Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Żelaznego czyli III Kartuski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kiełpinie ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Już po raz trzeci Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków RP zorganizował w Kiełpinie "Bieg Żelaznego", czyli Kartuski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” - Tropem Wilczym. Wydarzenie odbyło się w ramach V Kartuskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy tradycyjnie zmierzyli się z dystansem 1963 metrów. Wydarzenie objęte patronatem Burmistrza Kartuz i Starosty Kartuskiego.

Już po raz trzeci Związek Piłsudczyków RP Okręg Kaszubsko-Pomorski zorganizował "Bieg Żelaznego", czyli Kartuski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z uwagi na fatalną pogodę, w tym roku uczestniczyło w nim nieco mniej osób niż rok temu, ale atmosfera była nie mniej serdeczna.

Tomasz Kocent, prezes Kaszubsko-Pomorskiego Okręgu Związku Piłsudczyków RP, powitał gości, m.in. ks. Tomasza Juchniewicza, nowego proboszcza kiełpińskiej parafii, a także Wojciecha Jaworowskiego, wiceburmistrza Kartuz. Odczytał też list Andrzej Dudy, Prezydenta RP, skierowany do wszystkich biegaczy. Modlitwę wygłosił ks. Tomasz, a zaraz potem zawodnicy udali się na start.
Wystartowali punktualnie o godz. 13.30, tuż po odśpiewaniu hymnu narodowego. Ze stadionu wybiegli na ulicę, a następnie leśnym traktem pokonywali wymagane 1963 metry. To liczba nieprzypadkowa, albowiem upamiętnia rok śmierci ostatniego z „Niezłomnych” Józefa Franczaka ps. Lalek. W liście prezydent nawiązał do symbolicznego znaczenia tego dystansu.
"Trudno o lepszą metaforę szlaku żołnierzy wyklętych i lepszy sposób ich upamiętnienia" - napisał prezydent. (...) "Żołnierze Wyklęci podjęli dramatyczną decyzję o kontynuowaniu zbrojnej walki o wolną Polskę. Dla niej poświęcili swoje marzenia i plany życiowe. Wielu zginęło walcząc, wielu zostało straconych, wielu spędziło długie lata w więzieniu. Nie byli jednak ludźmi przegranymi. Ich zwycięstwem było trwanie w obecności i świadomości Polaków, poczucie, że nie ulegli mimo gróźb, mimo pokus i osamotnienia" - czytamy w liście Andrzeja Dudy.
W tym roku zawody ku czci bohaterów podziemia antykomunistycznego odbyły się w 365 miastach i miejscowościach, z czego osiem z nich to największe światowe metropolie - Wiedeń, Londyn, Chicago czy Nowy Jork. Łącznie weźmie w nich udział około 75 000 uczestników.

Wyniki "Biegu Żelaznego 2019" w Kiełpinie

Panie
1. Sylwia Bulczak z Tuchlina
2. Klaudia Miotk z Kartuz
3. Paulina Kalinowska z Kiełpina
4. Ilona Lubecka ze Skorzewa

Panowie
1. Rafał Pionk z Miszewa
2. Jakub Benka z Goręczyna
3. Piotr Redof zBorzestowa
4. Adam Pokłocki z Mściszewic

Najmłodszym Zawodnikiem okazał się 10-letni Przemysław Hendrich z Banina i to do niego trafił puchar ufundowany przez starostę kartuskiego. Najmłodszą zawodniczką z Kiełpina była natomiast 11-letnia Emilka Gorlikowska.Najstarszym zawodnikiem biorącym udział w biegu, był dobrze znany z cyklu Kaszuby Biegają 72-letni Edmund Pałasz z Rumi. Tym większe brawa dla pana Edmunda, że jest osobą niepełnosprawną, a tak fantastycznie radzi sobie z ograniczeniami własnego ciała.
Jak zapowiada Tomasz Kocent, w przyszłym roku "Bieg Żelaznego" organizowany będzie z Akademią Biegową Kiełpino.
- Chcemy wspólnie z Karolem Nowakowskim zorganizować ten bieg razem, tym samym w Kiełpinie odbywac sie będą dwa biegi: na wiosnę "Bieg Żelaznego" i pod koniec lata "Bieg Arasmusa" - dodaje prezes Związku Piłsudczyków Okręg Kaszubsko-Pomorski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto