Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Kartuzy z turniejem sołectw - Sołecczi Rozegracëje 2018 ZDJĘCIA

Lucyna Puzdrowska
Dożynki gminy Kartuzy tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą dożynkową w kartuskiej kolegiacie. To tu rolnicy dziękowali za plony, choć akurat te nie były w tym roku najlepsze. Starostami tegorocznego święta plonów byli państwo Iwona i Paweł Serkowscy.

Po mszy świętej korowód dożynkowy udał się do Parku Solidarności, gdzie świętowano drugą część dożynek. Tradycyjnie na początku starostowie święta plonów przekazali bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, na ręce Mieczysłąwa Grzegorza Gołuńskiego, burmistrza Kartuz.
Tegorocznymi starostami byli Iwona i Paweł Serkowscy, małżeństwo z 9-letnim stażem z Borowa. Państwo Serkowscy gospodarują na 34 hektarach ziemi, z czego połowa jest własna, połowa dzierżawiona. Gospodarstwo usytuowane jest w trzech gminach: Kartuzy, Przodkowo i Żukowo. Prowadzą głównie hodowlę bydła i trzody chlewnej oraz produkcję roślinną. Wychowują dwoje dzieci syna i córeczkę.
- Tegoroczne żniwa należały do najtrudniejszych jakie pamiętam - mówi pan Paweł.- Udało się zebrać 50 procent plonów, porównując chociażby z ubiegłorocznymi żniwami, które też do łatwych nie należały, bo deszcz utrudniał zebranie zboża. Mimo wszystko, w tym roku było znacznie gorzej, bo najzwyczajniej nie było czego zbierać. Wszystko usychało.
W rodzinie państwa Serkowskich, to mężczyzna zajmuje się gospodarstwem. Pani Iwona pomaga mężowi, ale pracuje też zawodowo, jest ekspedientką.
- Dziękuję wszystkim rolnikom, którzy poprzez swoją pracę sprawiają, że możemy mieć na stole chleb. Dziś jest ten dzień, w którym w naszej gminie oficjalnie możemy im podziękować - mówił Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz.

Sołecczi Rozegracëje 2018

W tym roku rywalizowało 20 sołectw. Zmierzyły się z czterema konkurencjami: Rzut beretem, Sołecczi Dart, Sołecczi Mundial oraz Gra o tron. Po podliczeniu punktów, zebranych we wszystkich konkurencjach okazało się, że pierwsze miejsce zajęło sołectwo Borowo i to do nich trafił zwycięski puchar. Na drugim miejscu uplasowało się sołectwo Pomieczyńska Huta, a trzecie zajęła drużyna z Koloni.

Najpiękniejszy wieniec, najdorodniejszy kołacz dożynkowy

Tradycyjnie sołectwa przygotowały wieńce i kołacze dożynkowe. Za najpiękniejszy w tym roku komisja oceniająca uznała produkt sołectwa Mezowo. W konkursie na najdorodniejszy kołacz pierwszą nagrodę otrzymało Smętowo Chmieleńskie, drugą Pomieczyńska Huta, a trzecie miejsce przyznano sołectwu Mirachowo. Zwycięzcy konkursów będą reprezentować gminę Kartuzy na Dożynkach Powiatu Kartuskiego w Żukowie.

A tak było na dożynkach powiatowych rok temu w Stężycy

Na scenie w Kartuzach również się działo. Wystąpiła Weronika Pryczkowska, zespół Event, a na finał zaprezentował się Cristo Dance.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto