Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Kaszubskiej w szkole w Staniszewie

(J.S.)
W Zespole Szkół w Staniszewie odbywały się Dni Kultury Kaszubskiej. Ich głównym celem było przybliżenie uczniom bogactwa i różnorodności kultury kaszubskiej oraz zaangażowanie ich w jej poznawanie i tworzenie. W ciągu czterech dni uczniowie mieli okazję na bliski kontakt z kaszubską mową, pieśnią, z kaszubskim tańcem, garncarstwem, haftem, malowaniem na szkle oraz kaszubską kuchnią. Poznawali kaszubskie tradycje i nowoczesność. Byli zarówno widzami, jak i mieli okazję sami wypróbować swoich sił w twórczości kaszubskiej.

Dni Kultury Kaszubskiej w Staniszewie były sposobnością do kontaktu z kaszubską mową, pieśnią, z kaszubskim tańcem, garncarstwem, haftem, malowaniem na szkle oraz kaszubską kuchnią.

Na wesoło z kabaretem
W poniedziałek wszyscy uczniowie obejrzeli występ najlepszego obecnie kabaretu kaszubskiego 'Kuńda" z Luzina. W jego skład wchodzą Adam Hebel i Patryk Mudlaf. Półgodzinny program zawierał skecze przeznaczone zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów. Po występie uczniowie uczęszczający na język kaszubski mieli możliwość bliższego spotkania z artystami, którzy krótko opowiedzieli o tym, jak trafili do kabaretu i odpowiedzieli na kilka pytań uczniów. Potem wykonano pamiątkowe zdjęcia, a na końcu nasi goście przystąpili do udzielania autografów. Każdy chętny otrzymał zabawny wpis w formie wierszyka.
Także w poniedziałek w ramach współzawodnictwa klas przeprowadzono konkurencję rzutu ziemniakiem do kosza (cëskanié bùlwą do kòsza).

Hafty, ceramika Neclów i malowanie na szkle
We wtorek przybyły do naszej szkoły dwie panie zajmujące się kaszubską twórczością: pani Jadwiga Reglińska z Sianowa przeprowadziła z uczniami warsztaty malowania na szkle, a pani Aleksandra Marczyńska ze Staniszewa uczyła dzieci wykonywania haftów kaszubskich. O godzinie 12.00 na sali gimnastycznej rozpoczął się Konkurs Piosenki Kaszubskiej. Reprezentanci albo wszyscy uczniowie poszczególnych klas śpiewali wybrane utwory w języku kaszubskim. Trzeba przyznać, że stylistyka utworów była bardzo różna.
W środę zawitał do naszej szkoły pan Karol Elas-Necel, kontynuator tradycji garncarskiej rodziny Neclów z Chmielna. Ceramika Neclów jest najbardziej charakterystyczna dla tej gałęzi rzemiosła kaszubskiego. Pan Karol przeprowadził prawie dwugodzinne warsztaty dla dzieci z klas II-VI uczących się języka kaszubskiego. Najpierw krótko przedstawił historię rodu Neclów i ich tradycje garncarskie, potem omówił typowe wzory i wyroby oraz proces ich wytwarzanie. Następnie zademonstrował na kole, jak wytwarza się takie wyroby, po czym nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila, czyli własnoręczna twórczość uczniów. Nasi uczniowie z wielkim przejęciem i pomocą pana Necla modelowali na kole garncarskim swoje dzbany, dzbanki, misy, wazy i inne gliniane wyroby.

Recytacje i tańce
Ostatni dzień rozpoczął się od podsumowania konkursu "Rodnô Mòwa". Najlepszym recytatorom z naszej szkoły wręczono dyplomy i nagrody. Wysłuchano też ich recytacji. Następnie zaprezentował się nasz zespół pieśni i tańca "Skòwrónczi". Nie był to typowy występ. Prowadząca zespół pani Małgorzata Jankowska z pomocą jego członków najpierw wciągnęła całą salę do śpiewu, a następnie próbowała nauczyć kilku tańców. Chętnych na szczęście nie brakowało, ale przekonali się oni, że nie jest to takie łatwe i lekkie zajęcie.

Podsumowanie
Ostatnim elementem w programie Dni Kultury Kaszubskiej było podsumowanie rywalizacji międzyklasowej. W grupie klas I-III zwyciężyła klasa III. W kategorii klas IV-VI najlepsza okazała się klasa IV. Natomiast z klas gimnazjalnych najlepiej wypadli uczniowie klasy IIIA. Oni też zwyciężyli w klasyfikacji ogólnoszkolnej. Gratulacje! Najlepszy Kùch młodzowi przygotowały klasy III SP i III B Gimnazjum. Najlepsi w konkursie piosenki kaszubskiej byli uczniowie klasy V. Natomiast najlepszy kącik kaszubski przygotowali uczniowie klasy II SP.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Dni Kultury Kaszubskiej w naszej szkole!

nadesłane:ZS w Staniszewie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto