Wybierz region

Wybierz miasto

  Z pałkami na pielęgniarki

  Autor: Dorota Abramowicz Anna Libudzka

  2000-12-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Uzbrojeni w pałki i tarcze policjanci usunęli z drogi krajowej nr 1 protestujące pielęgniarki. Przez ponad dwie godziny 60 kobiet blokowało pod Tczewem trasę Gdańsk - Łódź.

  Uzbrojeni w pałki i tarcze policjanci usunęli z drogi krajowej nr 1 protestujące pielęgniarki. Przez ponad dwie godziny 60 kobiet blokowało pod Tczewem trasę Gdańsk - Łódź.

  Pielęgniarki paraliżowały ruch chodząc w kółko po jezdni. Zdesperowane kobiety postanowiły, że nikogo nie przepuszczą.

  Kierowcy musieli czekać w ogromnym korku. Dochodziło do kłótni, pod adresem blokujących drogę kobiet padały wyzwiska. W końcu blokadę przerwała policja. Akcja służb porządkowych była brutalna, do usunięcia kobiet skierowano kilkudziesięciu policjantów. Kilka pielęgniarek poturbowano.

  Policja zaprzecza, że funkcjonariusze byli wobec kobiet agresywni, że bili je pałkami i tarczami. Funkcjonariusze planują skierowanie wniosków do kolegium o ukaranie protestujących za blokowanie drogi.

  Gdy policjanci rozbijali blokadę pod Tczewem, pielęgniarki ze Szpitala i Kliniki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Gdańsku dyskutowały o zaostrzeniu protestu. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, "policyjne" siostry gotowe są wyjść na ulicę. Wtedy - być może - staną oko w oko ze swoimi pacjentami.

  Na razie 33 siostry ze szpitala przy ul. Kartuskiej okupują budynek polikliniki, trzy podjęły strajk głodowy.
  Wszystkie chodzą ubrane na czarno. - Mamy najniższe uposażenie w kraju - twierdzą. - Od trzech lat zarobki nie przekroczyły 550-750 zł. Minister spraw wewnętrznych nie reaguje na nasze postulaty.  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)