Wybierz region

Wybierz miasto

  Wybory prezydenckie w Pomorskiem

  Autor: (JP, hepi)

  2000-10-08, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Pomorskie VIP-y głosowały w swoich miejscach zamieszkania.Lech Wałęsa, były prezydent udał się do lokalu wyborczego wraz z małżonką - Danutą. Eksprezydent nie chciał powiedzieć, na kogo oddał swój głos.

  Pomorskie VIP-y głosowały w swoich miejscach zamieszkania.Lech Wałęsa, były prezydent udał się do lokalu wyborczego wraz z małżonką - Danutą. Eksprezydent nie chciał powiedzieć, na kogo oddał swój głos. Żartował, że poparł kandydaturę Jana Olszewskiego.

  Przypomnijmy jednak, że lider ROP wycofał się z wyborów i poparł Mariana Krzaklewskiego. Ten ostatni, wraz z żoną Marylą i synem Michałem, głosował w Gdańsku Łostowicach. Lider AWS oświadczył, że nie obawia się o wynik wyborów. - To będzie ciekawa walka - powiedział.

  Obaj kandydaci spotkali się w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Po mszy państwo Krzaklewscy wybrali się na spacer ulicą Długą. Zjedli obiad w jednej z gdańskich restauracji.

  Maciej Płażyński, marszałek Sejmu głosował w towarzystwie żony Elżbiety. Pytany na kogo głosował, odparł: ,Na prawicę". Marszałek oświadczył, że nie chce zgadywać, czy dojdzie do drugiej tury wyborów.

  Na Lecha Wałęsę zagłosował Donald Tusk, wicemarszałek Senatu. Lider UW dodał, że jego żona i syn głosowali inaczej, choć również na kandydatów prawicowych. Żona wicemarszałka - Małgorzata przyznała, że poparła Janusza Korwina-Mikkego, a syn Michał głosował na Andrzeja Olechowskiego.

  Marszałek Tusk wątpi w to, by doszło do drugiej tury wyborów. - Chyba wszystko rozstrzygnie się na obszarze kilku procent - dodał.

  Mimo że wybory przebiegały raczej spokojnie, w Pomorskiem doszło do kilku incydentów. Jeszcze w sobotę w Starogardzie Gd. przerwano ciszę wyborczą. W bezpośrednim sąsiedztwie lokalów wyborczych w Zespole Szkół Publicznych, w SP nr 1 i w Publicznym Przedszkolu na os. Konstytucji 3 Maja nieznane osoby namalowały farbą na chodniku napisy ,Krzak Tak". Służby miejskie tego samego dnia usunęły napisy.

  Do jednego z lokali wyborczych w Słupsku wtargnęło kilkunastu anarchistów. Wznosili okrzyki i rozrzucali ulotki nawołujące do bojkotu wyborów. Po kilku minutach odpalili petardy. - W lokalu oprócz komisji znajdowało się kilku wyborców - opowiada jeden z członków komisji. - Od wybuchu nikt nie ucierpiał, ale wszyscy bardzo się przestraszyli. Coś takiego jeszcze nigdy w Słupsku się nie wydarzyło.

  Fot. Robert Kwiatek

  Wstępne wyniki wyborów prezydenckich w Polsce:
  Aleksander Kwaśniewski - 54,7 proc.
  Andrzej Olechowski - 17,6 proc.
  Marian Krzaklewski - 14,9 proc.
  Jarosław Kalinowski - 5,7 proc.
  Andrzej Lepper - 3,0 proc.
  Janusz Korwin-Mikke - 1,5 proc.

  Pozostali kandydaci nie przekroczyli granicy 1 procenta

  Więcej na temat wyborów czytaj także w dzisiejszym Dzienniku Bałtyckim


  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)