Wybierz region

Wybierz miasto

  Drużynowe mistrzostwa świata w Gdańsku

  Autor: Maciej Polny

  2000-12-20, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Dyrektor Grand Prix indywidualnych mistrzostw świata, Duńczyk Ole Olsen, nie tak dawno odwiedził Gdańsk. Prezydent Wybrzeża, Henryk Majewski, zajął się nim na tyle troskliwie, że ten stawił się u działaczy firmy BSi, ...

  Dyrektor Grand Prix indywidualnych mistrzostw świata, Duńczyk Ole Olsen, nie tak dawno odwiedził Gdańsk. Prezydent Wybrzeża, Henryk Majewski, zajął się nim na tyle troskliwie, że ten stawił się u działaczy firmy BSi, odpowiedzialnej za organizację "drużynówki", i w Gdańsku od 1 do 3 lipca 2001 zaprezentują się najlepsi żużlowcy na świecie.

  Osiem zespołów narodowych zostało rozstawionych (Szwecja, Wielka Brytania, USA, Australia, Polska, Dania, Czechy, Niemcy). Wszystkie nie uczestniczą we wstępnych eliminacjach. Cztery ostatnie wyłonione zostaną w czerwcowych turniejach na Węgrzech i w Słowenii z grona - Rosja, Austria, Włochy, Ukraina, Norwegia, Finlandia, Słowenia i Węgry.

  W sumie trójmiejscy kibice zobaczą w akcji każdy z narodowych teamów, jakie znajdą się w dwunastce (podział na trzy grupy). Polacy rywalizować będą 2 lipca, obok Duńczyków, Niemców i trzeciej drużyny w kwalifikacjach. Awans do finału (7 lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu) uzyskają triumfatorzy grup. Pozostałe dwie ekipy wyłonione zostaną dzień wcześniej, także we Wrocławiu, w finale pocieszenia, gdzie zakwalifikują się drużyny sklasyfikowane na drugich miejscach w grupach i dwa z najlepszym dorobkiem z pozostałych zespołów z miejsc 3-4. Dodajmy, że każdy narodowy team składać się będzie z pięciu jeźdźców.

  - Nasze starania o organizację trzech turniejów DMŚ zakończyły się powodzeniem i to najważniejsze - stwierdził prezydent Wybrzeża, Henryk Majewski. - Spory wpływ na to miały poprzednie imprezy rangi indywidualnych mistrzostw świata (półfinały juniorów i seniorów - dop. pol). Ich organizacja została oceniona wysoko. Ponadto w ostatnim czasie wypiękniał nasz stadion. Ole Olsenowi, który jako przedstawiciel BSi dokonał inspekcji, szczególnie podobało się zaplecze powstające w bramie maratońskiej naszego stadionu. Także parking i wieżyczka.

  Majewski nie chciał zdradzić, ile będzie musiał zapłacić BSi za organizację zawodów.

  - Myślę perspektywicznie. To kolejny krok do przyznania nam organizacji turnieju najwyższej rangi, jakim są zawody Grand Prix IMŚ - dodał. - Zrobimy wszystko, aby wypaść jak najlepiej. Przy okazji zareklamować Gdańsk. Poprzednie dwie imprezy rangi mistrzostw świata w Trójmieście były deficytowe, ale mam nadzieję, że w tym przypadku będzie inaczej. Wydatki udałoby się pokryć, jeśli każdego dnia odwiedzi nasz stadion 8 tys. kibiców. Oczywiście postaramy się, aby ceny biletów były przystępne.

  Na korzyści z reklam Wybrzeże może liczyć, ale nie będą one wielkie. BSi zezwoliło na umieszczenie sześciu banerów o wymiarach jeden na sześć metrów. Pozostałe miejsca przeznaczono dla czterech sponsorów pozyskanych przez BSi.
  Nieoficjalnie mówi się, że Wybrzeże jako organizator, zapłaci firmie BSi za organizację trzech imprez DMŚ ponad 50 tys. dolarów  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)