Wybierz region

Wybierz miasto

  Uroczyste obchody ku czci ofiar Grudnia 70

  Autor: Barbara Madajczyk-Krasowska, Arkadiusz Bilecki

  2000-12-17, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Hołd ofiarom wypadków grudniowych 1970 roku mieszkańcy Trójmiasta uczcili w sobotę i niedzielę. W uroczystościach w Gdańsku i Gdyni uczestniczył premier Jerzy Buzek.

  Hołd ofiarom wypadków grudniowych 1970 roku mieszkańcy Trójmiasta uczcili w sobotę i niedzielę. W uroczystościach w Gdańsku i Gdyni uczestniczył premier Jerzy Buzek.
  Kilkaset osób, głównie młodzież, modliło się w intencji Ojczyzny i ofiar Grudnia pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wieczorem w sobotę. W czuwaniu uczestniczył premier Jerzy Buzek.

  Na chwilę przerwano ceremonię. Premier w otoczeniu młodzieży, poprzez telewizyjne "Wiadomości", przemówił do telewidzów w Polsce.

  Po uroczystościach szef rządu przywitał się z delegacją górników. Wczoraj premier Buzek uczestniczył w uroczystościach w Gdyni.

  - Nasza modlitwa niech będzie okrzykiem nadziei, nigdy zemsty - apelował arcybiskup Tadeusz Gocłowski wczoraj pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 u bram gdyńskiej stoczni. - Odpowiedzialność za krew tamtych spoczywa na naszym pokoleniu. Musimy dochować wierności temu dziedzictwu historii - nigdy nie zapomnieć, ale po to by tworzyć lepsze dziś i jutro.

  Atmosfera patriotyzmu zabarwiona silnymi akcentami politycznymi wypełniła również popołudniową Gdyńską Drogę Krzyżową. Wiodła ona od bram stoczni do Pomnika-Krzyża przy Urzędzie Miasta. W duchowym skupieniu kroczyli uczestnicy Drogi trasą, którą trzydzieści lat temu podążał zdesperowany tłum. Tłum niosący na drzwiach Zbyszka Godlewskiego.

  - Krew jeszcze nie obeschła - tak podsumował wczorajszą rocznicę Marian Krzaklewski przemawiając spod krzyża.

  Ofiarom Grudnia brzmiały wczoraj nie tylko słowa, ale i muzyka. Artyści tej klasy co Polska Filharmonia Kameralna i Stanisław Sojka im właśnie dedykowali swoje wczorajsze, otwarte dla wszystkich koncerty w Teatrze Muzycznym i kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)