Wybierz region

Wybierz miasto

  Najwyższa Izba Kontroli w pomorskich komisariatach

  Autor: (wrób)

  2000-10-23, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący sprawności pracy służb dyżurnych policji. W każdej z 12 jednostek skontrolowanych w województwie pomorskim dopatrzono się nieprawidłowości.

  Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący sprawności pracy służb dyżurnych policji. W każdej z 12 jednostek skontrolowanych w województwie pomorskim dopatrzono się nieprawidłowości. Mimo to w wystąpieniach pokontrolnych pracę pomorskich dyżurnych oceniono jako zadowalającą.


  Najwięcej zastrzeżeń NIK dotyczyło nieprawidłowego prowadzenia przez policjantów rejestru zgłoszeń. W gdańskiej komendzie wojewódzkiej nie udokumentowano na przykład kolizji drogowej z 3 lipca 1998 roku, w której brał udział policjant. Funkcjonariusz zbiegł z miejsca zdarzenia, pozostawiając w samochodzie swoje dokumenty. W komisariacie policji Tczew Suchostrzygi w żadnym z 15 kontrolowanych przypadków dyżurni nie odnotowali formy zgłoszenia ani godziny wysłania do akcji patrolu. Według kontrolerów NIK podaje to w wątpliwość wszystkie statystyki dotyczące szybkości pracy policji.
  W większości kontrolowanych jednostek nie nagrywa się na taśmę magnetofonową zgłoszeń telefonicznych. Dzieje się tak z powodu braku odpowiedniego sprzętu.

  Kontrolerzy zwrócili też uwagę na bardzo wolną niekiedy reakcję na zgłoszenie o przestępstwie. W Tczewie Suchostrzygach na interwencję policji trzeba było czekać nawet 105 minut. Dyżurni z komisariatu w Gdańsku Oliwie dwukrotnie w ogóle nie wysłali patrolu po otrzymaniu sygnału o dokonaniu przestępstwa. Funkcjonariusze służb dyżurnych zbyt często wykorzystywani byli do wykonywania innych czynności. W I komisariacie w Słupsku dyżurni zajmowali się np. wydawaniem broni, wypisywaniem identyfikatorów, zamykaniem drzwi za każdym wychodzącym interesantem. Kilka komisariatów w małych miejscowościach nie pracowało przez całą dobę.

  Policjanci szczycą się m.in. faktem, że w pomorskich jednostkach nie ma już przysłowiowych telefonów na korbkę. Niedługo zacznie funkcjonować również, na razie tylko w Gdańsku, system satelitarnego lokalizowania policyjnych radiowozów.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)