Wybierz region

Wybierz miasto

  Kto kupi Rafinerię Gdańską

  Autor: Joanna Kitowska, Artur Kiełbasiński

  2000-12-18, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Tylko do czwartku można składać oferty na zakup Rafinerii Gdańskiej. Jednym z zainteresowanych akcjami RG koncernów może okazać się węgierski MOL. Tymczasem o konsolidacji z Węgrami rozmawia obecnie Polski Koncern ...

  Tylko do czwartku można składać oferty na zakup Rafinerii Gdańskiej. Jednym z zainteresowanych akcjami RG koncernów może okazać się węgierski MOL. Tymczasem o konsolidacji z Węgrami rozmawia obecnie Polski Koncern Naftowy Orlen.
  Teoretycznie możliwe jest więc powstanie sytuacji, w której MOL wykupi RG, a sam znajdzie się pod kontrolą PKN.
  Problem jest tym bardziej złożony, że konsolidacja PKN i MOL nie jest jeszcze przesądzona. Węgierski MOL wymieniany jest jednak często jako potencjalny partner PKN, gdyż rozmowy na ten temat prowadzone ostatnio były w trakcie wizyty ministra Skarbu Państwa na Węgrzech.
  -Rozmawiamy ze wszystkimi podmiotami z naszego regionu zainteresowanymi konsolidacją - mówi Ireneusz Wypych z PKN Orlen. -Natomiast nie zaszły jeszcze żadne fakty, ani nie nastąpiły ustalenia, które by pomogły w odpowiedzi na pytanie, z kim taka konsolidacja może nastąpić, ani kiedy.
  Z drugiej jednak strony Wypych przyznaje, że z powodu tempa przeobrażeń w Europie pożądane byłyby ustalenia związane z konsolidacją ,w ciągu najbliższych miesięcy".
  - Nie mogę potwierdzić tego, że węgierski MOL jest jednym z kandydatów do ręki Rafinerii Gdańskiej - mówi Janusz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Nafty Polskiej. - Czytałem o tym jedynie w prasie. Polski Koncern Naftowy faktycznie chce współpracować z MOL, ale na razie nie wiadomo na jakich zasadach. Dlatego też uchylam się od odpowiedzi na pytanie, czy Nafta Polska będzie badała tę sytuację.
  - Nie możemy potwierdzić czy MOL jest zainteresowany kupnem Rafinerii Gdańskiej, gdyż prywatyzacją RG zajmuje się Nafta Polska - poinformowano nas natomiast w biurze prasowym Ministerstwa Skarbu.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)