Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doroczne nagrody Sucovia wręczone. Uhonorowano najbardziej zasłużonych dla gminy Żukowo ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
16 marca w Żukowie wręczone zostały doroczne nagrody Sucovia.
16 marca w Żukowie wręczone zostały doroczne nagrody Sucovia. Lucyna Puzdrowska
16 marca w Żukowie wręczono doroczne nagrody za zasługi w kategoriach: kultura, sport, inicjatywy społeczne, edukacja i gospodarka. Wręczona została też honorowa nagroda w kategorii Mecenat oraz Nagroda Burmistrza Żukowa.

Sucovia 2017

Organizatorem imprezy od lat jest Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie. Wśród gości tegorocznej gali wręczania nagród Sucovia znaleźli się parlamentarzyści: Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) i Stanisław Lamczyk (PO), władze powiatu ze starostą Janiną Kwiecień na czele, władze gminy Żukowo. Uroczystą galę poprowadziła Bożena Olechnowicz, znana dziennikarka TVP 3.

Kategoria Kultura

W tej kategorii nominowani byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, Edmund Szymikowski i Robert Redlicki.
KGW w Chwaszczynie działa od 60 lat i zrzesza kilkadziesiąt pań. Na przestrzeni lat wyodrębniły się podgrupy wchodzące w skład koła.: kółko haftu kaszubskiego, zespół wokalny Kaszubki, grupa kabaretowa, grupa taneczna Rosa. Wszechstronne utalentowanie aktorsko-wokalne, promowanie tradycji Kaszub, biegłe posługiwanie się językiem kaszubskim członkiń oraz znakomite prowadzenie koła, skutkuje zaproszeniami na kulturalne wydarzenia w Polsce i poza granicami kraju. Nominację odebrała Barbara Myszk-Herrmann, prezes KGW Chwaszczyno.
Edmund Szymikowski to hafciarz i niestrudzony popularyzator żukowskiej szkoły haftu kaszubskiego. Jest animatorem kultury regionalnej i inicjatorem powstania konkursu haftu kaszubskiego, który zyskał patronat Prezydenta RP. To autor licznych publikacji z zakresu haftu kaszubskiego i twórca autorskiej teki haftu inspirowanej szkołą żukowską. W ub. roku Edmund Szymikowski promował haft kaszubski w Niemczech, a w tym roku z jego inicjatywy haft kaszubski zostanie zaprezentowany w Sejmie RP jako czołowe rękodzieło Pomorza.
Robert Redlicki angażuje się w życie kulturalne gminy Żukowo poprzez prowadzenie grupy teatralnej Czeremuchy oraz imprez kulturalnych. Aktywizuje młodzież gimnazjalną i licealną poprzez wdrażanie w świat teatru i sztuki. W minionym roku był pomyslodawcą i reżyserem spektaklu w ramach projektu "Teatr bez barier" w którym udział wzięła młodzież szkkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły specjalnej w Żukowie. Jest wychowawcą klas mundurowych, w związku z czym wychodzi z inicjatywą wspierania różnorodnych gminnych przedsięwzięć sportowych i kulturalnych, organizując młodzież do pomocy w ich przygotowywaniu i przeprowadzaniu.
Nagroda Sucovia w kategorii Kultura trafiła do Edmunda Szymikowskiego.

Kategoria Sport

W tej kategorii nie przyznano nominacji. Nagrodę otrzymała grupa żukowskich biegaczy, która przez cały rok plasowała się nieustannie na podium zawodów szczebla wojewódzkiego i ogólnopolskiego. W ub. roku zawodnicy GKS Żukowo zdobyli pięć medali Mistrzostw Polski, pięć medali na Mistrzostwach Polski Krajowego Zrzeszenia LZS w Spale, złoty medal na Halowych Mistrzostwach Polski juniorów młodszych, złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Warszawie, awans do Przełajowych Mistrzostw Europy juniorki Julii Dias, 7. miejsce wśród klubów lekkoatletycznych w woj. pomorskim w klasyfikacji dzieci i młodzieży. Drużyna od lat zajmuje wysokie miejsca w czołówce polskich biegaczy i jest kuźnią młodych talentów sportowych.
Nagrodę odebrał kierownik sekcji Lekkiej Atletyki GKS Żukowo, Krzysztof Król.

