Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bezpieczny Autobus" - bezpłatnie sprawdzisz podstawowe dane o autobusie, którym chcesz podróżować

(J.S.)
Archiwum/Janina Stefanowska
W czerwcu 2014 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło usługę"Bezpieczny Autobus". Jej celem było udostępnienie podróżnym podstawowych danych o autobusie, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Przez pierwsze półrocze liczba odsłon strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl przekroczyła 756 tys. E-kontrola dotyczy busów, autobusów (także miejskich) i autokarów przeznaczonych do przewozu 9 i więcej osób.

"Bezpieczny Autobus" - to bezpłatna usługa świadczona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem strony internetowej.

Jak sprawdzić autobus?
Na stronie internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Dowiemy się, czy autobus ma aktualne ubezpieczenie OC i ważne badanie techniczne; sprawdzimy także, ile osób może jednocześnie nim podróżować.  Raport pokaże, gdzie pojazd jest zarejestrowany, rok jego produkcji, dane techniczne, datę wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego. Tu łatwo można sprawdzić, czy pojazd nie jest kradziony lub wycofany z ruchu.
Ten bezpłatny raport pochodzi z Centralnej Ewidencji Pojazdów, jest w wersji polskiej i angielskiej. Ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych jest także wersja dla osób słabowidzących.

Autobusy najpopularniejszym środkiem lokomocji
Według danych z GUS  w 2013 r. autobusami podróżowało 459,9 mln pasażerów, koleją 269,8 mln, a samolotami 7,6 mln – przekazała Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW. - Autobusy są zatem najpopularniejszym środkiem transportu osobowego w Polsce. Od tego, w jakim są stanie, zależy bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Uruchamiając www.bezpiecznyautobus.gov.pl chcieliśmy także rozpocząć dyskusję na temat  stanu autobusów jeżdżących w Polsce.

Sprawdzisz w telefonie komórkowym
 "Bezpieczny Autobus” działa także w telefonach komórkowych. Jeśli pojazd budzi wątpliwości, należy wezwać na miejsce policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.

- Jesteśmy dużą, solidną firmą  i nam ta usługa nie szkodzi - ocenia Paweł Misiak z P.A. Gryf w Żukowie. - To korzystna inicjatywa, bo eliminuje tych, którzy są na bakier z przepisami. Jesteśmy kontrolowani przez wiele instytucji w ciągu roku. Nie mamy żadnych obaw, że ktoś sprawdzi nasz autokar.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto