Agnieszka Storch-Uczciwek Agnieszka Storch-Uczciwek

Agnieszka Storch-Uczciwek. (© fot. arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W poniedziałek, 8 lutego dr Agnieszka Storch-Uczciwek spotkała się z Państwem na czacie internetowym w naszej redakcji. Zapraszamy do lektury czatu na temat roli aktywności fizycznej w naszym życiu.


Moderator: Witamy wszystkich na czacie i zapraszamy do zadawania pytan.


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Witam wszystkich internautow.~bill: Jaki rodzaj aktywności fizycznej zalecałaby Pani osobom po 60-ce?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Po 60-tym roku zycia generalnie zalecane sa wysilki wytrzymalosciowe o charakterze dynamicznym, np. spacer, jazda na rowerze, narciarstwo biegowe, nordic walking.~madzia_21: co lepiej wplywa na serce bieganie czy spacery?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Wszystko zalezy od stanu zdrowia. Wazne jest utrzymywanie podczas wysilku swojego pulsu w granicach tetna treningowego, ktore oblicza sie wg. wzoru (220-wiek) x 60% - 75%.~krystynka: Mam 60 lat do tej pory bylam aktywna fizycznie a w tej chwili czuje sie apatyczna nie chce mi sie wychodzic z domu jak temu zaradzic jak sie zmobilizowac by znowu wrocic do formy ?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Zima i zwiazany z ta pora roku brak slonca moze wplywac na nasze gorsze samopoczucie i niechec do podejmowania wysilku fizycznego. Moze warto do pojecia aktywnosci fizycznej zachecic kolezanke i wspolnie wybrac sie na spacer, czy do pobliskiego klubu fitness.~Adamus: Jaka aktywnosc ruchowa ejst zalecana dla osob ze wszczepionym rozrusznikiem serca?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Dla osob z wszepionym rozrusznikiem serca zalecana jest aktywnosc ruchowa o intensywnosci malej i umiarkowanej.~Miska: Poprzez jakie cwiczenia mozna zlikwidowac bole w obrebie barkow, kregoslupa i plecow.


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Najpierw radzilabym, aby skonsultowala Pani te dolegliwosci bolowe z lekarzem w celu wyjasnienia przyczyn, a jesli bedzie taka potrzeba to lekarz skieruje Pania do odpowiedniej poradni rehabilitacyjnej. Tam poddana zostanie Pani odpowiednim zabiegom i na pewno otrzyma instrukcje jak wykonywac cwiczenia w domu.~Lukasz_20: jaki rodzaj sportu wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego ?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Jesli nadcisnienie tetnicze jest pod kontrola lekarska i zabezpieczone lekami mozna uprawiac wysilki wytrzymalosciowe, ale nalezy pamietac o kilku waznych zasadach m.in. rozpoczynac cwiczenia w sposob lagodny, przed i po wysilku kontrolowac swoje cisnienie tetnicze, nie stosowac wysilkow krotkotrwalych o bardzo duzej intensywnosci np. sprint.~Adamus: A czy słyszała Pani coś na temat mikrokinezyterapii? Czy jest to skuteczna metoda walki z napięciami mięśniowymi?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Tak, oczywiscie slyszalam o mikrokinezyterapii, ale nie mam doswiadczenia w tym temacie.~bill: Jakie ma Pani propozycje aktywności fizycznej dla osób, prowadzących siedzący tryb życia, zapracowanych?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Nie da sie od czasu do czasu jesc, od czasu do czasu spac i od czasu do czasu uprawiac aktywnosc fizyczna tak, aby przynioslo to efekty zdrowotne. Dlatego wazne jest by znalazl Pan czas przynajmniej trzy razy w tygodniu na uprawiamie wysilku fizycznego. Mozna rozpoczac swoja aktywnosc od zrobienia sobie kilku przerw w ciagu swojej pracy na proste cwiczenia oddechowe i rozciagajace.~Colin_23: Czy aktywnosc ruchowa sprzyja tez walce z depresja? Jak aktywnosc jest wtedy zalecana?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Badania naukowe wykazaly, ze podczas aktywnosci ruchowej zwieksza sie wydzielanie endorfiny tzw.hormonu szczescia, ktore wplywaja korzystnie na nasza psyche. Zalecalabym aktywnosci fizyczne, ktore polaczone sa z mozliwoscia kontaktu z przyroda, np. spacer, jazda na rowerze po lesie, czy po parku, wedrowki gorskie, itp.~fjhdhsffd: Jak wycwiczyc sobie miesnie brzucha.Bo ostatnio zauwazylem ze brzuch mi robi sie coraz wiekszy i co robic jak w pore zapobiec temu?


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Miesnie brzucha moze Pan wycwiczyc w najblizszym klubie fitness, czy na silowni , ale warto zadac sobie pytanie dlaczego obwod brzucha znacznie sie powiekszyl. Moze nalezy zwrocic uwage na sposob odzywianaia np. mniej piwa i chipsow :) a wiecej owocow, warzyw i ryb.Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie i zapraszamy ponownie.


dr_Agnieszka_Storch-Uczciwek: Dziekuje za wazne i cenne pytania. Zycze wszystkim internautom duzo zdrowia i wiecej aktywnosci ruchowej na codzien.
Agnieszka Storch-Uczciwek
Fizjoterapeutka z czternastoletnim doświadczeniem zawodowym, absolwentka Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W 2009 r uzyskała stopień doktora nauk o kulturze fizycznej w zakresie fizjoterapii. Jest w trakcie specjalizacji z fizjoterapii. Systematycznie uczestniczy w sympozjach i szkoleniach naukowych.

Na co dzień usprawnia pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych w I Oddziale Kardiochirurgii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych z zakresu rehabilitacji kardiologicznej oraz współautorem broszur dla pacjentów kardiochirurgicznych pt.: "Poradnik pacjenta po operacji serca - cz.1 i cz. 2" wydanych w 2005 roku przez Dziennik Zachodni. Jest również współautorką książki pt. "Ja i moje serce - zdrowe, chore, operowane", a także współredaguje stronę internetową poświęconą tematyce profilaktyki chorób serca (www.jaimojeserce.eu).

Czas wolny spędza aktywnie wraz z mężem, córką i psem na wycieczkach rowerowych, czy pieszych wędrówkach.

Ponadto chwilowe oderwanie się od spraw codziennego życia umożliwia uprawiana od siedmiu lat joga. Lubi również nowe wyzwania - w tym roku rozpoczęła narciarstwo biegowe. Oprócz tego jej pasją jest podróżowanie i związana z tym fotografia.


Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Waldi (gość)

Gdy śpie na prawym boku,i gdy rano się budze,mam zdrętwiałą ręke
prawą.Co może być tego przyczyną.

mm (gość)

Skręciłem staw skokowy, gips na 3 tygodnie i tak samo zastrzyki przeciwzakrzepowe Fragmin. Chcę rozpocząć przyjmować leki na odbudowę stawu (Joint T-5 Trec Nutrion albo inne np Olimp lub Flex) po ok 7 dniach od skręcenia. Czy pomoże to w szybszym powrocie do zdrowia, czy nie koliduje z zastrzykami?