Wybierz region

Wybierz miasto

  Chaos i mało kart

  Autor: (W.D.)

  2003-02-14, Aktualizacja: 2004-12-17 23:42

  cz. I Grupa mieszkańców sołectwa Somonino oprotestowała wybory sołtysa. Twierdzą, że nie wszyscy dostali karty do głosowania. Zdaniem Marii Adamczyk, sekretarz gminy Somonino, jeszcze tylu mieszkańców na zebraniu ...

  cz. I

  Grupa mieszkańców sołectwa Somonino oprotestowała wybory sołtysa. Twierdzą, że nie wszyscy dostali karty do głosowania.

  Zdaniem Marii Adamczyk, sekretarz gminy Somonino, jeszcze tylu mieszkańców na zebraniu sołeckim nie było. Do wyboru sołtysa wystarczyłoby 176 osób. Tymczasem na zebranie stawiło się ponad 290 mieszkańców. Wybory, w mniemaniu wielu osób, przebiegały chaotycznie.

  - Brakowało kart do głosowania, ludzie nie wiedzieli, kiedy i kto je rozdaje - powiedziała zastrzegająca sobie anonimowość mieszkanka Somonina. - Nie było nawet urny, a wielu mieszkańców nie słyszało momentu rozpoczęcia wyborów. Moim zdaniem, prowadzący nie dopilnował, by wszyscy mieli możliwość oddania głosu.

  Do Urzędu Gminy wysłano protest, podpisało się pod nim ponad 80 osób.

  Prowadzący spotkanie Józef Hudela przyznał, że bardzo trudno było zapanować nad tak licznym zgromadzeniem.

  - Pojawiły się głosy przeciwne prowadzeniu spotkania przeze mnie - mówi Józef Hudela. - Sprzeciwiały się osoby, które spóźniły się na spotkanie i nie zauważyły, że zostałem wybrany do pełnienia tej funkcji. Rzeczywiście, nie było odpowiednich warunków do pracy komisji skrutacyjnej, ale rozdaliśmy 269 kartek do głosowania. Członkowie komisji starali się dotrzeć do jak największej liczby obecnych. Z tego, co wiem, sporo osób wychodziło z sali w różnych momentach i może dlatego nie wiedzieli, kiedy co się dzieje, chociaż nagłośnienie było zarówno w sali, jak i poza nią.


  cz.II

  Niektórzy uczestnicy wyborów sołeckich, które odbyły się 6 lutego w Somoninie, nie zgadzają się z wynikiem wyborów.

  Gdyby nie zamieszanie z powodu rozdania za małej liczby kart do głosowania nie wiadomo, twierdzą, czy Brunon Leszkowski, który zdobył 87 głosów, jeszcze raz zostałby sołtysem.
  Pozostałymi kandydatami byli: Witold Plichta (18 głosów), Teresa Plichta (21 głosów), Krzysztof Bednarek (74 głosy), Janina Korda (60 głosów) i Stefan Klasa (6 głosów).

  Na proteście złożonym w somonińskim UG podpisy złożyło ponad osiemdziesiąt osób.

  - Kiedy stwierdziłem, że zabrakło kartek do głosowania próbowałem upomnieć się o nie, ale nie było reakcji ze strony prowadzącego, a wybory i tak zostały uznane za ważne - mówił jeden z mieszkańców. - Podpisałem się pod protestem, bo stwierdziłem, że nie może być tak, że ktoś oddaje głos za mnie. Dochodziło przecież do sytuacji, że niektórzy otrzymywali po kilka kart do głosowania, a inni, tacy jak ja, nie otrzymali ich wcale.

  Józef Hudela, prowadzący spotkanie przyznał, że bardzo trudno było zapanować nad tak licznym zgromadzeniem, ale zrobiono wszystko by wybory przebiegły poprawnie.

  - Członkowie komisji starali się dotrzeć do jak największej liczby osób, ale z racji dużego tłoku nie było to do końca możliwe - mówił Józef Hudela.

  Tę wersję potwierdza też wybrany na kolejną kadencję sołtys Brunon Leszkowski.

  - Było rzeczywiście bardzo mało miejsca, jednak, moim zdaniem, wybory przebiegały normalnie - powiedział Leszkowski. - Rozdaliśmy karty do głosowania, ale nie wszyscy je otrzymali, bo komisja nie miała możliwości dotarcia do każdego chętnego. Prowadzący spotkanie zapytał jednak, czy mieszkańcy chcą, by dodrukowano nowe karty, czy też wybory mają być kontynuowane. Znaczna większość była za przeprowadzeniem wyborów. Po ogłoszeniu wyników sporo mieszkańców wyszło, a ja dopiero następnego dnia dowiedziałem się o złożonym proteście.


  WYBRANI SOŁTYSI GMINY

  * Gertruda Chrzan - sołtys Hopowa
  * Elżbieta Draws - sołtys Wyczechowa
  * Mirosława Grzędzicka - sołtys Kaplicy
  * Brunon Leszkowski - sołtys Somonina
  * Stanisław Mielewczyk - sołtys Połęczyna
  * Eugeniusz Nowak - sołtys Borcza
  * Stanisław Stefanowski - sołtys Egiertowa
  * Mirosław Szalewski (były wójt gminy Somonino) - sołtys Ostrzyc
  * Ewa Szlija - sołtys Ramlejów

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)