Kategoria Inicjatywy Społeczne

Nominacje otrzymali: Projekt Szlachetna Paczka i lider rejonu kartuskiego, Piotr Chistowski, ks. Krzysztof Sagan, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie oraz Lidia Cendrowska, sołtys Sulmina.
Szlachetna Paczka - to ogólnopolsski projekt oparty na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, którzy pomagają rodzinom potrzebującym pomocy w okresie przedświątecznym. W latach 2014-2017 rejonowi Kartuzy udało się dotrzeć z pomocą do 189 rodzin, z czego do 50 w gminie Żukowo. Piotrek Histowski jest liderem rejonu od czterech lat.
Ks. Krzysztof Sagan integruje mieszkańców poprzez wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych, takich jak Misterium Męki Pańskiej, Jarmark Bożonarodzeniowy, spotkania z młodzieżą. Przy parafii działa również parafialne koło Caritas oraz kółka zainteresowań. Poza działalnością kulturalno-społeczną ks. Krzysztof działa równie aktywnie na rzecz rewitalizacji żukowskich zabytków, zwłaszcza zabytkowego kościoła ponorbertańskiego i jego otoczenia.
Lidia Cendrowska - sołtys Sulmina, w swojej drugiej kadencji wykazała dużą determinację w działaniach dotyczących budowy drogi Otomin - Sulmin. Podjęła też działania w celu skomunikowania wsi Sulmin i Niestępowo z Gdańskiem linią autobusową. Inicjatywa ta, dzięki wsparciu władz gminy Żukowo i powiatu, zakończyła się sukcesem.
Nagrodę Sucovia otrzymał projekt Szlachetna Paczka i Piotr Chistowski.

Kategoria Edukacja

W tej kategorii również nie przyznano nominacji. Nagrodę otrzymała Hanna Gruba - nauczycielka, która ponad czterech lat pracuje w Szkole Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie, a od trzech lat pełni funkcję opiekuna samorządu uczniowskiego, z którym podejmuje różne działania na rzecz społeczności szkolnej. Jest również nauczycielem języka kaszubskiego. Prace jej uczniów biorą udział w Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini. Od czterech lat organizuje w szkole warsztaty haftu kaszubskiego. Od dwóch lat z jej inicjatywy działa dziecięcy zespół wokalno-taneczny Niezabotczi.

Kategoria Gospodarka

W tej kategorii nominację otrzymali: Restauracja Mulk w Miszewie, Ecofarma Kaszubska oraz Zakład Produkcyjny Alexander.
Restauracja Mulk w 2017 r. otworzyła salę bankietową. Zainaugurowała swoją działalność podczas Festiwalu Filmów Kaszubskich. Rok 2017 to również rozstrzygnięcie konkursu "Kaszebscze Karaoke".
Ecofarma Kaszubska - to działające od ponad 25 lat przedsiębiorstwo, opierające się na uprawie ekologicznych produktów. Promuje swoją działalność poprzez udział w targach ekologicznych w kraju i zagranicą. Na terenie zakładu znajduje się także żłobek i przedszkole Ekoludek. Dzięki tej inicjatywie maluchy od najmłodszych lat uczą się zdrowego żywienia. Za swoją działalność Ecofarma otrzymała wiele nagród, m.in. Medal dla Zasłużonych dla Rolnictwa od Ministerstwa Rolnictwa.
Zakład Produkcyjny Alexander jest rodzinną polską firmą, zajmującą się produkcją gier i zabawek edukacyjnych. Od początku, czyli od 1976 r. działa w Chwaszczynie. Zabawki produkuje ponad 260-osobowa załoga. Firma dynamicznie się rozwija, zwiększa asortyment i zatrudnienie. Udziela też pomocy rzeczowej szkołom na terenie gminy Żukowo.
Nagrodę Sucovia 2017 otrzymał Zakład Produkcyjny Alexander w Chwaszczynie. Odebrał ją Dariusz Ciechomski, przedstawiciel firmy.

Nagroda Honorowa - Mecenas

Nagroda za mecenat trafiła do Restauracji Mulk w Miszewie. Odebrali ją Natalia Labudda i Michał Woszczyna.
Kapituła postanowiła przyznać nagrodę firmie, która wspiera zespół dziecięco-folklorystyczny Mulczi z Miszewa oraz pomaga przy realizacji Festiwalu Filmów Kaszubskich i organizacji żukowskich Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nagroda Specjalna Burmistrza Gminy Żukowo

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Żukowie w sprawie przyznawania nagród Sucovia, burmistrz spośród zgłoszonych kandydatur może przyznać nagrodę specjalną. W tym roku Wojciech Kankowski postanowił uhonorować nią Małgorzatę Lewińską, pedagoga z wieloletnim doświadczeniem.
Już od 11 lat pani Małgorzata aktywnie uczestniczy wraz z dziećmi w zbiórce funduszy w ramach WOŚP, angażując nie tylko uczniów, ale także absolwentów szkoły. Corocznie kwestuje wraz z grupą uczniów liczącą około 60 wolontariuszy. W ostatnich latach otrzymywała nagrody dyrektora Szkoły Podstawowej w Baninie, była nominowana do nagrody Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Oprawę artystyczną gali zapewnił Siergiej Kriuczkow

Siergiej Kriuczkow & Riverboat Rambiers przedstawili utwory z najwyższej półki światowej muzyki rozrywkowej. Znakomity trębacz i wokalista zaspiewał światowe standardy z repertuaru m.in. Franca Sinatry. Po uroczystej gali zaproszeni goście mogli podziwiać wystawę grafik Jacka Piątka, ukazującej zabytki, ciekawe miejsca oraz historię gminy Żukowo.
Więcej innych informacji w "Tygodniku Kartuzy", dodatku lokalnym "Dziennika Bałtyckiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto