Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 listopada przypada Święto Kolejarza - o swojej pasji opowiada ks. Piotr Wulgaris, kapelan gdańskich kolejarzy

Janina Stefanowska
(ze zbiorów prywatnych)
25 listopada przypada Dzień Kolejarza w Polsce. Decyzją NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin od roku 1981 Dniem Kolejarza uznano 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy, choć tradycja obchodów tego święta sięga XIX wieku.

Pierwszym i najważniejszym patronem kolejarzy jest św. Katarzyna Aleksandryjska. Mimo że żyła na przełomie III i IV wieku i z koleją miała niewiele wspólnego, to ma chronić kolejarzy przed nieszczęśliwymi wypadkami. Została skazana na śmierć przez łamanie kołem i przeżyła te tortury, dlatego na całym świecie patronuje kolejarzom. W Polsce jest jeszcze dwóch patronów kolejarzy. To św. Rafał Kalinowski, który zanim został karmelitą, podczas zesłania na Sybir pomagał w budowie linii kolejowych oraz bł. ks. Franciszek Rogaczewski, ksiądz diecezji gdańskiej i męczennik II wojny światowej, proboszcz polskiej parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku a nawet pracownik dyrekcji kolei w Gdańsku.

W Polsce jest 86 kapelanów kolejarzy.
Godność krajowego kapelana dzierży ks. kan. Eugeniusz Zarębiński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Lublinie, pierwszy kapelan krajowy w historii. I to dzięki niemu istnieje zorganizowane duszpasterstwo kolejarzy w Polsce. Podczas Lubelskiego Lipca 1980 roku, który poprzedził powstanie Solidarności, ks. Zarębiński otoczył opieką strajkujących kolejarzy. Krajowe duszpasterstwo kolejarzy powstało w 1984 r., skupia się wokół Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich z siedzibą w Lublinie i dzieli się na koła terenowe.

W archidiecezji gdańskiej jest dwóch kapelanów kolejarzy. Od dwóch lat rolę kapelana kolejarzy gdańskich pełni ks. Piotr Wulgaris, na co dzień wikary w parafii św. Stanisława Biskupa w Leźnie i nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie. Natomiast drugi kapelan, ks. kan. Marek Wende, proboszcz parafii pw. Ducha Św. i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdyni Obłużu – jest kapelanem gdyńskich kolejarzy.

Tydzień remu odbyła się jubileuszowa, XXXV pielgrzymka kolejarzy na Jasną Górę, pod hasłem "W służbie Bogu i Ojczyźnie". Poświęcono nowy, pierwszy w historii spółki sztandar PKP Polskich Linii Kolejowych. Ukazała się publikacja "Rytuał kolejarski" opracowana przez ks. Piotra Wulgarisa.

Więcej o księdzu - pasjonacie kolei - przeczytasz w "Dzienniku Bałtyckim" z 24.11.2018.

Ważne daty dla 100-lecia odzyskania niepodległości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto