Wybierz region

Wybierz miasto

  Pomorska lekkoatletyka - nowy zarząd, nowe nadzieje

  Autor: Paweł Kowalski

  2000-11-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Ubiegłe czterolecie ocenili na wojewódzkim zjeździe działacze pomorskich klubów lekkoatletycznych. Zarazem wybrali nowy zarząd Pomorskiego OZLA i przedstawili zarys tego, co ,królowa sportu" ma w naszym regionie ...

  Ubiegłe czterolecie ocenili na wojewódzkim zjeździe działacze pomorskich klubów lekkoatletycznych. Zarazem wybrali nowy zarząd Pomorskiego OZLA i przedstawili zarys tego, co ,królowa sportu" ma w naszym regionie osiągnąć.

  Nastąpiło tu trzęsienie ziemi. Wprawdzie w 17-osobowym gremium znalazło się siedmiu działaczy z Trójmiasta, prezesem na trzecią już z rzędu kadencję został wybrany Janusz Ciepłucha z Gdańska, ale tym razem znacznie poszerzyła się reprezentacja terenowych klubów. W zarządzie są przedstawiciele Słupska, Pucka, Wejherowa, Malborka, Kwidzyna, Tczewa, Bytowa, Człuchowa i Rumi. Zarząd ukonstytuował się 28 listopada br. Wiodące funkcje będą w nim pełnić: Janusz Ciepłucha - prezes, Witold Kirkor - wiceprezes organizacyjny, Waldemar Płomień - wiceprezes sportowy, Józef Dąbrowski - wiceprezes do spraw podokręgu słupskiego, Ryszard Mazerski - sekretarz i Tadeusz Szarafiński - skarbnik.
  Pomorze należy do czołowych ośrodków na lekkoatletycznej mapie Polski i przed nowym zarządem pojawiły się niełatwe zadania utrzymania tej pozycji.

  - Proszę w skondesowanym ujęciu przypomnieć, jaki był dorobek pomorskiej lekkoatletyki w ubiegłym czteroleciu? - zypytałem J. Ciepłuchę.

  - Pięciu reprezentanów Pomorza zakwalifikowało się na igrzyska olimpijskie w Sydney. Najwyżej z tej piątki uplasowali się: Monika Pyrek (Lechia Gdańsk) w skoku o tyczce - na siódmym miejscu i Roman Magdziarczyk (AZS AWF Gdańsk) - ósmy w chodzie na 50 km. Także pięcioro pomorskich lekkoatletów uczestniczyło w mistrzoswach świata juniorów w Chile, gdzie sprinterka Małgorzata Flejszar na 200 m i oszczepniczka Magdalena Czenska, obie z LKS Ziemi Puckiej, otarły się o medal, zajmując czwarte miejsca. Jakub Czaja z SKLA Sopot zdobył w 1999 r. tytuł mistrza Europy juniorów w biegu na 3 km z przeszkodami.

  W ciągu dwóch ostatnich lat Pomorzanie postarali się na mistrzostwach Polski o 200 medali we wszystkich kategoriach wiekowych. Mamy w okręgu 35 klubów lekkoatletycznych, z których za całokształt wyników we wszystkich kategoriach wiekowych na 7 miejscu w kraju klasyfikowany jest AZS AWF Gdańsk, na 11 - Lechia Gdańsk, na 20 - LKS Ziemi Puckiej i na 21 - SKLA Sopot. Pracują w naszym regionie trenerzy z polskiej czołówki. Prężnie działa Klub Weterana.

  - A imprezy?

  - Nasze kluby zorganizowały kilka dużych mityngów i zawodów w międzynarodowej obsadzie, że wspomnę memoriały Żylewicza, Sidły i Zieleniewskiego. Odbyły się także corocznie przeprowadzane biegi długodystansowe - Maraton ,Solidarności", Maraton Ziemi Puckiej, Bieg św. Dominika, Bieg Westerplatte - Gdańsk, czy zawody w chodzie sportowym O Puchar Obrońców Poczty Polskiej. Jeśli chodzi o bazę, to w ubiegłym roku oddano do użytku bieżnię tartanową na stadionie AWF.

  - Jakie są najważniejsze zamierzenia na kolejne czterolecie?

  - Zlikwidowanie białych plam lekkoatletcznych. Mam na myśli Kościerzynę, Kartuzy, Pruszcz Gdański, a także uaktywnienie Starogardu Gdańskiego i Człuchowa. Działania na rzecz pozyskania sponsorów dla wybitnych lekkoatletów. Sprawienie, by nauczyciele w szkołach w zdecydowanie większym stopniu zainteresowali się lekkoatletyką i nie zajmowali się tylko grami sportowymi.

  - Dziękuję.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)