90 lat OSP w Żukowie świętowano z ceremoniałem strażackim ZDJĘCIA, WIDEO

Mszą św. w kościele WNMP rozpoczęto obchody jubileuszu 90-lecia OSP w Żukowie. Przewodził jej JE abp Leszek Sławoj Głódź. Odprawiono ją zgodnie z ceremoniałem strażackim. Po mszy św. na Placu Mariackim poświęcono nowy samochód operacyjny marki Opel w większości sfinansowany ze środków samorządu żukowskiego.

Podczas uroczystości 90-lecia OSP w Żukowie wojewodę reprezentował pomorski komendant wojewódzki PSP  nadbryg. Tomasz Komoszyński. Obecny był także st. bryg. Piotr Socha, zastępca komendanta wojewódzkiego, bryg. Romuald Pituła, komendant powiatowy PSP, goście z zaprzyjaźnionego miasta Wendelstein w Niemczech.
Wśród gości byli przedstawiciele samorządów - gminnego i powiatowego, Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego, były burmistrz Jerzy Żurawicz i były przewodniczący RM - Adam Okrój.

Gratulowano strażakom aktywności i gotowości. Życzono, by zawsze po akcji wracali cało i zdrowo do domów.

Prezes Dawid Drewa:
Spotykamy się aby uczcić dzisiaj 90 rocznicę naszej służby Bogu na chwałę, a bliźniemu na ratunek, niezwykle pięknej a zarazem pełnej poświęceń i wyrzeczeń służby na rzecz naszej lokalnej społeczności.
Szanowni zebrani, drogie druhny i druhowie pozwolę sobie ominąć przytaczanie wszystkich szczegółów z całej 90 letniej działalności, a zatrzymać się na ostatnich latach naszej służby. Ostatni Jubileusz 85 lecia obchodziliśmy w 2013 roku. W roku 2015 otwieraliśmy naszą wymarzoną nową jednostkę którą wspólnie z nami otwierał i poświęcił JE arcybiskup Generał Sławoj Leszek Głódź. Księże Generale ogromnie się cieszymy, że jesteśmy znów razem w tak ważnym dla nas dniu. Dziękuję za modlitwę i Twoje wsparcie duchowe.
Otwarcie nowej strażnicy to jedno z ważniejszych wydarzeń w naszej historii. Możemy ofiarnie służyć w tym oto budynku, przed którym stoimy, który jest naszą dumą, a nade wszystko daje nam w pełni możliwość wypełniania naszych zadań, pozwala nam znacznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, powiatu a także województwa. Jest dla nas ogromną satysfakcją i chlubą, że możemy służyć, korzystając z takiego obiektu, który jest rozpoznawany nie tylko na terenie całego województwa, ale także całego kraju. Drogi Panie Jurku chylę przed panem czoła za to, że zrealizował pan obietnicę.
Na ręce generała Tomasza Komoszyńskiego składam podziękowania panu Dariuszowi Drelichowi, wojewodzie pomorskiemu przedstawicielowi rządu w terenie, nie tylko za dotację z MSWiA oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, ale za to że po wielu latach wprowadzono zmiany w przydzielaniu środków, dzięki którym możemy realizować zakupy sprzętu i doposażenia adekwatnie do potrzeb.
Jubileusz to okres podziękowań, które kieruję do nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego, Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, za owocną współpracę między naszą jednostką a KW, opartą na dialogu i wzajemnym zrozumieniu, którego nigdy dotąd nie było. Dziękuję także za przekazanie lekkiego samochodu na rzecz naszej jednostki, o który starliśmy się od kilku lat. Stało się to możliwe dzięki obecnemu kierownictwu PSP.
Dziękuję st. bryg. Piotrowi Socha za wszystkie działania na rzecz naszej jednostki. Piotrze, trudno wyrazić słowami wdzięczność za Twoją pomoc, za to że byłeś z nami na dobre i na złe.
Słowa podziękowania kieruję do komendanta powiatowego bryg. Romualda Pituły za to, że nasza współpraca od początku układa się wyśmienicie. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby ta zgodność w działaniach zawsze trwała.
Szanowny panie dyrektorze, druhu Edmundzie Kwidziński, dziękuję nie tylko za ostatnie 5 lat, ale za cały długoletni okres współpracy z naszą jednostką.
Kończąc na podziękowaniach kierowanych do służb współpracujących bardzo gorąco i serdecznie chcę podziękować kom. Dawidowi Knop Komendantowi Komisariatu Policji w Żukowie oraz zastępcy podkom. Michałowi Domerackiemu za całokształt naszej współpracy.

Strażacy z Żukowa wyrazili swoją wdzięczność tym, którzy wspierali jednostkę w ostatnim czasie. Specjalne statuetki z wyrazami wdzięczności otrzymali: pomorski komendant wojewódzki PSP  nadbryg. Tomasz Komoszyński, st. bryg. Piotr Socha, zastępca komendanta wojewódzkiego, bryg. Romuald Pituła, komendant powiatowy PSP, burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, Bogdan Łapa, wicestarosta kartuski, ks. proboszcz Czesław Las i ks. proboszcz Krzysztof Sagan, Jerzy Żurawicz, Marek Trepczyk, Mirosław Makurat, Lucyna Jarecka oraz Thomas Doberer i Urlich Pfann - delegaci z Wendelstein.

Wręczono odznaczenia za wieloletnią służbę - rekordziści otrzymali odznaki za 45 lat. Chwilą ciszy uczczono też tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

Wręczono medale i odznaczenia za wysługę lat
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Zbigniew Wenta
Mateusz Laskowski

Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Rafał Plicht

Rekordzistami w latach pracy na rzecz OSP są:
45 lat w służbie: dh Jerzy Hinz, dh Brunon Hinz
60 lat w służbie: dh Konrad Kanka

Wideo

Janina Stefanowska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3