Wybierz region

Wybierz miasto

  Tradycja czy prawo kościelne? - o wigilii w niedzielę mówi ksiądz dr Jerzy Kownacki

  Autor: DL

  2000-12-20, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Osoby, które zdecydują się w tym roku w Wigilię zjeść mięso, nie zgrzeszą. Postąpią zgodnie z prawem kościelnym. Jest tylko jedno ale... - W żadną niedzielę w roku, bez względu na okoliczności, nie obowiązuje post ...

  Osoby, które zdecydują się w tym roku w Wigilię zjeść mięso, nie zgrzeszą. Postąpią zgodnie z prawem kościelnym. Jest tylko jedno ale...
  - W żadną niedzielę w roku, bez względu na okoliczności,
  nie obowiązuje post
  - twierdzi ksiądz dr Jerzy Kownacki, kanonik honorowy Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej. - Jednak tradycja polska nakazuje, żeby przynajmniej wigilia była postna. A co nam pozostanie, jeśli nie zachowamy tradycji? Nawet Jezus pyta: Czy tylko prawo się liczy? Dlatego namawiam wszystkich do zachowania tradycji i powstrzymania się w tym dniu od jedzenia potraw mięsnych. Pozwoli to nam głębiej przeżyć ostatnie chwile oczekiwania na narodziny Chrystusa.

  Inną sporną kwestią w tym roku jest udział w niedzielnej mszy. Czy zastąpi ona Pasterkę? A może Pasterka zwalnia nas od udziału w niedzielnej i poniedziałkowej eucharystii?

  - Ani jedno, ani drugie - dodaje ksiądz Kownacki. - Katolicy zobowiązani są w niedzielę uczestniczyć w mszy, a następnie w Pasterce lub w eucharystii w Boże Narodzenie.
  A może Wigilię przenieść na sobotę, co wydłuży tegoroczne święta o jeden dzień? Zdaniem kapłanów i taka możliwość istnieje.

  - Można w ten sposób przedłużyć czas świętowania - mówi kapłan. - Można, bo przecież przenosimy też na inne dni przyjęcia urodzinowe i weselne. Tylko jak wytłumaczyć dzieciom, że jeśli śpiewamy ,Cicha noc, święta noc..." to chodzi o tę następną noc? Jak łamać się opłatkiem ,w tę świętą noc pojednania" - 24 godziny wcześniej? Jak wyglądać pierwszej gwiazdki na niebie, skoro to nie jest jeszcze Ta gwiazdka?

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)