemię Lubuską i zach. Wielkopolskę

Św. Jakub Apostoł jest patronem pielgrzymów i podróżników. Już w IX w. w północnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz we francuskich Pirenejach zaczęły powstawać drogi, którymi z całej Europy zmierzali pielgrzymi do grobu św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Symbole tych pielgrzymek – charakterystyczna biała lub żółta muszla, zazwyczaj na błękitnym tle, rozsiane są po całym Starym Kontynencie.

Od połowy lat osiemdziesiątych XX w. w kolejnych krajach Europy, od Hiszpanii począwszy, odradzają się piesze szlaki o wspólnej nazwie Droga św. Jakuba (Camino de Santiago). Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982r., Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba pierwszą europejską drogą o znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymanie dawnych szlaków pątniczych. Ta swoista atrakcja całej Europy Zachodniej, obecnie zaczyna rozwijać się także w Polsce.

Powiat szamotulski jest częścią szlaku zwanego Lubuską Drogą Św. Jakuba, prowadzącą przez Ziemię Lubuską i zach. Wielkopolskę. Ma ona 250 km długości i prowadzi przez 50 miejscowości od Murowanej Gośliny do Słubic. Ta część szlaku wiedzie przez Szamotuły i wieś Rudki, do Ostroroga, gdzie zachowały się ślady kultu św. Jakuba. Następnie przez Dobrojewo, Oporowo, Obrowo i Słopanowo, do Obrzycka. Z Obrzycka do Wronek idziemy tzw. starą Drogą przez las, wzdłuż nieczynnej linii kolejowej. Do Wronek wchodzimy ul. Mickiewicza, a wychodzimy ul. Sierakowską.. Po 3 km skręcamy w prawo na bruk do Biezdrowa. Stąd wg. zielonych znaków szlaku pieszego dochodzimy tzw. „Jabłonkami” do przeprawy promowej Wartosław – Krasnobrzeg.  Dalej przez Chojno i Bucharzewo w kierunku Sierakowa .Można też pójść trasą wariantową (bez znaków Drogi św. Jakuba).Z Biezdrowa przez Pożarowo i Pakawie poprowadzą nas zielone znaki szlaku pieszego, a od Pakawia dołącza szlak żółty. Idąc dalej tym szlakiem mijamy Jez. Pakawskie oraz Krzymień, wzgórze Karczemka i obok leśniczówki Tuchola dochodzimy do drogi na Sieraków. Ta trasą jest ok. 4 km bliżej. Można też skorzystać z promu Karolewo – Chojno idąc z Pakawia ok. 2km na północ szlakiem zielonym. W sumie cała trasa liczy ok.103 km.

- Jeśli chodzi o oznakowanie szlaku i tablice informacyjne, od ponad roku podejmujemy działania na rzecz realizacji Drogi także w gminach wielkopolskich. Efekty jednak, jak dotychczas, są skromne. Samorządy lokalne są co prawda zainteresowane powstaniem szlaku, ale trudno zdobyć środki na sfinansowanie projektu – mówi Piotr Góralczyk, ze stowarzyszenia "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce".

Miejmy nadzieję, że to się jednak wkrótce zmieni, gdyż taka forma wędrowania zdobywa coraz większą popularność, łączy bowiem kilka wymiarów: duchowość, obcowanie z naturą, odkrywanie dziedzictwa kulturowego oraz turystykę aktywną – każdy z odcinków Drogi św. Jakuba nawiązuje bądź wprost odtwarza historyczne trakty handlowe, pozwalając na dotarcie do najstarszych obiektów poszczególnych regionów. Dodajmy, że każdego roku do samego Santiago de Compostela dochodzi pieszo ok. 100 tys. osób. W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych, Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla osób indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie, poglądy i narodowość. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także miejsca noclegowe w budynkach parafialnych i gospodarstwach agroturystycznych. Każda z osób korzystających ze szlaku będzie mogła uzyskać przewodnik oraz legitymację uprawniającą do nocowania we wskazanych punktach. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.camino.net.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto