Wybierz region

Wybierz miasto

  Samorządy i nauczyciele bez pieniędzy

  Autor: (AT)

  2000-10-12, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  - Dzisiaj wypłacimy zaległe wyrównanie pensji za pierwszych pięć miesięcy tego roku - mówi Erwin Makiła, wójt gminy Skórcz. - Na pozostałe wyrównanie nie mamy pieniędzy. Podobnie mówią przedstawiciele wielu samorządów.

  - Dzisiaj wypłacimy zaległe wyrównanie pensji za pierwszych pięć miesięcy tego roku - mówi Erwin Makiła, wójt gminy Skórcz. - Na pozostałe wyrównanie nie mamy pieniędzy. Podobnie mówią przedstawiciele wielu samorządów.

  Przed tygodniem upłynął zagwarantowany kartą nauczyciela termin wypłacenia nauczycielom podwyżek płac według nowych stawek. Z raportu MEN, ogłoszonego we wtorek, wynika, że w Pomorskiem 88 proc. gmin wywiązało się z tego zobowiązania. Tymczasem nauczyciele czekają na wypłatę wyrównań pensji od stycznia. Samorządy zaciągają kredyty albo czekają, aż MEN przyśle pieniądze.

  W gminie Chojnice od września nauczyciele otrzymują "nowe" pensje. Nie otrzymali jednak wyrównania za osiem miesięcy, od stycznia do sierpnia. Radni muszą podjąć uchwałę o zaciągnięciu kredytu na ten cel. Pieniądze zostaną wypłacone do 15 listopada - tak zapewniono nauczycieli.

  Samorząd w Brusach otrzymał z ministerstwa. zaledwie 80 tys. zł. Potrzebuje blisko miliona zł.

  W powiecie tczewskim zaległych wypłat nauczyciele nie otrzymali jedynie w gminie Subkowy.

  Urzęd Miejski w Łebie wypłaci nauczycielom pensje zgodnie ze znowelizowaną kartą nauczyciela od października.

  W Gronowie Elbląskim otrzymane ostatnio pieniądze, w wysokości 600 zł na etat - pozwoliły na wypłatę wyrównań za dwa miesiące. Według nowych stawek nauczyciele otrzymują wynagrodzenia od października.

  W Trójmieście nauczyciele otrzymali wynagrodzenia zgodnie z nowymi zsadami, bo gminy sięgnęły po rezerwy budżetowe lub zaciągnęły kredyty. Ograniczano również inwestycje. W Sopocie zmniejszono kwotę na remont mola, a w Gdańsku na budowę oczyszczalni ,Wschód".

  Sposobów na dochodzenie wypłat jest kilka. Nauczyciele mogą występować do sądów, inspekcji pracy, wszczynać spory zbiorowe z pracodawcami i organami prowadzącymi.
  Tymczasem MEN zapewnia, że gminy posiadają wszystkie środki na bieżące wypłaty.

  - Już w styczniowej subwencji gminy dostały 4 proc. na skutki nowelizacji karty nauczyciela - przekonuje minister Wojciech Książek. Po przeliczeniach otrzymały subwencję zwiększoną o 10 - 20 proc., a we wrześniu dodatkowo po 600 zł na nauczyciela.

  Rząd będzie indywidulnie negocjował z samorządami, które zaciągnęły kredyty, by wypłacić nauczycielom podwyższone pensje.
  Najbliższe dni pokażą, czy ministrialne wyjaśnienia zadowolą samorządy i nauczycieli, czy sądy pracy zostaną zasypane pozwami.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)